Днес, от 18.00 часа, във фоайето на Държавна опера Стара Загора проф. д-р Габриеле Брандщетер, Свободен университет – Берлин ще представи лекцията си "За лекотата на танца". Събитието е част от съпътстващата програма на 54-то издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) и засяга основни въпроси за танца като вид изкуство на движението. Сред основните акценти ще бъде гравитацията и вертикалната позиция на тялото или постоянният и мимолетен баланс между „небето и земята“.
Габриеле Брандщетер е родена в Мюнхен. Докторската си степен получава през 1984 година. През 1993 година завършва своята хабилитация в университета в Байройт, където получава призванието venia legendi по предметите съвременна немска литература и театрознание. Заглавието на хабилитационния труд е Lecture corporelle, а съдържанието му е фокусирано върху областта на танца, театъра и литературата в началото на 20 век. Няколко години по-късно работата й е публикувана в съкратена версия от издателска къща Fischer Verlag под заглавието Tanz-Lektüren.
През 1993 година приема поканата за професор в Университета Юстус Либих в Гисен към Института за приложни театрални изследвания в областите драма – театър – медии. През 1997 става професор по съвременна немска литература в университета в Базел. Габриеле Брандщетер е професор по театрознание и танцово изкуство в Берлинския свободен университет от 2003 година.
През 2005 година основава Център за изследване на движението към Института за театрални изследвания и магистърската програма "Наука за танцовото изкуство". Предмет на творческите й наблюдения са историята и естетиката на танца, театъра и литературата от XVIII век до наши дни, както и връзката между тяло, образ и движение.
Към днешна дата проф. д-р Габриеле Брандщетер се счита за един от най-иновативните изследователи в немската културология. Тя е известна и международно призната като пионер на танцовите изследвания. Интердисциплинарната й ориентация се изразява в над 100 авторски есета за театъра, музиката, изкуството и литературата, в организираните изследователски проекти, изложби, конференции, танцови фестивали, и книги.
Гостувала е многократно като лектор в страни из целия свят, сред които САЩ (Принстън, Ню Йорк – Университетът Колумбия, Кембрич, Северна Каролина и др.), Португалия (Лисабон), Япония (Токио), Бразилия (Сао Пауло), Мексико, Австралия (Мелбърн), Израел (Тел Авив), а също и Тайлант (Банког), Мароко, Индия, Белгия, Швейцария (Берн), уточни Ивета Маринова, преводач и координатор на събитието, единствената, до момента, студентка от България на проф. д-р Габриеле Брандщетер.
В прикачения звуков файл може да чуете цялото интервю с Ивета Маринова, инспектор на многонационалната балетна трупа на Държавна опера Стара Загора.
Старозагорската опера открива своя нов творчески сезон с операта „Фауст” от Шарл Гуно. На 17 октомври от 19:00 часа спектакълът ще бъде дирижиран за първи път на старозагорска сцена от маестро Григор Паликаров. В ролята на младия Фауст..
Мащабният художествен проект „Верен на себе си“ на скулптора Тодор Тодоров ще бъде представен в Художествена галерия – Стара Загора. Представянето е от 17 часа на 10 октомври. Проектът включва и изложба в градското пространство, наречена..
Театрален меморандум "Анна - непоправимата" ще се играе в Държавен куклен театър Стара Загора от 19ч. тази вечер. Историята е посветена на 18 години от убийството на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская, която годишнина е..
„Улиците на Стара Загора“ вече могат да се разглеждат и изпращат под формата на картички. 48 кадъра, плод на фотографите - любители Ивайло Аврамов и Деян Петков, може да намерите на 7 локации в града. Целта на проекта „Улиците на Стара..
Сред 112 млади поети ще бъде избран новият носител на Златното яйце - голямата награда от Националния младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ - 2025. Емблемата на Есенните литературни дни в Стара Загора тази година отбелязва 42-ото си издание...
Ваня Велева от Ямбол е носител на наградата „Лилиев“ Ваня Велева от Ямбол с творбата си „Бяла кърпа“ заслужи първа награда Националния конкурс за поезия „Академик Николай Лилиев“ в Стара Загора. Награждаването на отличените се проведе снощи в..
Двама от най-големите китаристи на България проф. Веселин Койчев и проф. Цветан Недялков, ще се качат на сцената на Културен център "Стара Загора", заедно с ученици от класовете на Музикалното училище в Града на липите в специален концерт,..
Да се осъществи проектът за строителството на сграда към Кукления театър в Стара Загора – за това до момента са се подписали над 1 100 граждани под хартиена и онлайн петиция , инициирана от културния институт. С нея се настоява..
Създадена и изпята първо от Доно Цветков през 1984 г, по текст на Евстати Бурнаски, тогава със заглавие „Зов“, песента дълго време присъства в музикалния му репертоар. Първият аранжимент на парчето е направен от бащата на DJ Диан Соло от..
С тържествена церемония и бурни аплодисменти завърши Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомимата и сатирата „Велко Кънев“ – Тополовград 2025. Събитието, превърнало се в културен символ не само за региона, но и за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net