Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даскал Петър Иванов: Чест е да си да си войвода на патриотичен клуб

7
Снимка: Кристина Русева

Можете да го срещнете из цялата страна, където Патриотичен клуб „Поп Минчо Кънчев“ участва в исторически възстановки и фестивали. По родолюбивата идея да участва като доброволец в тези събития с патриотична и историческа цел, го запалила съпругата му преди 16-17 години. За да направи дипломната си работа по специалността „Културен туризъм“ посетили в Златоград фестивала “Един пазарен ден преди 100 години“. Днес, от член на клуб „Поп Минчо Кънчев“ при създаването му, е негов войвода от 3 години. Мнозина го знаят като Даскал Петър Иванов от Стара Загора.

  Моята първа среща с него бе при едно от гостуванията му, облечен като хайдутин с вълнени потури и елек, везана риза, кожен силях със затъкнати кама и пищов. Както винаги, разказваше със спокойния си глас за вещия майсторлък на предците ни, които често сами си правели оръжие за да се въоръжат срещу поробителя.

  Разказва, че първата носия сам си ушива с помощта на жена си от кафяв военен клин, бяла риза с малка бродерия, калпак от ледика и бутафорен ятаган от ламарина… Когато видял за първи път „хайдути“ облечени в истински дрехи на българи от възрожденската епоха, с оригинални оръжия в Хисаря, бил готов да си тръгне, но благодарение на приятелската покана на момчетата от четата, останал с тях да мине по улиците на града.. и постепенно започнал да си шие дрехи при шивачи, които шият хайдушки облекла, да търси и да купува запазени отпреди 100 и повече години мъжки носии и оръжия…

  Голяма гордост за него е фактът, че е от рода на войногани -  Матевски от днешното село Православ, между Чирпан и Брезово. Войноганите били християни, най-често наследници на войните от царската войска, оцелели след падането на българската държава, те получават привилегиите да пазят проходите по българските планини в османската империя. Срещу което били длъжни да осигуряват редовния аскер с грижи и храна за войниците,  животните им и оръжието им. Най-ценната реликва, която пази до днес от своя дядо е неговия нож, с който баба му си чистела мотиката, а той сам е реставрирал. Една от носиите, които притежава показва как са били облечени войноганите – изцяло в черни дрехи, казва Даскал Петър Иванов.

  И винаги, когато се облече в българска носия или дрехи на хайдутин – чувството на гордост прелива, стъпва някак гордо и напето, чувстваш се винаги българин… А когато се облече в дрехи на турски войник – чувствата започват да бушуват…

  На въпроса „Как е избрал името Даскал Петър Иванов, с което е познат из патриотичните сдружения в страната?“, отговаря, че го е избрал защото има такава възрожденска личност в Стара Загора и на негово име има кръстена улица.

  „Искам да предам всичко, което знам за миналото ни и чувствам за родния край и България на тези след нас…Защото България е мястото, където съм се родил и където живея! България е моята, нашата родина!“, завършва с признанието дошло от дълбините на душата Даскал Петър Иванов. 

 Даскал Петър Иванов покани съгражданите си на възстановките в двора на църквата "Архангел Михаил" в с. Преславен от 11 ч. на 9-ти ноември, събота. Пред зрителите ще бъдат пресъздадени две възстановки. Първата е откъс от "Видрица" на патрона на клуб "Поп Минчо Кънчев" с главни действащи лица - Васил Левски, поп Минчо Кънчев и преславенския революционер Бойчо Русев, които спасяват две бъргарски девойки от турските задявки на градския пазар в Стара Загора. Втората ще представи хайдушкото зазимяване на четите на Димитровден.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11