Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Критичен поглед към здравето: Защо Стара Загора се нуждае от stroke център

| обновено на 22.10.24 в 16:34
доц. д-р Стефан Вълканов, началник на Клиниката по неврохирургия в Университетската болница в Стара Загора

Има смисъл от създаването на "stroke център" за лечението на мозъчен инсулт в Стара Загора. Заболяването е социалнозначимо и покосява 50 000 българи годишно. Около 10% от тях губят живота си, а голяма част от преживелите развиват различна степен на инвалидизация, заяви пред Радио Стара Загора доц. д-р Стефан Вълканов, началник на Клиниката по неврохирургия в УМБАЛ "Проф. Стоян Киркович". 

На този фон изграждането на такъв високотехнологичен център за пациенти с исхемичен инсулт засега е под въпрос. Така гражданите на няколко области - Стара Загора, Ямбол и Сливен остават без животоспасяващата миниинвазивна процедура тромбектомия, която навлиза в медицинската практика, отбеляза опитният неврохирург и преподавател в Медицинския факултет на Тракийския университет. Той обърна внимание върху подготовката на интердисциплинарен екип за работа в такъв тип центрове, която отнема години

Припомняме, че се предвижда "stroke центрове" да заработят в бъдеще в три болници в София и по един в Пловдив, Варна и Плевен, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост. Първоначално намеренията на властта бяха центровете да са 10, но след последната актуализация през август бяха редуцирани до 6. 

Ръководството на Университетската болница закупува нова високотехнологична апаратура и невронавигационна сиситема за главен и гръбначен мозък, която ще заработи в най-скоро време в Клиниката по неврохируругия. Съвременното оборудване ще подпомага работата на специалистите и ще направи още по-прецизно оперативното остраняване на туморни образувания по щадящ за пациента път. 

Едва трима са лекарите със специалност "Неврохирургия" и двама специализантите. Все по-малко млади лекари избират да се посветят на неврохирургията - една от най-тежките сфери в медицината. Не достигат и медицински сестри, което е хроничен проблем не само за родното здравеопазване, но и в световен мащаб, подчерта доц. Вълканов.

Клиниката по неврохирургия е в процедура по акредитация за най-високото трето ниво на компетентност. Тази акредитация е важна стъпка, която не само повишава репутацията на клиниката, но и открива нови възможности за развитие на клиничната практика.

В Университетската болница в Стара Загора са извършени операции на над 170 диагностицирани с мозъчни тумори през миналата година, включително на пациенти от Ямболска, Сливенска и Бургаска област. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Обичайна заболеваемост от варицела в областта, отчитат от РЗИ Стара Загора

Общо 339 са случаите на варицела за първите три месеца на тази година в област Стара Загора. Това съобщи д-р Светла Петрова от Регионалната здравна инспекция. Тя уточни, че инфекцията е характерна за студените месеци на разпространение и е нормално..

публикувано на 16.04.25 в 09:20

Ваксината срещу HPV е много ефективна

Безплатно ще се поставя ваксина против човешки папилома вирус (HPV). Това стана в резултат на приетата от Министерският съвет Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания. Решението разширява достъпа до ваксинация – включени..

публикувано на 15.04.25 в 14:41

Почти всеки се среща с HPV, но малцина се изследват

Заразата с човешки папилома вирус (HPV) често остава незабелязана и безсимптомна, което води до късна диагностика на раковите заболявания. Това заяви в ефира на Радио Стара Загора онкологът д-р Божидара Костова от КОЦ – Стара Загора. „..

публикувано на 15.04.25 в 14:11

Вдигат заплатите в психиатриите с 50 %

С 50% ще бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май. Необходимите 12,5 милиона лева ще се осигурят Министерство на финансите. Средната брутна заплата в психиатриите в момента е 1983..

публикувано на 12.04.25 в 12:05

Зависимостите не са индивидуален, а социален проблем

Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да..

публикувано на 08.04.25 в 15:19

„Намери своето лекарство“ показва лекарства с преустановени доставки

Над 300 лекарства изчезват от българския пазар за последните две години като точната бройка само за 2024 е 152 медикамента, до които вече нямаме достъп. И нито един от тези медикаментите не е с преустановена доставка поради причини, свързани с..

публикувано на 08.04.25 в 15:06

Организация се бори с насилието над онкоболни

Насилие и дискриминация усещат ежедневно онкоболните хорат в България. Затова Българска асоциация на хора с онкологични и други заболявания „Живот" в Хасково ще насочи работата си към превенция и информираност по темата.  Дискриминацията може и да бъде..

публикувано на 09.04.25 в 14:00

7 април- Ден на здравния работник

Световният ден на здравето също се отбелязва на днешния 7 април . "Пожелавам на колегите си да бъдат все така ценени и вдъхновени от това, което правят и най-вече да бъдат мотивирани." - каза д-р Елена Стайкова- председател на Регионалната лекарска..

публикувано на 07.04.25 в 13:36

На 7 април ще отбележим Деня на здравния работник

7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 година по инициатива на Световната здравна организация, а в България се чества и като Ден..

публикувано на 05.04.25 в 12:05

От деца до 80-годишни хора търсят съвет от психолог

На 4 април празнуват психолозите в България. Датата е обявена за техен празник от 1995 година.  По думите на Марина Грънчарова, председател на Управителния съвет на Сдружението на младите психолози в България "4 април",  специалистите у нас са търсени..

публикувано на 04.04.25 в 08:40