Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Окончателно: Стара Загора остава без високотехнологичен център за лечение на инсулт

| обновено на 23.10.24 в 15:04
УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович" в Стара Загора
Снимка: Радио Стара Загора

Стара Загора не е включена в проекта за изграждане на т.нар. "строук центрове" за лечение на инсулт по Плана за възстановяване и устойчивост заради близостта си до Пловдив, където вече е планиран такъв център. Това посочват от Министерството на здравеопазването в отговор на запитване от Радио Стара Загора. Отчетено е и наличието на специалисти, притежаващи необходимата квалификация, както и необходимите медицински структури с нива на компетентност. 

Припомняме, че двама водещи специалисти от Университетската болница в Стара Загора - доц. д-р Стефан Вълканов, началник на Клиниката по неврохирургия, и д-р Теодора Манолова, началник на Клиниката по неврология, изразиха своята подкрепа за високотехнологичен център за лечение на мозъчен инсулт в Стара Загора, потърсени за коментар от обществената медия. Подробности вижтетук и тук.

Публикуваме без редакторска намеса отговорите на Министерството на здравеопазването на поставените въпроси. 

Защо Стара Загора не е включена в списъка на градовете (София, Пловдив, Плевен и Варна), в които ще бъдат изградени "строук центрове" за лечение на инсулт?

- В изпълнение на инвестиция С12.12 „Центрове за интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания“, реализирана като част от Националния План за възстановяване и устойчивост на Република България, ще бъдат изградени 6 броя „строук центъра“. Извършването на интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания е високотехнологична дейност, която изисква наличие и на множество структури от най-високо ниво на компетентност, както и медицински специалисти (Образна диагностика, Неврохирургия или Неврология), притежаващи квалификация по „Ендоваскуларна рентгенология 2-ро ниво“ . В тази връзка, Министерството на здравеопазването създаде работна група, включваща водещите специалисти в България. След извършване на задълбочен анализ, бяха избрани лечебни заведения, отговарящи на изискванията, към които може да се изградят т.нар. „строук центрове“. Взети предвид бяха освен нивото на компетентност на съответните клиники и отделения и изпълняваните дейности в лечебните заведения, също така териториалното разпределение, броят на населението и неговото разпределение, базите за спешната медицинска помощ по въздуха и други критерии. Броят на структурите е определен също на база обслужваното население, което попада в съответните райони на планиране.

Какви мерки предприема Министерството на здравеопазването, за да се осигури достъп до съвременни и високотехнологични медицински услуги за пациентите с инсулт в регионите без такива центрове?

- Разпределението на 6-те строук центъра е направено по начин, който да позволява обхващане на населението на цялата страна, съответно различните области от държавата ще бъдат обслужвани в някой от тези центрове. Така например, на територията на гр. София са определени три лечебни заведения, които отговарят на утвърдените критерии за избор на болници, в които да се изграждат строук центрове, тъй като те ще обслужват населението както на област София-град и София област, така и областите Перник, Кюстендил и Благоевград, Видин, Враца и Монтана. Общият брой на населението в тези области обуславя необходимостта от разкриване на 3 строук центъра, които ще покриват територията на цяла Западна България. В допълнение, в изпълнение на инвестицията е предвидено закупуване на специализиран софтуер, чрез който ще бъдат свързани в реално време 6-те строук центъра с прилежащите областни и университетски лечебни заведения в страната. Това ще позволи едновременно провеждане на моментална консултация между медицинските специалисти, оценка на състоянието на пациента в реално време, ще спести време при транспорт от едно лечебно заведение в друго и ще повиши възможността за излекуването.

- Каква е алтернативата за пациентите от Стара Загора, които ще бъдат лишени от животоспасяваща тромбектомия?

- Тромбектомията е високоспециализиран метод за лечение на пациенти с инсулт, които не са се повлияли от предхождащите терапевтични протоколи.  Съгласно международния гайдлайн (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK572007/table/Ch5-t0001/), т. нар. „златен час“, в който лечението следва да е започнало, е 4,5 часа след настъпване на събитието, като за високоспециализираната дейност, която ще се осъществява в центровете(тромбектомия) е до 6 ч. Това време е напълно достатъчно за осигуряване на необходимата медицинска помощ на пациент, от което и да е населено място в област Стара Загора до най-близкия строук център (в гр. Пловдив), в рамките на посоченото време с въздушен или наземен транспорт.

