Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисия живот: Стара Загора се бори за Център за инсулт

Снимка: Интернет

Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили председателите на 10 групи в местния парламент. До oбедните часове вчера само от ПП-ДБ не бяха сторили това. Потърсен за коментар съветникът от формацията Бончо Григоров изрази своето категорично съгласие с декларацията.

До решителните действия на органа на местното самоуправление се стигна след поредица от репортажи на Радио Стара Загора по темата през последния месец. Обществената медия разкри, че петият по население град у нас отпада от първоначалните планове на изпълнителната власт и заради близостта си до Пловдив остава без високотехнологичен строук център за лечение на исхемичен инсулт. Информацията бе официално потвърдена от Министерството на здравеопазването след отправено запитване.

Припомняме, че центрове за високоспециализирана медицинска помощ за пациенти с инсулт ще заработят в бъдеще в три болници в София и по един в Пловдив, Варна и Плевен, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост.  В тях ще се прилага миниинвазивна тромбектомия до 6-ия час от първите симптоми. Иновативната процедура повишава значително шанса за живот без увреждания след инсулт. Заболяването е социалнозначимо и покосява 50 000 българи годишно. 
През октомври двама водещи специалисти от Университетската болница в Стара Загора - доц. д-р Стефан Вълканов, началник на Клиниката по неврохирургия, и д-р Теодора Манолова, началник на Клиниката по неврология, изложиха своите аргументи в подкрепа на център за лечение на мозъчен инсулт в града. Подробности вижте - тук и тук.

Двамата съветници от Комисията по здравеопазване - Антон Тонев от ГЕРБ и Недко Кузманов от "Бъдеще за родината" също декларираха подкрепа. 
Център за лечение на инсулт в Стара Загора е не само необходимост, но и грижа и отговорност към местната общност. Това е инвестиция в живота, здравето и бъдещето на града! 

Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Зависимостите не са индивидуален, а социален проблем

Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да..

публикувано на 08.04.25 в 15:19

„Намери своето лекарство“ показва лекарства с преустановени доставки

Над 300 лекарства изчезват от българския пазар за последните две години като точната бройка само за 2024 е 152 медикамента, до които вече нямаме достъп. И нито един от тези медикаментите не е с преустановена доставка поради причини, свързани с..

публикувано на 08.04.25 в 15:06

7 април- Ден на здравния работник

Световният ден на здравето също се отбелязва на днешния 7 април . "Пожелавам на колегите си да бъдат все така ценени и вдъхновени от това, което правят и най-вече да бъдат мотивирани." - каза д-р Елена Стайкова- председател на Регионалната лекарска..

публикувано на 07.04.25 в 13:36

На 7 април ще отбележим Деня на здравния работник

7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 година по инициатива на Световната здравна организация, а в България се чества и като Ден..

публикувано на 05.04.25 в 12:05

От деца до 80-годишни хора търсят съвет от психолог

На 4 април празнуват психолозите в България. Датата е обявена за техен празник от 1995 година.  По думите на Марина Грънчарова, председател на Управителния съвет на Сдружението на младите психолози в България "4 април",  специалистите у нас са търсени..

публикувано на 04.04.25 в 08:40

62% от българите подкрепят донорството, но недоверието към лекарите остава проблем

Донорството на органи е жизненоважно за спасяването на човешки животи, но в България процесът среща предизвикателства. Според проучване на агенция „ТРЕНД“ 62% от българите одобряват донорството, но липсата на информираност и недоверието към..

публикувано на 03.04.25 в 12:32
доц. д-р Петър Руев, д.м.

Капките за нос могат да доведат до зависимост

Продължителната употреба на капки за нос води до привикване, предупреждава доц. д-р Петър Руев - специалист УНГ. Назалните спрейове помагат при хрема, но ако се използват повече от 10 дни, могат да причинят зависимост. „ Капките..

публикувано на 01.04.25 в 13:32

Алергиите – болестта на 21-ви век, която няма да отмине

До 2070 г. хората ще страдат от по две алергични заболявания едновременно, прогнозираалерголога д-р Пламен Яковлиев. Според него, 21-ви век ще бъде „векът на алергиите“ заради нарастващото замърсяване и изкуствените вещества в околната среда...

публикувано на 01.04.25 в 13:24

Открит навреме, ракът на дебелото черво е лечим

Скринингът и ранната диагностика на рака на дебелото черво (колоректален карцином) могат да предотвратят заболяването, да овладеят развитието му. България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак...

публикувано на 29.03.25 в 12:05

Въртим стрелките с час напред в неделя - как ни се отразява

Смяната на времето от зимно към лятно през 2025 година е в нощта на събота срещу неделя, 30 март в 3:00 часа през нощта, когато стрелките се превъртат с един час напред, тоест от 3:00 часа става 4:00 часа. Всяка смяна на времето влияе на изградения от..

публикувано на 29.03.25 в 07:50