Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 162 г. от рождението на Щастливеца

Снимка: интернет

На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда  Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота на българите след Освобождението, описва националния ни характер и критикува типичните национални и балкански черти. Пътувал много по света, описва и се опитва да прилага положителните примери в отечеството ни, заимства идеи от пътуванията си за своите произведения…

 „Изключително честен, открит, обаятелен, щедър, демократ по убеждения, чувствителен към болките на обикновените хора, и до днес не само неговите съграждани, но и много българи го чувстват близък и го  наричат често само със собственото му име – Алеко.“, разказва уредничката в къща музей „Алеко Константинов“ Анатолия Тодорова.

Алеко Константинов произхожда от един от първите свищовски родове - роден е в семейството на видния  търговец Иваница Хаджиконстантинов. Майка му е от  голямата видинска фамилия Шишманови. Обучението му започва с частни учители вкъщи с Янко Мустаков, създател на първия хор и Емануил Васкидович, създал първото светско училище. Продължил в Светиноколското училище на възрожденеца Христаки Павлович. В прочутата Габровска гимназия, станала известна като Априловската, учи заедно със съгражданина си и връстник  Цветан Радославов, авторът на текста на българския химн. Прекъсва заради Априлското въстание.

  На 27 юни 1877 г./ по нов стил/ Свищов става първият освободен град от руските войски и се създава Първото гражданско управление. Канцеларията на свищовското губернаторство се установява в родния дом на Алеко. Тогава той е 14-годишен и става писар, а Иван Вазов е регистратор в канцеларията. Завършва образованието си през 1881 година в гр. Николаев, по-късно записва и право в Одеса, след което се  връща в родината.

В България започва работа в столицата като съдия и прокурор. Като адвокат често защитава бедните и онеправдани българи безплатно, а  след делата "пропускал" да  вземе хонорарите си .

   Алеко Константинов развива активна обществена дейност. Обича да пътува, посещава много страни. Пътува и из България. Пътуването е извор на вдъхновение, на родолюбие и на   преклонението му пред българската природа. Поставя началото на организирания туризъм с изкачването на Черни връх през 1895 г. Демократ по убеждение, негов идол е Петко Каравелов от Демократическата партия, пише своите статии, фейлетони и пътеписи в органа на партията в. „Знаме“, припомня Анатолия Тодорова.

  „Година преди убийството му пише, че иска да дари на Общината в Свищов родната си къща, защото има исторически характер – в нея по време на  Руско-турската освободителна война  отсяда руският император Александър II. След смъртта му, роднините изпълняват волята му и къщата е превърната в музей на 15.05.1926 г. с три отдела – “Алеко Константинов“, археология и етнография и „Императорската стая на Александър II и неговите генерали Радецки, Драгомиров и Скобелев“, продължава разказа.

  Обзаведен с мебели от Виена, днес посетителите могат да видят в дома на Щастливеца люлката и пианото на  писателя и на неговите сестри, дрехите с които е бил облечен в деня на убийството и простреляното му сърце в стъкленица. "Пазят се и много оригинални снимки на Алеко Константинов и семейството му, първите издания на „Бай Ганьо“ и на „До Чикаго и назад“. Както и кибритницата му с инициала му „константиновка“. Описана е във фейлетона „Страст“, който започва с „Аз съм щастливец и това го знае цяла България…“, завърши историчката. И припомня, че Алеко Константинов сам нарича себе си Щастливеца след като за кратко време губи семейството си заради туберкулозата…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Деня на българското кино си спомняме за първия български игрален филм

В Деня на българското кино – 13-ти януари да си спомним за режисьора, сценариста и на главния изпълнител в първия български игрален филм „Българан е галант“ – Васил Гендов.   Роденият в артистична фамилия в Сливен на 24.11.1891 г. Васил..

публикувано на 13.01.25 в 16:09

Йорданка Христова: Пиша трета част от "Изповед" и ще се радвам да я представя в любимия град Стара Загора

Обещания не си давам, просто действам. Опитвам да бъда такава, каквато съм, да изпълнявам това, което съм казала и да разведрявам живота на хората с моето присъствие, с моята музика, с моите песни, защото това ми е професията. Това каза за..

публикувано на 10.01.25 в 16:19

Известни актьори в комедията „Срещи в сряда“ на старозагорска сцена

Актьорите Йоана Буковска – Давидова, Параскева Джукелова, Герасим Георгиев – Геро, Валентин Танев, Светлана Бонин и Христо Бонин ще играят на старозагорска сцена. Комедията, с която ще участват е със заглавие „Срещи в сряда“ на 19 януари (неделя) от 19..

публикувано на 10.01.25 в 15:07

Стара Загора е домакин за девети път на „МЕНАР филм“

Стара Загора ще е домакин на фестивала „МЕНАР“ за кино от Близкия изток, Северна Африка и Централна Азия. Прожекциите ще са от 17 до 28  януари, а домакин на събитието за девета година е Регионална библиотека „Захарий Княжески“. Ще бъдат..

публикувано на 10.01.25 в 10:07
Къща Музей „Гео Милев“, Стара Загора

В къщата музей "Гео Милев" отбелязват 130 години от рождението на поета с редица събития

По повод 130-та годишнина от рождението на големия български поет и публицист Гео Милев, в къщата музей в Стара Загора организират поредица събития.  Първото от тях е литературната викторина за ученици, която ще се проведе на 15 януари (сряда) от..

публикувано на 08.01.25 в 16:34
Снимка: РБ

76-годишна жена е „Читател на годината“ в Регионалната Библиотека „Сава Доброплодни“ в град Сливен

Престижното звание Читател на годината получи Стоянка Денкова Иванова, магистър по социални науки. Тя е редовен читател от повече от 40 години, разказа директорът на библиотеката Росица Петрова. „Тя се чувства вече като част и от нашия екип,..

публикувано на 08.01.25 в 15:21

На ексклузивна прожекция на филма „Сватба“ канят старозагорци на 13 януари в Операта

На 13 януари, понеделник, в изискания салон на Държавна опера Стара Загора ще се проведе прожекция на новия български игрален филм „Сватба“. Това съобщават от пресцентъра на общината. Лентата, вдъхновена от неповторимия и магичен свят на Николай..

публикувано на 08.01.25 в 14:35

Старозагорският драматичен театър започна годината с репетиция на "Швейк през Третата световна война“

Новата година за трупата на Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора започна с репетиция на един от знаковите спектакли, които ще бъдат представени през 2025 г. Това е “ШВЕЙК ПРЕЗ ТРЕТАТА СВЕТОВНА ВОЙНА” по Ярослав Хашек.  С този проект слагаме..

публикувано на 08.01.25 в 10:50

Старозагорският куклен театър поставя представления за бебета

За първи път в историята си Старозагорският куклен театър ще продуцира спектакли за деца до 2 години. Постановъчният екип ще въздейства върху съзнанието на най-малките чрез звук и светлина. Режисьор е Галина Савова, сценографът е  Виктория..

публикувано на 07.01.25 в 15:33

Бог обича пътуващия човек

В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..

публикувано на 05.01.25 в 16:20