Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

Снимка: МВР

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване. 

Личната история на една дама обаче я вдъхновява да създаде фондация "Майки за донорство". Мариела Куртева е председател на организацията и заедно с Виктория Димитрова успяват да помогнат на стотици двойки да имат свои деца. Това става с помощта на донорство на биологичен материал- яйцеклетки и сперматозоиди. По думите им в страната има малко дарители. Често на хората, които са избрали оплождане чрез донорство, се налага да внасят от чужбина. 

За донорството на яйцеклетки Димитрова разказва, че жените трябва да са раждали и да са на възраст до 37 години. Преди процедурата минават през определени изследвания и стимулация. Донорството се осъществява в рамките на около три посещения. Пункцията е неболезнена и отнема около 10 минути. Когато яйцеклетките се вземат, те веднага се предават за последваща процедура по оплождане. Дарителят не получава заплащане, а разходите за предварителните изследвания се поемат от двойката, при която ще отиде материала. Тарифите са според ценоразписа на съответната клиника. Средната цена е 6000 лв.

Повече за донорството на яйцеклетки можете да чуете в интервюто:

Донорството на сперматозоиди е още по-рядко срещано, защото мъжете не говорят по тази тема, разказва Мариела Куртева. "Процедурата при мъжете е много по-облекчена. При тях няма изискване да имат деца, няма медикаментозна предварителна терапия. Единствено минават през предварителни изследвания. След като се извърши процедурата материалът стои шест месеца и след това се използва. През миналата година донори са станали около 80 мъже." Страната с най-разпространено донорство на генетичен материал от мъже е Дания. 

Всеки, който отговаря на изискванията за донорство, може да го направи до пет пъти според действащото законодателство.

Подробности за донорството при мъжете чуйте в интервюто:

За мотивите на донорите дамите казват, че те познават любовта към рожбата и искат още двойки да я усетят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57

Кризата, войната, цената на енергията и работната ръка са предизвикателствата за Прогрес АД през 2024

Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти,  цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..

публикувано на 31.12.24 в 13:42
Ивайло Илиев

За да преодолеем разделението в обществото ни трябва нова голяма цел като Шенген

Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..

публикувано на 30.12.24 в 13:25
Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46