Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на 54 фестивал на оперното и балетното изкуство под Липите:

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. 

Две години преди първата оперна постановка – "Гергана" на Маестро Атанасов, в една адвокатска къща в Стара Загора се ражда идеята за поставяне на оперно представление. Коя е къщата и каква е историята – разказваме сега в поредния епизод на рубриката "истории под Липите".

Началото на тази история е отпреди повече от век, когато  когато  образованите и начетени хора били на почит, а думата "даскал" означавала  титла. 

През 1923  година Стара Загора чества особено тържествено 70-годишнината на един от най-големите учители на онова време - даскал Петър Иванов. В дома на адвокат Сава Казмуков , в които имало пиано, младият юрист Георги Баталов и завършилият консерватория в Германия композитор Александър Георгиев Доросиев репетирали усилено революционна песен, написана от учителя.  Тъкмо на тази репетиция се ражда и идеята за първата оперна постановка в Стара Загора. Защото хоровото майсторство тук и вещите музиканти позволявали градът да дръзне да се сравнява със столицата.

Как обаче, в град, в който са минали по-малко от 50 година от пълната му разруха и опожаряване, се появява къща с пиано–  в основата е името на Сава Казмуков, адвокат, дългогодишен кмет на Стара Загора. По негово време започва залесяването на Аязмото, създава се градската библиотека, за първи път улици в града получават имена, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора.

През  1895 година,  Сава Казмуков и неговият брат Желю купуват парцел в квартал „Табахна“. На улица Кольо Ганчев 49 те строят семейните си къщи.

 Първата съпруга на Казмуков умира през 1904 година. Година по-късно той се жени за Екатерина Георгиева Доросиева от възрожденски род от Копривщица.  Тя пък е сестра на композитора Александър Георгиев Доросиев, който завършва Консерватория в Германия.  През 1919 година Екатерина купува от  него  пиано „Сейлър“. Инструментът е поставен на видно място в къщата в Стара Загора.  На него се учи да свири най-малкият син на Сава и Екатерина – Николай.  През 1922 година семейство Казмукови  дава подслон на брата на Екатерина.  Той се завръща от чужбина с годеница – професионална оперна певица. 

Сватбата на композитора Александър Георгиев Доросиев с  Амалия е в къщата на семейство Казмукови. В Стара Загора братът на Екатерина преподава музика, включва се в работата на дружество „Кавал“, което пък е център на музикалния живот в града.

Идеята за поставянето на опера в Стара Загора се ражда на репетиция на революционната  песен на даскал Петър Иванов "Ах, другари, чуйте мене". Песента е част от специалната програма за 70- годишнината на видния учител. Зад пианото в дома на Казмукови е Александър, а изпълнител е младият юрист Георги Баталов. И възхитен от певческите умения на Баталов, композитърът споделя гласно своя идея - че макар и отскоро да е в града, като слуша хоровете и музикантите, счита, че Стара Загора е достойна тук да бъде поставена опера. Идея, която се случва две години по-късно. 

Георгиев активно се включва в подготовката на това първо представление, но доброволно се отказва от дирижирането на оркестъра на Операта. В него не успява да участва и съпругата му професионалната оперна певица Амалия, а защо - чуйте поредния епизод от рубриката "истории под Липите", за да разберете. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Саксофонистът Майк Сакс – саксофон, тъмни очила и палитра от музикални емоции

Милен Стойков /Майк Сакс/ е саксофонист, флейтист и аранжор. Гастролира в Австрия, Германия, Швейцария, Скандинавските страни и Китай. Ориентиран е предимно в днешния смуут джаз и фюжън. Многобройни са участията му в джаз фестивали и лайф клубове в..

публикувано на 10.04.25 в 13:29

Георги Велев с нова песен - "vegas baby"

На 4-ти април, Георги Велев представи новата си песен "vegas baby".  Дарк поп стилът е само част от изненадите, които чуваме. Песента отправя послание към недоброжелателите, които винаги има какво да кажат "по наш адрес". Хейт културата, в..

публикувано на 09.04.25 в 19:03

На семеен дуел в игри на ума

Той е печелил 11 пъти игрите на ума „Последният печели“ по БНТ, а тя веднъж. В битката на градовете в предаването се срещат един срещу друг. Семейство Теневи – колегата Десислав Тенев и съпругата му Мария Тенева са страстни почитатели на куизните..

публикувано на 06.04.25 в 14:46

Михаил Банов - забравеният герой, защитник на небето над София по време на Втората Световна война

 Доскоро се знаеше, че във въздушната отбрана на София по време на Втората Световна война участие вземат четирима летци от Стара Загора. Истината обаче е, че те са били петима.  Името на забравения, пети герой, е Михаил Койчев Банов. Роден е на 13..

публикувано на 06.04.25 в 12:12

В „60 минути повече Lifestyle“: Капсулната колекция "Моето френско аз"

Този петък в предаването „60 минути повече Lifestyle“ избрахме темата за капсулните колекции -какво означава това и как преди седмица дизайнерът Соня Карпов представи свои проект с името "Моето френско аз", вдихновен от стила на журналиста Кристина..

публикувано на 04.04.25 в 16:16

Ивелина Недкова от "Анимал хоуп": Има надежда за по-добър свят, тя е в децата и доброволците

На днешния 4 април светът поглежда към онези, които са безмълвни,  но са плътно покрай нас, хората. Радват ни се, когато се приберем у дома, дори и да били самички и без храна през целия ден.  Правят и пакости, а понякога техните господари решават, че..

публикувано на 04.04.25 в 07:35

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29