Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На празник с кауза канят в Дълбоки

| обновено на 19.10.24 в 09:40
Снимка: НЧ "Развитие 1878", село Дълбоки

Средства за възстановяване на църковния покрив събират жителите на старозагорското село Дълбоки. Кутия за дарения  ще бъде поставена пред читалището, където в събота от 10:00 часа започва Празника на тиквата, ще има и благотворителен базар.

Идеята за благотворителната кауза е на местни жители, които са създали и Инициативен комитет.

Според предания и сведения на местни хора, мястото за църквата „Успение Богородично“ е било подарено от дядо Димо Душков-жител на Дълбоки. През 1822 г. е било издействано построяването на църквата, а строежът продължил от 1822 до 1844 г. Според сведения на местни хора се предполага, че е строена от дядо Дончо от Тревненско или Уста Генчо(малкият) от Трявна. През 1839 г. в днешния двор на църквата е било открито първото килийно училище с учител Райко Блъсков-баща на Илия Блъсков. Преданието говори, че в църквата се е укривал и Васил Левски.

Организаторите на празника на тиквата в Дълбоки-НЧ „Развитие 1878“ обещават, че и занапред ще организират благотворителни събития за набиране на средства за ремонта на покрива на местната църква.

В петия есенен празник в Дълбоки, който се организира с подкрепата на община Стара Загора, ще участват самодейци от НЧ ,,Георги Бакалов"- Ст. Загора, Гурково и читалища от селата Змейово, Горно Ботево, Рупките, Ценово и др. Специален гост ще бъде народната певица Гергана Господинова.

Освен много песни, танци и забавни игри ще има няколко конкурса и много кулинарни изкушения, приготвени от тиква. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ден на отворените врати във войсковия район "Кабиле" край Ямбол

По повод  професионалният празник на Сухопътните войски – 19 ноември,  днес във войсковия район „Кабиле" край Ямбол  е обявен ден на отворените врати.  За посетители между 10:00 и 14:00 часа ще бъдат отворени 42-ри механизиран батальон и 20-и самоходен..

публикувано на 18.11.25 в 06:27
Снимката е илюстративна

Извънредно заседание на Областната комисия по безопасност на движението в Ямбол

Извънредно заседание на областната комисия по безопасност на движение свиква днес областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Повод за заседанието е поредната катастрофа на опасно кръстовище на международния път 1-7.   Целта е да се приемат..

публикувано на 18.11.25 в 05:49

Облачно време с температури до 21°

Днес ще бъде облачно. Дъжд ще вали главно в Северна и Западна България. На места там, както и в южните части на Източните Родопи, ще има и значителни валежи. В Дунавската равнина ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Ще прониква относително..

публикувано на 18.11.25 в 05:27

Възстановка на Калояновската тракийска гробница ще бъде открита в сливенския исторически музей

В Сливенския исторически музей “Д-р Симеон Табаков“ на 19-и ноември, сряда, ще бъде открита възстановката „Тайните на Калояновската гробница“.  Обектът е разкрит и проучен през 1963 г. от археоложката Мария Чичикова.  В  него е погребан местен..

публикувано на 17.11.25 в 15:20

Засаждат 13 хил. фиданки в местността „Седми километър“ край Стара Загора

Нови 13 хиляди фиданки от вида атласки кедър ще бъдат засадени на 65 декара площ в местността „Седми километър“ край Стара Загора. Събитието ще се състои на 22 ноември, събота от 10ч., обявиха от Община Стара Загора. От там посочват, че денят може..

публикувано на 17.11.25 в 14:49
Дебора Михайлова и адвокатът й Слав Даскалов

Делото "Дебора" продължава с разпитa ѝ с психолог

С разпит на Дебора Михайлова в присъствието на психолог и психиатър трябваше да продължи днешното съдебно заседание по делото срещу обвинения за заплахи за убийство, нанесените на момичето рани с макетен нож и нейното остригване от Георги Георгиев...

публикувано на 17.11.25 в 14:11

Столичната полиция задържа издирван за опит за убийство в Стара Загора

36-годишен мъж, издирван за опит за убийство в Стара Загора, е задържан днес преди обед в столицата, научи БНР. Мъжът е обявен за издирване, след като вчера в Стара Загора е получен сигнал за масово сбиване. Един от пострадалите в инциента е откаран в..

публикувано на 17.11.25 в 14:08

Подкрепата за Украйна - решаваща за сигурността в Европа

Намираме се в решаващ исторически момент, в който се определя бъдещето на ЕС. Създаден като мирен проект, днес ЕС се трансформира в проект за сигурност. Променят се стратегическите приоритети, а държавите членки осъзнават, че стабилността може да се..

публикувано на 17.11.25 в 13:50

Научно-практическа конференция „Зелено образование за устойчиво бъдеще“ се провежда в Стара Загора

Втората научно-практическа конференция „Зелено образование за устойчиво бъдеще“ започна в Стара Загора . Тя ще се състои в два дни в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“. Събитието е посветено  на климатичните промени, зелената енергия,..

публикувано на 17.11.25 в 12:49

Мъж е с опасност за живота след сбиване в „Лозенец“

Полицията в Стара Загора издирва мъж, на 36-години, който е ударил в главата с остър предмет 46-годишен мъж при скандал, разразил се в кв. „Лозенец“ снощи. Сигнал за сбиване е получен в 21:25 ч., във Второ районно управление на полицията в Стара..

публикувано на 17.11.25 в 11:58