В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип. Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на социалната изолация. Има престъпления, за които няма как това да се случи.
В старозагорския затвор броят на лишените от свобода е около 400 човека. 150 от тях са настанени в затворническото общежитие от открит тип. Сградата разполага с над сто спални помещения със санитарни възли. В корпуса има кухня и стол. В ежедневните дейности са включени и самите лишени от свобода, което е част от техните задължения.
В затвора има средно училище, в което учат близо 200 човека. Сред тях има първокласници и бъдещи абитуриенти. За мотивите им да учат инспекторът социална дейност и възпитателна работа Георги Атанасов споделя, че много от тях го правят не само заради намаляването на присъдите. Някои са били изцяло неграмотни при влизането си, а други са прекъснали по някаква причина образованието си и искат да го завършат. Имат възможност и да придобият свидетелство за професионална квалификация в две професионални направления.
С работен процес са ангажирани около 20 души в три цеха- мебелен, арматурен и за алуминиева дограма. Това е една от най-желаните дейности и затова, за да бъдат включени, желаещите трябва да минат строг подбор. Някои от тях получават и заплащане.
За работата си в затора в Стара Загора началникът на Сектор "Социална дейност и възпитателна работа" Таньо Танев разказва, че е важно в екипа да се поддържа позитивна среда, а това е едно от най-големите ежедневни предизвикатества. Най-честите престъпления, за които са осъдени мъжете там, са кражби, грабежи, шофиране в нетрезво състояние или след употреба на наркотични вещества, притежание на наркотици. Пресъпленията срещу личността са с по-нисък процент.
Едни от първите мисли, които минават на голяма част от осъдените, са съвсем човешките неща- разказва психолът Златина Желева. По думите й най-големите им притеснения са за семействата им, ще ги чакат ли навън, как ще се справят. Страхуват се от неизвестното, от това, което са чували за затворите. По време на престоя си вътре някои от хората успяват да се променят, научават се да живеят с извършеното престъпление. Успяват ли да започнат живота си "на чисто" след като излязат? Златина Желева отговаря, че около 40-50% от излезлите на свобода не влизат повече в затвора. Добавя, че извършителите на най-тежките престъпления най-често не го правят повече.
Лишените от свобода получават психологическа подкрепа и от две доброволчески организации.
Несигурната и непридвидима обстановка, инфлационни процеси, които водят до постоянно повишаване цените на материалите, увеличаващите се разходи за труд, но и липсата на работна ръка, са сред осовните предизвикателства пред строителния бранш. Това каза в..
97 лева е цената на основните хранителни стоки, които формират малката потребителска кошница през тази седмица. Няма драстично поскъпване, разликата с миналата седмица е на стойност 2 лева. Забавя се есенното поскъпване, съобщи за радио Стара Загора..
Хората на над 50 години се реализират все-повече на пазара на труда у нас. Нещо повече, заетостта на онези в предпенсионна възраст е над 70%. Причината се крие освен в повишаването на пенсионната възраст, но и в положителната динамика на..
През последните седмици златото бележи рекорден ръст в цената си, а по света се извиват буквално опашки за покупка на благородния метал. Според икономиста Георги Вулджев това е тревожен сигнал, който показва, че на пазара се формира краткосрочна..
Сцената на Бойко Борисов, довела до политическа криза, нямаше никакъв смисъл и единствено загуби времето на обществото. Това заяви за Радио Стара Загора по повод събитията през последната седмица у нас лидерът на партия „Непокорна България“..
Приключи археологическият сезон за проучване на хълма Аламура край старозагорското село Ракитница. За втора година в местността се извършват спасителни археологически разкопки на откритото там тракийско светилище, свързано с култа към Аполон. Ценният..
Основната ми цел като председател на съвета е дейността да бъде реална, а не формална, да правим неща за факултета и като цяло за университета, заяви в студиото на Радио Стара Загора новоизбраният председател на Студентския съвет към Аграрния..
Случаите на агресия са симптом на сериозно заболяване в нашето общество и ние възрастните носим отговорност. Това коментира в интервю за Радио Стара Загора психологът и педагогически съветник в ГПЧЕ „Р. Ролан“ Петя Глътникова. По повод поредния..
96лв. е стойността на потребителската кошница тази седмица ако закупим по единица от всеки продукт в нея. Вариациите в цените на отделните продукти са нормални за сезона и ако има усещане, че е скъпо, това се дължи на разпределението на доходите, а не..
„Заставам категорично зад идеята социалните мрежи да бъдат забранени за децата до навършване на 15 години “, заяви днес председателят на парламентарната здравна комисия Костадин Ангелов в пост във Фейсбук. Идеята беше обявена вчера от..

Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net
