Втори литературен салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция, Италия от 30 до 1 декември. Домакин на събитието беше българското училище „Асен и Илия Пейкови“ – Флоренция, организатори са Културна асоциация „Паралел 43“ и българско училище „Асен и Илия Пейкови“ – Рим и Флоренция, със съдействието на Министерството на образованието и науката на Р. България и община Флоренция.
Участници във второто издание бяха преподаватели от Софийския университет „Свети Климент Охридски“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Нов български университет и от Института за литература към БАН, представители на Асоциацията на българските училища зад граница, преподаватели от български училища в Европа и САЩ, които представиха свои разработки свързани със съвременния български език и мястото на детската литература. На събитието бяха поканени и любими детски автори – старозагорската поетеса Мария Донева, Весела Фламбурари, Иван Раденков, Елица Сърбинова.
Форумът беше представен в три сесии:
„Чета с очи, чета с уши, чета със сърце: визии на/за съвременната българска литература за деца и младежи“,
„Българската литература за деца и младежи: норми и отклонения“ и „Дидактическа работилница“.
Особен интерес за присъстващите беше рециталът на ученици от българското училище „Асен и Илия Пейкови“ – Флоренция, които представиха стихотворение на Петя Дубарова в превод на италиански.
Целите, които сe поставят с провеждането на Салона, са свързани с разпространение на съвременната българска литература извън границите на България, разказа Мая Падешка директор на българското училище във Флоренция.
В България се правят много инициативи свързани с представяне на детски книги, но в Италия има един, в Болоня, в който се прави панаир на детската книга и на него присъстват български творци, но те са поканени от италианската държава. Те са поканени, защото имат, да речем, преводни книги на италиански, но липсва такова събитие, което да показва българската литература извън границите на България, тоест да съберат на една територия извън България. Много се надяваме Салонът да има и следващи издания, на които да започнат вече да се представят издателства, нещо, което до момента, за съжаление не сме успели да постигнем, каза още Падешка.
Сред участниците в културното събитие бяха и главният секретар на МОН Любомир Йосифов, Ваня Балчева, директор на дирекция „Образование на българите зад граница“, и Александър Трингов, началник на отдел в дирекция „Съдържание на предучилищното и училищно образование“.
По Национална програма „Роден език и култура зад граница“ Министерството на образованието и науката подпомага инициативи на българските неделни училища в чужбина. Одобрените проекти са в две направления – обмен на добри практики чрез организиране на форуми, майсторски класове, конференции и изготвяне на образователни ресурси за обучението, организирано в чужбина. С подкрепа от МОН ще се проведе Международния конкурс по четене на български език за ученици от първи и втори клас в чужбина в Лондон, Международен литературен конкурс „Вълшебното перо“ в Париж, Историческа възстановка по повод 10 години от провеждане на обучение в град Честър, Републикански семинар-практикум на учители-българисти в Тараклия и др, информират от МОН.
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната..
Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...
Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..
Мобилни пунктове за събиране на опасни битови отпадъци ще бъдат разположени в град Раднево на 13.11 от 10 до 16 ч. , на ул. "Митьо Станев" 1, а в Стара Загора часът се запазва, но датите са две: 14.11 на паркинга до парк „Зелен клин“ и 15.11 на..
За шестнадесета поредна година, в навечерието на най-обичания от децата празник през зимата, Регионална библиотека „Сава Доброплодни” организира Конкурс за коледна картичка и оригинално коледно пожелание „Коледна магия“ – 2024. За да се включат в..
Последният роман на старозагорският писател Евгени Черепов, "Извън обхват", бе удостоен с награда "Перото". Официалната церемония на юбилейните десети литературни награди "Перото" се състоя през изминалата вечер в едноименния клуб в София, а в..
Политическият наблюдател доц. Иво Инджов определи като малка, приятна изненада малко по-високата избирателна активност в неделя, в сравнение с вота на 9.06. Причините за това според него, са предупрежденията, че може да нарасне тежестта на купения вот..
Учители от Стара Загора взеха участие в структурирани образователни посещения в училища и обучителни семинари в град Осло, Норвегия, по програма „Еразъм+“ с обучаваща институция „English Matters“. Педагозите от Пето основно училище „Митьо Станев“..
Шестима души са задържани в хода на специализираната полицейска акция срещу купуването на гласове и битовата престъпност в Сливен, Тополчане Нова Загора. Четирима са задържани по съмнение за търговия с гласове, един за грабеж и един за притежание..
На Пресконференция днес в Община Стара Загора пред медиите говори алпинистката Христина Йосифова. Тя достигна най-високата точка на връх Манаслу в Хималаите, висок 8163 метра на 24 септември 2024 година. Временно изпълняващия длъжността кмет на Стара..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net