„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“ е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението.
Автор на монографичното изследване е фолклористът доц. д-р Николай Вуков, ръководител на секция "Антропология на словесните традиции" към Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ).
"Книгата проследява първите стъпки в събирането и записването на фолклорни текстове, тяхното публикуване и разпространение посредством печатните форми на комуникация, и интерпретирането им в светлината на процесите по изграждане на националната идентичност. Тя улавя този особен момент в българската културна история, при който първите стъпки прави печатната култура за българското население.
Появата на периодични издания по един много симптоматичен начин популяризира фолклорните материали, които в тези години започват да преминават от своето устно битие на изпяване и разказване - в своята писмена, а след това и печатна форма", съобщи в предаването за фолклорна култура на Радио Стара Загора доц. Николай Вуков.
"Имаме една много богата и наситена история на българската публицистика и журналистика от Възраждането - първото българско периодично издание списание "Любословие", списвано от Константин Фотинов, "Български орел" на Богоров, "Цариградски вестник", също под редакторството на Иван Богоров (най-продължително издаваното, почти 15 години без прекъсване, българско периодично издание).
В рамките на тези две десетилетия, които са в центъра на внимание в книгата, излизат над 100 издания. Почти без изключение всяко едно от тях системно и неотменно започва да публикува на своите страници записи на фолклорни произведения, основно на народни песни, но също така и гатанки, пословици, поговорки, предания, произведения на фолклорната проза, описания на обичаи, обреди и т.н.", отбеляза Николай Вуков.
"Тази поява на фолклора в печатните издания е свързана с много други процеси, при които народното творчество изиграва своята роля. Това са десетилетията, в които се водят дебати, изработват се политики и стратегии за новобългарския книжовен език - как да бъдат записвани, как да бъдат публикувани и на какви граматични правила да бъдат подчинени тези произведения. Така, че фолклорът изиграва една много важна роля и по отношение на езиковото строителство в този период, и по отношение на изработването на визии и форми, свързани с книжовната култура. Изобщо първите литературни произведения от Възраждането се опират на фолклорни произведения", уточни изследователят.
Официалното представяне на книгата е на 14 януари (вторник), 16:30 часа, Зала 19 на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей, ул. Московска 6А (Княжевския дворец).
Цялото интервю с автора можете да чуете от звуковия файл.
Николай Вуков е доцент в ИЕФЕМ-БАН, преподавател по социална и културна антропология в СУ „Св. Климент Охридски“ и ПУ „Паисий Хилендарски“. Доктор по фолклористика в Института за фолклор – БАН и доктор по история в Централноевропейския университет – Будапеща. Специализирал е в редица университети и научни центрове в чужбина, сред които Института за висши изследвания в Берлин, Дом на науките за човека – Париж, Американския изследователски институт в Истанбул, Колеж „Нова Европа“ – Букурещ, и др. От 2021 г. е ръководител на секция „Антропология на словесните традиции“ при ИЕФЕМ-БАН. Автор и съавтор е на няколко монографични изследвания, както и на над сто научни статии и студии в България и чужбина. Областите на изследователските му интереси включват антропология на паметта и възпоменанията; паметници и музейни репрезентации; родство и семейство; културно наследство в миграция; словесни традиции и нематериално културно наследство.
На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни. Експозицията, дело на Надя Сотирова,..
Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..
Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..
Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..
На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..
На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...
За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..
Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..
"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена. До момента..
В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава галерията..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net