Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато храната лекува

историята и добрият опит на едно семейство

Мнозина я познават като „Цветно Си“, в семейството й обаче я наричат "Мама Сита". Защото е кулинар и кухнята е нейното царство. Приготвя с любов любими лакомства за семейство и приятели. Майка е на две тийнейджърки, на 13 и 15 години. Точно на 15 -ти септември миналата година те са диагностицирани с Инсулинова резистентност и Хашимото. Как Силвия Стоянова от Стара Загора се справя с първоначалния шок и как след три месеца, благодарение на положителите резултати, е уверена и готова да споделя рецепти на вкусни и лесни за приготвяне неща, които деца и възрастни да си хапват без угризения. В домашни условия приготвя желирани бонбони, сладкиши без захар, дюнери, чипс и всички любими лакомства на тийнейджърите. 

Едно интервю от кухнята на Силвия.  За първоначалния шок. За мита, че здравословното хранене не е бюджетно. За положителния ефект върху децата и цялото семейство. И за това как с изпитани  рецепти помага на други майки

Силвия разказва, че промяната в избора на продукти за приготвяне на храната в тяхното семейство настъпва изведнъж, рязко. Но не след дълго установява, че променения хранителен режим се отразява благотворно и на бюджета. В следващия звуков файл разбиваме мита за трудно достъпните заради високите цени здравословни храни.

Често родителите не са особено настоятелни и изобретателни и не успяват да убедят децата си, че промяната в хранителния режим не е непременно нещо лошо. За да мотивират децата си да се хранят здравословно, Силвия и съпругът й се хранят заедно с тях, със същата храна. Оказва се, че това има добър ефект върху всички.

Заради първоначалния шок и целия спектър от емоции след диагнозите на децата си, Силвия решава да сподели добрия опит и убеждението си, че храната лекува. Все повече майки опитват от нейните рецепти, а вече и децата са посланици на здравословното хранене. Без излишно фокусиране и крайности, Силвия доказва, че майката знае най - добре от какво имат нужда нейните деца. 








БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Да инвестираме в медицинските сестри

Ако здравната система не инвестира в развитието и обезпечаването на медицинските специалисти много скоро няма да има кой да се грижи за пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ медицинската..

публикувано на 17.05.25 в 12:24

Електронното здравно досие: Ползва ли го лекарят, разбира ли го пациентът

От началото на 2025 година, всички общопрактикуващи лекари в България получават достъп до електронните здравни досиета на пациентите, записани в техните пациентски листи. Това значително улеснява тяхната работа, като предоставя бърз и..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Живот с диагноза: Болестта на Бехтерев

Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете...

публикувано на 13.05.25 в 14:16

Студенти по медицина се събират в Стара Загора

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 10.05.25 в 12:23

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..

публикувано на 29.04.25 в 11:44

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30