На Софийската опера и балет се пада честта да спусне завесата на 54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора на 4 декември 2024, с постановката на акад. Пламен Карталов "Рейнско злато".
„Вагнер е само за избрани. Не всеки може да слуша Вагнер”. Такива думи все още се чуват в България, въпреки традициите, които тази музика има у нас. През 2010 година, с премиерата на "Рейнско злато", се поставя начало на тетралогията "Пръстенът на нибелунга", която завършва през 2013 г. Същата година се отбелязват и 200 години от рождението на Рихард Вагнер. Останалите три заглавия от цикъла „Пръстенът на нибелунга“ са „Валкюра“ /гостува с голям успех миналата година на Фестивала за оперно и балетно изкуство/, „Зигфрид“ и „Залезът на боговете“), последвани от „Тристан и Изолда“ и „Парсифал“. Тези новаторски постановки на акад. Пламен Карталов придадоха нов блясък на София на световната оперна карта, привлякоха стотици вагнерианци отблизо и далеч, дадоха поле за задълбочен анализ и високи оценки на критици и специалисти.
„Рейнско злато“ /“Das Rheingold“/ създава фона на събитията, които движат основните драми в цялата творба. „Рейнско злато“ разказва за кражбата на рейнското злато от Алберих, след като се отказва от любовта; изработването на всемогъщия пръстен от злато и поробването нибелунгите; конфискуването на златото и пръстена от Вотан, за да плати дълга си към великаните, които са построили неговата крепост Валхала; проклятието на Алберих върху пръстена и неговите притежатели; предупреждението на Ерда към Вотан да изостави пръстена; ранното проявление на силата на проклятието, след като Вотан предава пръстена на великаните; и неспокойното влизане на боговете във Валхала, под сянката на предстоящата гибел.
Вагнер разработва схемата на „Пръстенът“ в обратен хронологичен ред, либретото на „Рейнско злато“ е последното от четирите написани. Композиторът завършва своя план за творбата през март 1852 г. и на 15 септември започва да пише пълното либрето, което е готово на 3 ноември. През февруари 1853 г. в хотел „Baur au Lac“ в Цюрих Вагнер прочита целия текст на „Пръстена на нибелунга“ пред специално поканена публика, след което всичките четири части са публикувани в частно издание, ограничено до 50 копия. Текстът не е публикуван в търговската мрежа до 1863 г.
„Рейнско злато“ е своеобразно въведение към историята на злокобния пръстен, роден от отричането на любовта. Както е известно, Вагнер създава този монументален опус, с цел той да бъде показван в рамките на няколкодневен фестивал и дори постига своята мечта - специално построен театър в Байройт, позволяващ пълно потапяне на публиката в магията на действието.
Но и сама по себе си, операта „Рейнско злато“ е уникален синтез на музикалните търсения и тематични доминанти на зрялото творчество на Вагнер. Тук се преплитат с особена емоционалност и фантазия философия и митология, жажда за власт и порив за свобода, тържество и падение.
Онова, което обединява участниците в тази драматична сага - рейнските дъщери и нибелунгите, боговете и великаните - е ЗЛАТОТО. Веднъж похитено, то започва да играе съдбовна роля в живота на всеки от героите – своеобразна карма, която всеки предизвиква и посреща по своему.
Една вихрено и искрящо зрелище, на което публиката е поканена да се наслади и което остава и днес все така неизчерпаемо, омайващо и предизвикателно със своите дълбочини, изкушения и подмоли.
В спектакъла на 4 декември 2024 г. на сцената на Държавна опера-Стара Загора ще участват и ученици от НУМСИ”Христина Морфова”
Регионална библиотека "Захарий Княжески" - Стара Загора провежда разяснителна кампания по въпросите на медийната и информационната грамотност по програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийна и..
Преди повече от четвърт век обстоятелствата ме запознаха с една удивително начетена жена, премерена в думите, в емоциите, с търсещи очи, педантично подредена, събрала в себе си точността на изследовател и наивността на детската любознателност. Животът й..
За втора поредна година ученическата театрална трупа от тунизийския град Сфакс гостува на „колегите“ си франкофони от Стара Загора. В основата е нашето приятелство с ръководителката на тунизийската трупа Муна Афес, и желанието да обединим..
Четири български филма са включени в програмата на първото издание на Фестивала на българското кино, който ще се проведе в Хасково от 30 юни до 3 юли в парк Ямача. Кинофестът е най-новото предизвикателство на Община Хасково към любителите на..
Инициативата „Джаз в музея“ с музиката на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски ще зарадва посетителите на къща-музей „Гео Милев“. Събитието е тази вечер от 19 ч. В програмата на концерта са включени авторски композиции на двамата творци, както..
Детско-юношеска студия за сценични изкуства "Алегра" представя своя Шоу концерт с най-доброто от последните години. Спектакълът е тази вечер на Летния театър в Стара Загора от 20 часа. Зрителите ще се потопят в емоционален спектакъл, изпълнен с..
„Неонови залези“ е най-новата песен на Теди Кацарова съвместно с новоизгряващата момчешка банда БНБенд. Парчето се появява в музикалния ефир в началото на юни и е със силна заявка за летен хит. Музиката е обща – Теди Кацарова, Алекс Веждаров,..
За това как се прави и организира култура в Стара Загора извън рамките на държавните културни институции става въпрос в следващите редове. Освен Държавния куклен театър, ДТ „Гео Милев“ и Държавна опера в Стара Загора се поставят спектакли и концерти и..
На 25 юни, от 21.00 часа, на Античния форум "Августа Траяна" солистите на Националния музикален театър представят мюзикъла "Здравей! Как си приятелю?" Над 20 песни от творческата палитра на Стефан Диомов са включени в продукцията. Идеята за..
Съветът по изобразително изкуство към Министерство на културата е одобрил идейния проект за бъдещия паметник на Светите братя Кирил и Методий в Стара Загора. Това съобщи зам.-кметът Милена Желева. Тя добави, че се очаква скулптора и неговия екип да..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net