Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рейнско злато" на Софийската опера закрива ФОБИ

На Софийската опера и балет се пада честта да спусне завесата на 54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора на 4 декември 2024, с постановката на акад. Пламен Карталов "Рейнско злато". 

„Вагнер е само за избрани. Не всеки може да слуша Вагнер”. Такива думи все още се чуват в България, въпреки традициите, които тази музика има у нас. През 2010 година, с премиерата на "Рейнско злато", се поставя начало на тетралогията "Пръстенът на нибелунга", която завършва през 2013 г. Същата година се отбелязват и 200 години от рождението на Рихард Вагнер. Останалите три заглавия от цикъла „Пръстенът на нибелунга“ са „Валкюра“ /гостува с голям успех миналата година на Фестивала за оперно и балетно изкуство/, „Зигфрид“ и „Залезът на боговете“), последвани от „Тристан и Изолда“ и „Парсифал“. Тези новаторски постановки на акад. Пламен Карталов придадоха нов блясък на София на световната оперна карта, привлякоха стотици вагнерианци отблизо и далеч, дадоха поле за задълбочен анализ и високи оценки на критици и специалисти.

„Рейнско злато“ /“Das Rheingold“/ създава фона на събитията, които движат основните драми в цялата творба. „Рейнско злато“ разказва за кражбата на рейнското злато от Алберих, след като се отказва от любовта; изработването на всемогъщия пръстен от злато и поробването нибелунгите; конфискуването на златото и пръстена от Вотан, за да плати дълга си към великаните, които са построили неговата крепост Валхала; проклятието на Алберих върху пръстена и неговите притежатели; предупреждението на Ерда към Вотан да изостави пръстена; ранното проявление на силата на проклятието, след като Вотан предава пръстена на великаните; и неспокойното влизане на боговете във Валхала, под сянката на предстоящата гибел.


Вагнер разработва схемата на „Пръстенът“ в обратен хронологичен ред, либретото на „Рейнско злато“ е последното от четирите написани. Композиторът завършва своя план за творбата през март 1852 г. и на 15 септември започва да пише пълното либрето, което е готово на 3 ноември. През февруари 1853 г. в хотел „Baur au Lac“ в Цюрих Вагнер прочита целия текст на „Пръстена на нибелунга“ пред специално поканена публика, след което всичките четири части са публикувани в частно издание, ограничено до 50 копия. Текстът не е публикуван в търговската мрежа до 1863 г.

„Рейнско злато“ е своеобразно въведение към историята на злокобния пръстен, роден от отричането на любовта. Както е известно, Вагнер създава този монументален опус, с цел той да бъде показван в рамките на няколкодневен фестивал и дори постига своята мечта - специално построен театър в Байройт, позволяващ пълно потапяне на публиката в магията на действието.

Но и сама по себе си, операта „Рейнско злато“ е уникален синтез на музикалните търсения и тематични доминанти на зрялото творчество на Вагнер. Тук се преплитат с особена емоционалност и фантазия философия и митология, жажда за власт и порив за свобода, тържество и падение.

Онова, което обединява участниците в тази драматична сага - рейнските дъщери и нибелунгите, боговете и великаните - е ЗЛАТОТО. Веднъж похитено, то започва да играе съдбовна роля в живота на всеки от героите – своеобразна карма, която всеки предизвиква и посреща по своему.

Една вихрено и искрящо зрелище, на което публиката е поканена да се наслади и което остава и днес все така неизчерпаемо, омайващо и предизвикателно със своите дълбочини, изкушения и подмоли.

В спектакъла на 4 декември 2024 г. на сцената на Държавна опера-Стара Загора ще участват и ученици от НУМСИ”Христина Морфова”


По публикацията работи: Десислав Тенев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Славомира Кънева-инициатор за представянето на изложбата в Стара Загора

Изложба представя модели вдъхновени от природата

Днес, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора е представянето на изложбата "Symbiosis".  Посланието, което отправят студентите с работата си, е обвързано с два от водещите аспекти на устойчивата мода днес – опазването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Детска градина подготвя специален спектакъл за рождения ден на Старозагорската опера

„Истории от операта” се нарича спектакълът, с който на 20 май /вторник/ в 17,30 ч. всички малчугани от  Детска градина №10 „Светлина”  ще кажат на глас „Честит рожден ден,  Старозагорска опера!”. „Истории от операта” е  специално създаден в чест..

публикувано на 15.05.25 в 09:56

"10 години истории за пътя" гостува в Радио Стара Загора

Събитието "10 години истории за пътя" събира от 19 часа, във фоайето на Радио Стара Загора, читатели, издатели и някои от авторите в сборника „Истории от куфара на брат ми“, „Бащите не си отиват“, „Истории от 90-те“. Организатор е Райна Димитрова,..

публикувано на 14.05.25 в 17:08

Старозагорската художествена галерия представя експозицията „Symbiosis“

В залите на Художествена галерия - Стара Загора на 16 май 2025 г. от 18.00 ч. ще бъде представена изложба „Symbiosis“, на студенти от специалност ,,Моден дизайн“ към НХА. „Symbiosis“ е интердисциплинарен проект, който обединява работата на..

публикувано на 14.05.25 в 11:28

Звезден състав на сцената на Държавната опера в петък в " Травиата"

Звезден състав от солисти излиза на сцената на Държавна опера Стара Загора в петък в  една от най-любимите опери на  Верди - "Травиата". В ролята на Виолета Валери ще се превъплъти  ученичката на Райна Кабаиванска  Александрина Михайлова.  Едва..

публикувано на 14.05.25 в 10:00
Кадър от „Майсторът и Маргарита

Кинобиографии на известни личности влизат в извънконкурсната програма на „Златната липа" 2025

Цели 45 игрални, документални и анимационни филми, произведени през последните години, влизат при вход свободен в извънконкурсната програма на фестивала за ново европейско кино „Златната липа". Тази година киномаратонът ще започне на 31 май и ще..

публикувано на 13.05.25 в 16:58

В Сливен започна Националния фестивал на детската книга

В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и др. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели..

публикувано на 12.05.25 в 17:25

Отбелязаха 100 години от създаването на емблематичната картина "Ахинора" в Казанлък

Културна инициатива „100 години Ахинора - 100 лица на съвременната жена в Казанлък" се проведе под патронажа на Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и с участието на Наталия Киселова, председател на Народното събрание. Събитието..

публикувано на 11.05.25 в 19:47
Д-р Росица Петрова-Василева

Росица Петрова превърна Сливен в столица на детската книга

11 май е ден за почит към паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий , създатели на първата славянска азбука - глаголицата, канонизирани за светци за превода на богослужебните книги, популяризирането на Библията на старобългарски език и..

публикувано на 11.05.25 в 14:45

Да живееш с музиката - историята на хор "Да Капо"

Най-голямото читалище в Южна България -  Народно читалище "Родина" в Стара Загора, ще чества със специален концерт на 12 май 165 - годишния си рожден ден.  В навечерието на  концерта  във фоайето на Държавната Опера най-голямата читалищна библиотека в..

публикувано на 09.05.25 в 09:35