Днес пред учениците от Националната гимназия по ветеринарна медицина в Стара Загора Илия Царски, 20-кратен шампион на България в различни дисциплини на автомобилните спортове подчерта важността на отговорното шофиране.
Така Стара Загора се включи в националната кампания за безопасно шофиране "Аз ще бъда отговорен шофьор", организирана от Министерството на образованието и науката.
Инициативата се провежда съвместно със спортен клуб "Автоцар Рали" на Илия Царски.
Той запозна младежите и девойките с основните правила при шофиране, свързани с позицията и начина на захващане на волана, познаването на различните видове пътни настилки и им показа похвати за овладяване на автомобила при внезапна загуба на контрол в различни случаи като аквапланинг или т.нар „черен лед“.
Илия Царски посъветва младите шофьори винаги да използват предпазен колан в автомобилите, да се стремят да надграждат уменията си само на обезопасени места и с помощта на инструктор и да не се поддават на изкушението да шофират с висока скорост.
В демонстрации със състезателен автомобил и с такъв, пригоден да имитира движение на хлъзгав път, Царски демонстрира колко опасно може да бъде шофирането в неподходящи условия и висока скорост, а учениците имаха възможност да разгледат отблизо състезателен автомобил и обикновен автомобил, и да направят разликата в обезопасяването между двете коли.
От ефира на Радио Стара Загора Илия Царски посъветва и родителите на млади шофьори да не им предоставят мощни автомобили преди да добият необходимия опит, а на младите водачи - да се учат от по-възрастните и на първо място да спазват правилата за движение по пътищата.
Овладян е пожарът в елховските села Стройно, Борисово и Бояново, каза за БНР кметът на общината Петър Гендов. Пожарът възникна около обяд вчера и заради силния вятър бързо обхвана сухи треви и храсти, а кметът Гендов съобщи, че е навлязъл и в горски..
Днес преди обяд ще бъде слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност и на отделни места в северозападните и югоизточните райони ще превали и прегърми. Ще духа слаб и умерен източен вятър. Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°. Над..
Горят сухи треви и стърнища между елховските села Стройно, Борисово и Бояново в Елховско, съобщават от полицията в Ямбол. Към момента няма опасност за населените места, но силният вятър затруднява гасенето. Огънят е тръгнал в обедните часове от пътя..
Днес, рано сутринта, започна разчистването на дерайлиралите цистерни край симеоновградското село Пясъчево. И тази сутрин на място са десетки служители на пожарната, НКЖИ и други компании. До късно снощи е продължило обливането с вода на част от..
Пожар обхвана около 20 имота в покрайнините на сливенското село Селиминово вчера следобед. Изгорели са стопански постройки, спасени са домовете на хората. Пожарът е потушен. О гънят е тръгнал от източния край на селото и заради силния вятър се е..
Атмосферното налягане е по-високо от средното за месеца, но бавно ще се понижава. Днес ще е предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста облачност. Ще духа до умерен, в източните райони временно силен вятър от..
Потушен е пожарът край гълъбовското село Обручище. Това съобщи за Радио Стара Загора кметът Станислав Габровски. На място е пристигнал и директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. Вечерта..
Пожар над сливенското село Селиминово изпепели над 40 декара сухи треви и храсти и навлезе в дворовете на последните къщи на селото. Изгорял е товарен бус, изоставени стопански постройки и е спасена една къща. Силният вятър е причината огънят да навлезе..
Голям пожар бушува край гълъбовското село Обручище. Огънят е навлязъл до първите къщи на населеното място. На място са 7 екипа на пожарната, които към момента са успели да овладеят пламъците, за да не обхванат жилищни постройки. Това съобщи..
Разгневена търговка счупи бариерата пред Община Казанлък с бус и започна да изхврля дини пред входа на сградата. От няколко дни жената продавала дините от буса си на неразрешени и опасни места, като кръстовища. Служители на Общината обясниха, че..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net