Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година.
Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в свещник, в причудлива фигура, да "омагьоса" дървото на слънце, на чудно цвете, а може да сътвори от него дивна резба, за радост на окото и на душата.
В дома на най-стария дърворезбар в България в Павел баня се влиза с поклон -не само защото сводът над портата е нисък, но и защото къщата е на повече от 100 години.
" Баща ми ми е разказвал, че като почнали майсторите да слагат дограмата, било по обед. И камбаната - бие ли бие. "Какво стана, какво стана?" - почнали да се питат съседите. А то - война, Балканската война", разказва майсторът
Заедно с него пристъпваме навътре. "Това тука едно време беше мястото, където държахме овцете и кравите, днес ми е работилницата, показва ни Иван Бубев.
Пълно е с инструменти - "моите са 130", казва майсторът. Че още от малък е бил сръчен с ръцете свидетелства черно-бяла снимка на стената на работилницата му.
"Бях 7-годишен и виждате тука - държа инструмент - бичкия му викахме, татко ми я направи, държа и ножче. Пръстът ми на едната ръка е бинтован, значи съм се порязал. Все гледах да дялкам нещо, в училище имахме и такъв предмет - "ръчна работа" му казвахме и аз помня, че съм правил там вретена, налъми, такава работи....", разказва майсторът.
Дарбата той наследява от баща си - Лалю, овчар, но и самоук резбар.
А младежките години на бъдещия майстор никак не били леки - имало война, трудно се намирала работа. По пътя на майсторството и на резбарството го изпратила една овчарска гега.
"Извикаха баща ми в общината, в Павел баня и казали - обадиха се от Казанлък, ще има за първи път изложба на самодейното изкуство. И по сценарий трябва да се направи една овчарска гега". И татко, сигурно защото му било неудобно, се съгласил. Прибира се вкъщи, но не започва да я работи - питам го - "хайде, кога, обещал си", а той - " ще я направиш ти". И си казах - ами защо да не я направя?".
Избрал парче червена върба Иван Бубев - дървото било меко и еластично, позволявало да се правят хубави детайли.
"Учудих и мене си, и татко - като видя гегата толкова се вдъхнови, че рече " ще направя една крава"", с усмивка се връща към онова време Иван Бубев.
С изработените предмети Иван отишъл в Казанлък, в читалище "Искра". "Тогава за първи път видях Чудомир, слезе по една вита стълба. Казах му - аз съм от Павел баня - нося това и това - а той погледна гегата, въртя я насам натам, гледа я, остави я настрани, нищо не каза, нито хубаво нито лошо, после погледна и кравата и нея остави". След седмица излезе статия във вестника за изложбта и снимка на гегата и на кравата “баща и син от Павел баня така и така направиха””, разказва Иван Бубев.
Малко след изложбата в Казанлък, Иван Бубев започнал работа в "Напоителни системи" в Стара Загора. И на връщане от командировка случайно видял и кравата, и гегата, които били част от самодейна изложба, но вече в Стара Загора. Не след дълго шефът му го повикал и му съобщил: “ дошло е писмо, да отидете с баща си в София за участие в изложба на приложните занаяти”. “Този път не се изненадах”, спомня си Бубев.
"Изложбата беше в сградата на Софийския университет. И там седеше журито. Видях един висок човек с дълга бяла брада. Аз като малък, така си представях Господ. А се оказа, че това е Владимир Димитров - Майстора" , разказва най-старият дърворезбар в България
Иван Бубев завършва Художествената академия в столицата. Учи при проф. Асен Василев. .
Днес златните ръце на майстора творят вълшебства от камък камък, желязо дърво. С кое е най-добър – "слушат ме всички материали", усмихва се Иван Бубев.
Той не продава своите творби. В Павел баня е известен като твореца, който дарява. Негово дело е иконостасът на новоосветената черква в близкото село Виден, декоративната решетка в училището в Павел баня, паното, посветено на Чудомир и брат му Георги в библиотеката на читалището и още, и още.
Една от най-колоритните творби на Иван Бубев са паната по снагите на два изсъхнали бряста. Композицията била на открито, едното от дърветата прогнило и започнало да пада. Местен бизнесмен насмалко да го подари за къщата на негов подчинен. Надигнали се павелбанчани, намесил се и кметът. И паната се върнали на местата си. Укрепени.
За най-стария дърворезбар в България всеки ден в работилницата означава, че е жив. Има и болка, която му тежи – че едва ли някой след него ще ползва инструментите му. Майсторът още не е сбъднал една отколешна мечта - да могат и следващите поколения да видят сътвореното от баща му Лалю. Който оставил след себе си чудни птици, животни, кукери, гайдари, от дърво и метал. А синът му Иван Бубев е замислил към сбирката с работите на своя баща да добави и направеното от него самия. Да подреди и събираните с години предмети от живота на старата България. На едно място за спомняне, за следващите поколения. И това място да е в над 112 годишната къща на майстора.
"Всеки месец той ми дава част от парите, които е спечелил. Но ако имам нужда от още, само го питам!". Тя се казва Вилма и е на 25 години. Напуснала е работата си и сега си живее живота. Младите жени в Швеция все по-често правят това. Превръща се..
Дванадесетокласник от Националнато училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора майстори уникални човечета от желъди, клонки и клечици. Към “Чудатковцитв”, както ги нарича младият майстор се присъединяват и животинки,..
В деня на Свети Спиридон в България празнуват занаятчиите. А обущарите считат светеца за свой покровител. Причината – според преданието Свети Спиридон е бил обущар. Допреди петнадесетина години дюкянчетата на поправачи на обувки бяха както се казва на..
Двойка сурикати ще бъдат новите попълнения в Зоологическата градина в Стара Загора догодина. Атрактивните животни ще пристигнат от зоопарка в Пазарджик. Новодомците, които вече са тук от 7-и ноември, са три женски огърличести пекари и един мъжки кафяв..
Студентският живот през 2024 г. е вълнуващ, но и изпълнен със стрес, особено по време на сесия. Въпреки това, най-ценни за студентите са приятелствата, които създават: „Тези хора няма как да не останат в живота ми. Ние си помагаме взаимно, а..
За изпълнителя Роби 2024 година е изключително продуктивна и е отворила много нови врати в музиката. Това сподели той в интервю за Радио Стара Загора. С трите си нови песни той успява да покаже различни страни от творчеството си, като..
Илчо Димитров е завършил НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“със специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ през 2011 година при големият български театрален актьор, режисьор и преподавател проф. Атанас Атанасов. Той е театрален, филмов и..
Виктор Чучков-син е български актьор, режисьор и сценарист. Като актьор е най-известен с ролята си на Леонид във филма „Йо-хо-хо“ (1981). Неговият „Тилт“ (2011) е българското предложение за чуждоезичен филм за 84 издание на Наградите „Оскар“ за 2012..
Иво Танев е певец, водещ, актьор, кулинарното изкуство е негово хоби и страст. Иво е човек, който притежава различни интереси, плува, кара колело, поддържа дух и енергия. И винаги е готов да помогне на приятел. Иво Танев, чиито баща е от Стара..
Бояна Илиева и Радина Росенова са майка и дъщеря – потомки на Бенковски. Те носят патриотичният дух и го предават и извън пределите на страната. Те са творчески тандем, създатели на златни родови бижута и изкуство с шевици и древни български символи...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net