На Софийската опера и балет се пада честта да спусне завесата на 54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора на 4 декември 2024, с постановката на акад. Пламен Карталов "Рейнско злато".
„Вагнер е само за избрани. Не всеки може да слуша Вагнер”. Такива думи все още се чуват в България, въпреки традициите, които тази музика има у нас. През 2010 година, с премиерата на "Рейнско злато", се поставя начало на тетралогията "Пръстенът на нибелунга", която завършва през 2013 г. Същата година се отбелязват и 200 години от рождението на Рихард Вагнер. Останалите три заглавия от цикъла „Пръстенът на нибелунга“ са „Валкюра“ /гостува с голям успех миналата година на Фестивала за оперно и балетно изкуство/, „Зигфрид“ и „Залезът на боговете“), последвани от „Тристан и Изолда“ и „Парсифал“. Тези новаторски постановки на акад. Пламен Карталов придадоха нов блясък на София на световната оперна карта, привлякоха стотици вагнерианци отблизо и далеч, дадоха поле за задълбочен анализ и високи оценки на критици и специалисти.
„Рейнско злато“ /“Das Rheingold“/ създава фона на събитията, които движат основните драми в цялата творба. „Рейнско злато“ разказва за кражбата на рейнското злато от Алберих, след като се отказва от любовта; изработването на всемогъщия пръстен от злато и поробването нибелунгите; конфискуването на златото и пръстена от Вотан, за да плати дълга си към великаните, които са построили неговата крепост Валхала; проклятието на Алберих върху пръстена и неговите притежатели; предупреждението на Ерда към Вотан да изостави пръстена; ранното проявление на силата на проклятието, след като Вотан предава пръстена на великаните; и неспокойното влизане на боговете във Валхала, под сянката на предстоящата гибел.
Вагнер разработва схемата на „Пръстенът“ в обратен хронологичен ред, либретото на „Рейнско злато“ е последното от четирите написани. Композиторът завършва своя план за творбата през март 1852 г. и на 15 септември започва да пише пълното либрето, което е готово на 3 ноември. През февруари 1853 г. в хотел „Baur au Lac“ в Цюрих Вагнер прочита целия текст на „Пръстена на нибелунга“ пред специално поканена публика, след което всичките четири части са публикувани в частно издание, ограничено до 50 копия. Текстът не е публикуван в търговската мрежа до 1863 г.
„Рейнско злато“ е своеобразно въведение към историята на злокобния пръстен, роден от отричането на любовта. Както е известно, Вагнер създава този монументален опус, с цел той да бъде показван в рамките на няколкодневен фестивал и дори постига своята мечта - специално построен театър в Байройт, позволяващ пълно потапяне на публиката в магията на действието.
Но и сама по себе си, операта „Рейнско злато“ е уникален синтез на музикалните търсения и тематични доминанти на зрялото творчество на Вагнер. Тук се преплитат с особена емоционалност и фантазия философия и митология, жажда за власт и порив за свобода, тържество и падение.
Онова, което обединява участниците в тази драматична сага - рейнските дъщери и нибелунгите, боговете и великаните - е ЗЛАТОТО. Веднъж похитено, то започва да играе съдбовна роля в живота на всеки от героите – своеобразна карма, която всеки предизвиква и посреща по своему.
Една вихрено и искрящо зрелище, на което публиката е поканена да се наслади и което остава и днес все така неизчерпаемо, омайващо и предизвикателно със своите дълбочини, изкушения и подмоли.
В спектакъла на 4 декември 2024 г. на сцената на Държавна опера-Стара Загора ще участват и ученици от НУМСИ”Христина Морфова”
Завърши Вторият Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня. Бяха връчени и наградите на отличените представления. Тази година голямата награда е за комедията “Неделя сутрин”. Решението взе журито в състав: Ивелин Керанов –..
Как се случват мечтите - отговор на този въпрос може да ви даде едно момиче, изтъкано от мастило. Всъщност, момичето е абсолютно реално. Тя е на 18 години, от Стара Загора и за крехката си възраст е преживяла вече 19 операции. Трудностите не са..
В Стара Загора започват Дни на планинарското и екстремно кино. 9 от най-добрите филми от последното издание на Международен Банскофилмфест ще бъдат прожектирани в Регионална библиотека "Захарий Княжески" от 31.03. до 02.04. Банскофилмфест е..
Художествена галерия Казанлък представя ретроспективна на Елена Карамихайлова . Една от най-изтъкнатите художнички от следосвобожденската ни епоха е определяна за първата жена с ярко присъствие в историята на българското изобразително изкуство...
„Голямата шапка“ е премиерното заглавие на старозагорския куклен театър, с което малките зрители ще преминат моста между България и Япония. Спектакълът е по мотиви от японската народна приказка „Химе и голямата шапка“. „Голямата шапка“ е..
Десет спектакъла ще бъдат представени по време на 24-ия Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“, от 22-ри до 26-и април в Ямбол. Това съобщи за Радио Стара Загора Елена Дойчева, директор на ямболския Държавен куклен театър (ДКТ)..
150 деца на възраст от 4 до 14 години са подали заявление за участие в конкурса "Чудонемирчета" в Казанлък, съобщи за Радио Стара Загора Теодора Георгиева, директор на общинска библиотека "Искра". Конкурсът е част от Чудомировите празници, посветени..
Необичаен подход за представяне на операта „Риголето“ предложи Държавна Опера Стара Загора днес на младата публика. Ученици от три паралелки на СУ "Максим Горки", изучаващи испански език, и една англоезична от ГПЧЕ "Ромен Ролан", изслушаха..
Гергана Вълкова е художничка. Тя непрекъснато твори. Има потребност да създава нови картини, да представя познати места по свой начин, да участва в изложби. Има ученици от най-различни възрасти. И всички до един влюбени, в изобразителното..
Фондация "Артин Азинян", Казанлък, спечели проект за Национален конкурс на тема "Нарисувай стих" . Финансирането е 11 500 лева, осигурени от Национален Фонд "Култура". Конкурсът е адресиран към учениците от 5 до 12 клас в общообразователните и профилирани..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net