Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

60 минути повече здраве:

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на пандемията. Възстановяването на общите разходи до малко над нивата им от 2019 година се наблюдава във всички страни от ЕС, но България все още изостава от средния за съюза показател с около 2,7 пр. п. 
Според данните на европейската статистика за структурата на здравните разходи:
Средствата за болнична помощ у нас са сходни като дял в рамките на структурата на общите разходи за здравеопазване с тези на ЕС, но тези за амбулаторни грижи в извънболничната помощ са два пъти по-ниски. България изостава в извеждането на услуги от по-скъпата болнична помощ в извънболничната грижа, както и в по-сериозните инвестиции в диагностиката и лечението на заболявания на по-ранен етап от тяхното възникване.
Лекарствата и медицинските изделия са много голям дял от общите разходи (в размер на 2,51% от БВП при 1,7% в ЕС). У нас се изразходват около два пъти повече средства за лекарства и медицински изделия, като в голямата си част това са лекарства, които пациентите плащат от джоба си в аптечната мрежа.
Дългосрочните медицински грижи у нас остават по-скоро маргинална част от разходите на системата. С оглед на демографската ситуация обаче и застаряването на населението те ще бъдат все по-значим фактор в предоставянето на медицински услуги и следва да се отразят при формирането на бъдещите бюджети.
Разходите за превантивни грижи също са много по-ниски у нас в сравнение със средните за ЕС. Още по-интересно – докато след 2019 година страните в ЕС увеличават отделените средства за превенция около 2,5 пъти, у нас те остават на едно и също (сравнително ниско) ниво.
Евростат публикува данни за общите разходи за здравеопазване по Системата за здравните сметки с около две години забавяне – последните налични са за календарната 2022 година.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Община Стара Загора гарантира пари за инвитро процедури и догодина

Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..

публикувано на 17.12.24 в 14:50

Безплатното изследване за рак на дебелото черво достигна до над 90 000 души

Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..

публикувано на 17.12.24 в 14:44

Ограничават прекомерната употреба на антибиотици

С влизането в сила на електронните рецепти се затегна контролът при изписването на антибиотици и се ограничи техният прием от пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ общопрактикуващият лекар и..

публикувано на 14.12.24 в 12:05

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" проф. Боряна Парашкевова, регионален координатор на Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно..

публикувано на 30.11.24 в 12:05

Мисия живот: Стара Загора се бори за Център за инсулт

Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..

публикувано на 28.11.24 в 07:05

Нов вариант на маймунската шарка засяга по-широк кръг хора

Новият щам на маймунската шарка (клейд 1b), който се разпространява от Демократична република Конго, е показал по-висока степен на заразност и засяга различни възрастови групи, включително деца. Д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините..

публикувано на 26.11.24 в 14:46