Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Референдумът в Казанлък за паметника на Бузлуджа не успя

Снимка: buzludzha-project.com

Референдумът, който се проведе днес в община Казанлък, приключи при избирателна активност 18,95%. Около 11 700 души от всички близо 62хил. избиратели са дали своя глас. Резултатът е далеч от необходимите 40% активност, за да бъде допитването успешно. Денят на вота премина спокойно и без сигнали за нарушения.

"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот частна държавна собственост – Дом паметник на връх Бузлуджа, за 10 години", беше въпросът на местния референдум в Града на розите. Всеки от гласувалите трябваше да избира между отговорите "ДА" и "НЕ". Очаква се ОИК-Казанлък да оповести разултатите от вота.

През целия ден гласуването премина при слаб интерес. Към 10ч. своята позиция бяха заявили едва 3,28% от имащите право на глас. В 16ч. от ОИК-Казанлък отчете малко над 15% активност. 

По-рано днес, след като упражни правото си на глас, кметът на Казанлък Галина Стоянова коментира, че дори местният референдум в Казанлък да не бъде успешен, местната власт ще продължи да настоява пред държавата да се намери решение за бъдещето на монумента.„Моята идея е след местния референдум в Казанлък, независимо от резултата, да се проведе национално допитване за „Бузлуджа“, защото това не е просто паметник от миналото, той има много висока стойност – културна и архитектурна, призната от света. Мисля, че българите няма да подминат със снизхождение този паметник – много високо стои“, каза тя и изрази мнение, че национален референдум по темата е възможен", отбеляза Стоянова. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Радио Стара Загора предава от Димитровград

Екипът на Радио Стара Загора гостува в Димитровград на 3 юли.  Изнесеното ни студио слушайте в четвъртък от 8.00 до 10.00 часа . Водещите Зорница Семерджиева и Христо Христов са подготвили интересни теми и събеседници в предаването „Репортер“...

публикувано на 02.07.25 в 18:26

"Сън" е най-новият спектакъл за възрастни на Държавен куклен театър - Стара Загора

Държавен куклен театър Стара Загора подготвя поредната постановка за възрастни. Премиерата на спектакъла „Сън“ е на 3 юли, четвъртък, от 19.30 часа. Идеята на тази постановка е да покажа как сънищата ни помагат да се подготвим и преодолеем..

публикувано на 02.07.25 в 17:11

Започва превантивен ремонт на участък от пътя между Стара Загора и село Подслон

От четвъртък, 3 юли, започва превантивен ремонт на 19-километров участък от второкласния път II-66 между Стара Загора и село Подслон, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Предвижда се ремонтните дейности в тази отсечка, които ще се..

публикувано на 02.07.25 в 16:05

Ножари и ковачи от цялата страна ще покажат майсторство и техника в Стара Загора

Първият за Стара Загора ковашки събор под названието „Огън и искри“ ще се проведе от 4 до 6 юли в Станционната градина. Организатор на събитието, което ще събере майстори и занаятчии от цяла България, е Гилдията на българските ковачи и ножари...

публикувано на 02.07.25 в 15:38

Висок е рискът от пожари в Болярово

Повишава се рискът от пожари в крайграничната община Болярово, предупреди кметът Христо Христов. Вече са регистрирани няколко пожара в близост до населени места. Само за седмица в Ямболска област са възникнали над 50 пожара.  С около месец по- рано са..

публикувано на 02.07.25 в 15:18
Община Сливен

Сливен отпуска стипендии за изявени ученици и студенти от общината

Община Сливен започна прием на документи за отпускане на стипендии на ученици и студенти. Той се осъществява съгласно новата приета Наредба за условията и реда за отпускане на стипендии и финансово стимулиране на ученици и студенти от община Сливен с..

публикувано на 02.07.25 в 15:00

Студенти от Тракийски университет с престижна награда за международен проект по климатични промени

В рамките на летния семестър на настоящата академична година студенти от Тракийски университет, СУ „Св. Климент Охридски" и водещи университети от Азия участваха във виртуален международен проект на тема „Глобални предизвикателства и..

публикувано на 02.07.25 в 13:57

Фотодокументална изложба показва вековната история на Старозагорската опера

Фотодокументална изложба „100 години в 100 кадъра“ бе открита в парк „Пети октомври“ по случай 100 години Държавна опера – Стара Загора. Официалното откриване започна с изпълнения на ансамбъла от тромбони на оперния оркестър. Зам.-кметът на община Стара..

публикувано на 02.07.25 в 13:24

ХАСКОВО РОК 2025 – музика с кауза

Горещи вечери предстоят в Хасково в петък и събота – време е за ХАСКОВО РОК 2025. И както всяка година ХАСКОВО РОК е с кауза .  Тази година музиканти, доброволци, гост-изпълнители и организатори канят публиката да подкрепи благотворителната..

публикувано на 02.07.25 в 12:50

Старозагорската лекарска колегия с остра реакция срещу изказването на Тошко Йорданов

Старозагорската лекарска колегия излезе с остра позиция относно изказването на депутата от ИТН Тошко Йорданов по адрес на младите лекари в България. В становището, публикувано на официалната фейсбук страница на регионалната съсловна организация, се..

публикувано на 02.07.25 в 12:15