Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Милев е носителят на голямата награда от шестото издание на Балканско квадринале на живописта

420 творби на 263 съвременни творци са постъпили за участие в шестото издание на Балканско квадринале на живописта "Митовете и легендите на моя народ". След селекцията на експертно жури, в представителната изложба са включени 200 произведения на 136 автори. 

Експозицията ще бъде представена тази вечер (18 декември), от 18:00 ч. в Художествена галерия Стара Загора, където ще бъдат наградени и 8 от най-добрите творби. 

"Щастливи сме, че Художествена галерия Стара Загора отново е център на съвременното изобразително изкуство. Темата на квадриналето винаги е вдъхновявала и обединявала художници от различни поколения в търсене на образните и символичните измерения на мистични и митологични представи на народите. Тази тема е благодатна за разнородни творчески интерпретации" - уточни Катя Тинева - Гюрковска, директор на Художествената галерия. И допълни, че тя и екипът й наследяват традицията на квадриналето, поставена преди 20 години от предходния директор на галерията проф. Марин Добрев, за което изразяват своята лична и професионална благодарност. 

Балканското квадринале на живописта тази година отбелязва своя двадесет годишен юбилей. От неговото начало през 2004 г. на всяко издание се връчва по една голяма награда, награда на Община Стара Загора, както и шест награди, носещи имената на партньори, които подкрепят събитието. За първи път Съюза на българските художници също определя награда за един от участниците. 

Като какъв отчита 20 годишния период на Балканското квадринале Катя Тинева - Гюрковска и кои са другите отличени живописци тази година - чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Наградиха отличените във Втория Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня

Завърши Вторият Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня. Бяха връчени и наградите на отличените представления. Тази година голямата награда е за комедията “Неделя сутрин”. Решението взе журито в състав: Ивелин Керанов –..

публикувано на 31.03.25 в 09:55

Мелани Панайотова: всичко започва с Вяра, дори и тя да е колкото синапено зрънце

Как се случват мечтите - отговор на този въпрос може да ви даде едно момиче, изтъкано от  мастило. Всъщност, момичето е абсолютно реално. Тя е на 18  години, от Стара Загора и за крехката си възраст е преживяла вече 19 операции.  Трудностите не са..

публикувано на 31.03.25 в 08:55

Най-добрите филми от последното издание на Международен Банскофилмфест ще бъдат представени в Стара Загора

В Стара Загора започват Дни на планинарското и екстремно кино. 9 от най-добрите филми от последното издание на Международен Банскофилмфест ще бъдат прожектирани в Регионална библиотека "Захарий Княжески" от 31.03. до 02.04.  Банскофилмфест е..

публикувано на 30.03.25 в 12:39

ХГ Казанлък представя творби на първата българска художничка

Художествена галерия Казанлък представя ретроспективна на Елена Карамихайлова . Една от най-изтъкнатите художнички от следосвобожденската ни епоха е определяна за първата жена с ярко присъствие в историята на българското изобразително изкуство...

публикувано на 28.03.25 в 15:16

Държавен куклен театър Стара Загора вади изпод „Голямата шапка“ красиви послания

„Голямата шапка“ е премиерното заглавие на старозагорския куклен театър, с което малките зрители ще преминат моста между България и Япония. Спектакълът е по мотиви от японската народна приказка „Химе и голямата шапка“. „Голямата шапка“ е..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Десет спектакъла ще бъдат представени на 24-ия Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“ в Ямбол

Десет спектакъла ще бъдат представени по време на 24-ия Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“, от 22-ри до 26-и април в Ямбол. Това съобщи за Радио Стара Загора Елена Дойчева, директор на ямболския Държавен куклен театър (ДКТ)..

публикувано на 26.03.25 в 16:37

150 "Чудонемирчета" ще усмихнат в събота публиката на едноименния конкурс в Казанлък

150 деца на възраст от 4 до 14 години са подали заявление за участие в конкурса "Чудонемирчета" в Казанлък, съобщи за Радио Стара Загора Теодора Георгиева, директор на общинска библиотека "Искра".  Конкурсът  е част от Чудомировите празници,  посветени..

публикувано на 26.03.25 в 09:00

Нова сценична реализация на операта "Риголето" разказаха предпремиерно на ученици в Стара Загора

Необичаен подход за представяне на операта „Риголето“ предложи Държавна Опера Стара Загора днес на младата публика.  Ученици от три паралелки на СУ "Максим Горки", изучаващи испански език, и една англоезична от ГПЧЕ "Ромен Ролан", изслушаха..

публикувано на 25.03.25 в 17:06
Гергана Вълкова

Гергана Вълкова сплита венец от цветове и думи

Гергана Вълкова е художничка.  Тя непрекъснато твори. Има потребност да създава нови картини, да представя познати места по свой начин, да участва в изложби. Има ученици от най-различни възрасти. И всички до един влюбени, в изобразителното..

публикувано на 25.03.25 в 13:25

Нарисувай стих призовава фондация от града на розите

Фондация "Артин Азинян", Казанлък, спечели проект за Национален конкурс на тема "Нарисувай стих" . Финансирането  е 11 500 лева, осигурени от Национален Фонд "Култура". Конкурсът е адресиран към учениците от 5 до 12 клас в общообразователните и профилирани..

публикувано на 25.03.25 в 10:10