Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли изход от ситуцията в Грузия?

Снимка: личен архив

Напрегнатата политическа обстановка в Грузия в последните седмици е във фокуса на общественото внимание в Европа. Антиправителствените протести срещу управляващата партия "Грузинска мечта" влязоха в световния видеообмен с кадрите на протестиращи, които устояват на водните оръдия на полицията. 

Георги Георгиев е един от българите, които имат най-широк поглед върху случващото се в Грузия. Той разказа в ефира на предаването "60 минути повече политика", че от дете има афинитет към тази страна, тогава част от СССР. "Интересът ми към Грузия се завърна преди 7 години, когато реших да науча техния език, който е много различен от всички останали. Ходил съм многократно в Грузия, имам много приятели там и се вълнувам от съдбата на грузинците", каза Георгиев. Той припомни, че съвременната история на Грузия след края на СССР е арена на постоянна битка между проруски и проевропейски сили. "

След революцията на розите от 2003 г. Грузия тръгна по европейски път. През 2012 обаче на политическия терен се появи милиардерът Бидзина Иванишвили, който не крие връзките си с Русия и президента Владимир Путин. Той отново върна страната в руската орбита. Изборът на Саломе Зурабишвили през 2018 г. показа, че грузинският народ не се отказва от европейското си бъдеще, на което обаче беше сложен край наскоро след фалшификацията на парламентарните избори", споделя Георги Георгиев. Той посочи, че лично е присъствал на протестите в края на октомври и с очите си е видял желанието на хората за европейско бъдеще. Георгиев не се ангажира с прогноза как ще се разплете сложният политически възел, но уточни, че грузинският народ е задружен и до украински сценарий няма да се стигне.

Цялото интервю на Десислав Тенев с Георги Георгиев може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Заловиха бракониери с електрически проводници на река Тунджа

Бракониери са заловени по време на риболов с електрически проводник по долното течение на Тунджа. Санкцията е до 2000 лева. Бракониерите са засечени в местността Даркая, в близост до село Лесово, община Елхово, но и двамата са жители на Ямбол,..

публикувано на 12.02.25 в 21:12

Катастрофа затруднява движението на магистрала "Тракия" край село Свобода

Временно движението се осъществява в изпреварващата лента при км 181 на АМ "Тракия" в посока Бургас поради катастрофа, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“. Ограничени са активната и аварийната лента. Инцидентът е в района на пътния възел..

публикувано на 12.02.25 в 17:04
Паметник на свободата

Все още няма избран изпълнител за ремонта на Паметника на свободата на връх Шипка

Заради липса на изпълнител, ремонтът на Паметника на свободата на връх Шипка не може да започне.  Реконструкцията се очаква да струва около 17 млн.лв, но към момента няма осигурено финансиране, тъй като парите ще бъдат осигурени от Министерството..

публикувано на 12.02.25 в 16:51

В Димитровград посрещат 14 февруари с романтични светофари

В Димитровград червената светлина на светофарите от днес свети под формата на сърце. От кметството казаха, че по този начин създават романтична атмосфера на хората, които на 14 февруари ще празнуват Деня на влюбените, както и че това е само част от..

публикувано на 12.02.25 в 16:42

234-килограмова камбана звъни в старозагорско село

Нова камбана е монтирана в храм „Свети Архангел Михаил“ в старозагорското село Преславен. Тя тежи над 230 килограма и струва над 10 000 лева, но закупуването й станало възможно след щедро дарение на арендатора в селото  Йордан Танев. В края на..

публикувано на 12.02.25 в 16:10

Мозайка под ключ

Късноантичната мозайка , която е в сутерена на Централна поща в Стара Загора, от дълго време е под ключ. Тя може да бъде разгледана само след предварителна заявка. „Интересно съчетание между археологически останки от античността и съвременна..

публикувано на 12.02.25 в 15:45

Учениците от гимназия „Васил Левски“ в Ямбол посвещават поредица от събития на 152-та годишнина от гибелта на Апостола

Учениците и учителите от  ямболската гимназия „Васил Левски“  почитат по традиция  гибелта на патрона си  - Апостола на свободата с поредица от инициативи. „По повод 152 г. от обесването на Левски  са организирани четири конкурса за рисунка,..

публикувано на 12.02.25 в 15:44
Снимка: областна администрация Стара Загора

Стара Загора ще има Единен билетен център

Областният управител на Стара Загора Методи Марков подписа споразумение с тримата директори на културите институти в града – Огнян Драганов, директор на Държавна опера – Стара Загора, Светла Тодорова – директор на Драматичен театър „Гео Милев“ – Стара..

публикувано на 12.02.25 в 15:25

Медицинските сестри са срещу предложението за съкратено обучение с година

От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи са против идеята да бъде намалено обучението за медицинските сестри и акушерките от 4 на 3 години. Предложението беше направено преди дни от Съвета на ректорите на висши учебни заведения на..

публикувано на 12.02.25 в 15:05

Започна ремонт на ученическите общежития в Хасково

Започна ремонт на ученическите общежития в Хасково. Кметът Станислав Дечев направи символична първа копка днес. Обновлението е с пари по плана за възстановяване и устойчивост. Ремонтните работи в двата блока, до хасковската автогара трябва да..

публикувано на 12.02.25 в 13:35