По какви критерии бяха подбрани градовете, в които ще бъдат изградени центрове?

 - За избор на лечебните заведения, притежаващи необходимия капацитет – както материално-технически, така и като човешки ресурси, бяха определени конкретни критерии, отнасящи се до ниво на компетентност на медицинските структури, съотносими към дейностите по интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение, извършвана до момента дейност в тях, отстояние до съседните области, географско разположение и др. Цялостната система за развитие на интервенционалната диагностика и ендоваскуларното лечение е структурирана в три нива, като разглежданата във Вашето запитване инвестиция С12.12 „Центрове за интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания“, е насочена към реализиране на мерки по отношение на ниво 2 (центрове за интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания) и ниво 3 (центрове за интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания и обучение).

- В кои градове и лечебни заведения ще бъдат създадени "строук центрове"?

 - В градовете София (три строук центъра), Пловдив, Варна и Плевен.

Колко ще струва тяхното изграждане, откъде идва финансирането? Кога се очаква да заработят?

- Общият бюджет на инвестиция С12.12 „Центрове за интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания“ е 128 537 940,20 лв. Финансирането е осигурено със средства от Плана за възстановяване и устойчивост и от държавния бюджет на Република България. В процес на организиране и провеждане са обществени поръчки, необходими за избор на изпълнители по отделните дейности на инвестицията. Крайният срок за изпълнението ѝ е 31.12.2025 г.

- Планира ли Министерството на здравеопазването разширение на мрежата от центрове за лечение на инсулт?

- С реализирането на инвестицията Министерството на здравеопазването цели да създаде основата на общественодостъпна система за най-съвременната диагностика и лечение на инсулт, която в последствие може да бъде разширена с включването в нея на други лечебни заведения за болнична помощ, покриващи изискуемите критерии за материално-техническа обезпеченост и наличие на необходимите медицински специалисти. Изпълнението на инвестицията не води до ограничаване на възможността на болниците, без значение държавни, общински или частни, да организират и изпълняват дейности по ендоваскуларно лечение.

Какви са плановете за осигуряване на обучение и повишаване на квалификацията на медицинския персонал в регионите, включително Стара Загора, за работа в строук центрове?

- Наличието на медицински специалисти е от ключово значение за функционирането на новите структури. Към момента в страната има обучени специалисти по „Ендоваскуларна рентгенология 2-ро ниво“, които могат да изпълняват такива дейности, като има и лекари в процес на обучение. Това е процес, който върви във времето и е предвидено постепенното увеличение на броя на медицинските специалисти. Както стана дума по-горе, част от 6-те строук центъра ще бъдат и бази за обучение и подготовка на медицински специалисти. Това са болниците в гр. София и гр. Варна. Медицинските специалисти, които проявяват интерес за придобиване на съответната квалификация ще могат да се обучават в някое от тези лечебни заведения, съобразно своите предпочитания.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нарушеният контрол издава зависимостта към алкохола

Учени от университета в Лестър са открили оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те са формулирали два въпроса, отговорът на които е категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост. Този метод се прилага активно в..

публикувано на 21.12.24 в 12:05

Бум на туберкулозата отчитат от Белодробната болница в Стара Загора

През 2024-та година в област Стара Загора има бум на случаите на туберкулоза в сравнение с предишните няколко години и драстично увеличение на новооткритите случаи и хоспитализирани пациенти. През втората половина на 2024-та година случаите са..

публикувано на 20.12.24 в 19:18

Община Стара Загора гарантира пари за инвитро процедури и догодина

Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..

публикувано на 17.12.24 в 14:50

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на..

публикувано на 17.12.24 в 14:49

Безплатното изследване за рак на дебелото черво достигна до над 90 000 души

Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..

публикувано на 17.12.24 в 14:44

Ограничават прекомерната употреба на антибиотици

С влизането в сила на електронните рецепти се затегна контролът при изписването на антибиотици и се ограничи техният прием от пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ общопрактикуващият лекар и..

публикувано на 14.12.24 в 12:05

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48