„Продоволствена сигурност и устойчиво развитие“ е тема на двудневен национален симпозиум с международно участие, който се провежда днес и утре в Тракийския университет в Стара Загора.
Организаторите на форума са представители на бизнеса, образованието и науката. Те обединяват своите усилия за създаването на иновативни и креативни проекти на базата на устойчиви практики и модели на взаимодействие с цел опазване на продоволствената сигурност и предотвратяване на масова криза с продоволствието, както в страната ни, така и извън нейните предели.
По време на откриването ректорът на Тракийския университет проф. д-р Добри Ярков посочи, че симпозиумът разглежда един от основните проблеми на нашето съвремие, а именно продоволствената сигурност.
„След критичните събития, които се случиха през последните 5-6 години в света – не само икономическите и финансови кризи, но и КОВИД – пандемията, която показа, че дългите вериги на доставка на храни са изключително рискови. И ние, като университет, който има най-голямата експертиза в България, благодарение на нашата мултидисциплинарност, сме отговорни пред държавата да стартираме този процес, който е световен проблем – не само на България и не само на Европа. В момента ние разработваме цялостен концепт за създаване на една продоволствена стратегия, която да осигури на само храна, но и енергия, облекла, абсолютно всичко, което касае сигурността на хората“, каза проф. Ярков.
В структурата на Трaкийския университет от месец май миналата година работи Институт за продоволствена сигурност, а първата магистърска програма по продоволствена сигурност в България е в Тракийския университет.
Националният симпозиум се провежда под патронажа на Президента на Република България Румен Радев.
Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев и бивш министър на земеделието, каза по време на форума, че продоволствената сигурност е тема, която тепърва не просто ще набира скорост, а ще стане една от най-важните в обществото и в Европа.
Преди дни Европейската комисия излезе със съобщение за създаване на Европейска стратегия за развитие на икономическата сигурност, припомни проф. д. ик. н. Евгений Сачев, д-р по социология и гост-професор на Тракийския университет. Той съобщи, че в края на годината ще се създаде Комитет по продоволствена сигурност, който ще бъде базиран в Брюксел и ще има бюджет от 160 млрд. евро за финансиране на проекти, насочени към преодоляването на продоволствената криза.
Пожар избухна в землището на тополовградското село Устрем, като пламъците обхванаха сухи треви и храсти в района. Огънят е навлязъл и в близки дерета, което затруднява овладяването му, съобщават от община Тополовград. На място работят три пожарни..
Юбилейното десето издание на Beerфестът ще се проведе от 3 до 7 септември на поляната в парк „Загорка“ . Всеки ден между 19.00 и 23.00 ч. посетителите ще могат да се насладят на разнообразна музикална програма, обединяваща различни стилове и артисти...
Една от най-запазените и емблематични чешми в Змейово се намира в самото начало на селото. Позната като „Илийчената чешма", тя е реновирана през миналия век от местния жител Христо Добрев и до днес впечатлява всички, които преминават покрай нея. Името..
Утре, 29 август (петък), от 9.00 ч. най-новата атракция в Стара Загора – туристическото атракционно влакче посреща своите първи посетители. Маршрутът включва следните спирки: Летен театър, ул. „Свети Апостол Карп“, бадминтон игрища, въжена градина,..
Работата по издигането на именития поет Ивайло Балабанов за почетен гражданин на Хасково ще продължи. Това съобщиха от предложилия го за званието инициативен комитет на пресконференция в Хасково, която беше дадена по повод решението на Общинския съвет..
До края на 2028 година трябва да бъде изцяло завършена модернизацията на жп линията Пловдив- Бургас, която е с дължина близо 300 км, обяви зам.-транспортният министър Любен Нaнов. Предвидената максимална скорост на движение на влаковете в участъка е..
На закупен общински терен в ямболския кв. „Райна Княгиня“ компания планира да изгради съоръжение за съхранение на електроенергия (BESS). Стойността на проекта е 15 млн. лв. Н а днешното заседание общинските съветници дадоха разрешение за..
Възможностите за модернизация на предприятията и подкрепа на работни места по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 бяха дискутирани днес на Информационна среща в Стара Загора. Участие в нея взеха представители на държавната и местна власт в..
Районната прокуратура в Стара Загора привлече като обвиняем 28-годишния Д.М. за извършване на измами при кандидатстване за бързи кредити. В периода от 13 юни до 23 август в Стара Загора и Гълъбово той е действал като помагач в съучастие с друго..
Община Болярово ще извърши неотложни ремонти на сградата на Народно читалище „Възраждане“ и на ул. „Иван Вазов“ в град Болярово. Причината за необходимите действия са щети, причинени от проливни дъждове, вследствие на които протече покривът на читалището,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net