В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора. Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска околия, през 1912 година.
Ненавършил пълнолетие, младият Стоян остава без баща, напуска училището и се хваща на работа в кръчма в Гълъбово, за залък хляб и подслон, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел " Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.
В Гълъбово Стоян работи две години и решава да опита късмета си в по-големия град – Стара Загора.
Тук Стоян Михайлов идва през лятото на 1927 година, остава първоначално като чирак при фотографа Траян Филипов. Година по-късно продължава да учи занаята и при Атанас Орфейски, където вече получава надница и храна. Така завинаги свързва живота си с фотографията.
През 1930 година Михайлов вече е калфа във фотоателието на Косьо Панев. През есента на 1933 година получава майсторско свидетелство по занаята "фотографство" от Бургаската Търговско - Индустриална камара – по онова време старозагорските занаятчии са част от нея .
Младият майстор - фотограф е красавец и галантен джентълмен и бързо си спечелва славата на бохем в Стара Загора. Затова и когато се влюбва в десет години по-младата от него Марийка Златева, семейството на девойката никак не е очаровано. На всичко отгоре бащата на Марийка строгият родопчанин Никола Сираков е човек патриархално възпитан, барутлия, комита, участник в борбите за присъединяване на Родопите към Княжество България, строител предприемач, който се установява в Стара Загора.
Любовта обаче не знае прегради и през зимата на 1940 година Марийка бяга на два пъти от семейството си, за да живее с любимия. "А бащата пуска в старозагорски вестник публично съобщение, че лишава непокорната си дъщеря от наследство. Като все пак прави уточнение, че ако тя се откаже от Стоян тогава и Никола Сираков ще размисли", разказва Райна Антонова
Марийка обаче встъпва в брак с бохема -фотограф.
С времето сърцето на бащата на невестата омеква и той дори помага на Стоян да отвори собствено ателие
По спомени на племенницата им, семейството живее много добре, събират приятели, редовно посещават с файтон Старозагорските бани, разказва още Райна Антонова.
След промените от 9 септември 1944 година Стоян Михайлов е набеден за привърженик на Никола Петков и е въдворен в трудов лагер. Вещите и фотографската му техника са конфискувани, а съпругата му започва работа в консервната фабрика в Стара Загора, за да се издържа семейството .
В лагера Стоян престоява две години и когато се връща у дома вече е с разбито здраве. Отново се захваща с фотографията, но му е отнето правото да практикува в Стара Загора. Съпругата също се завръща към снимките и продължава да му помага и се пенсионира като фотолаборант
През пролетта на 2006 година тя разказва част от историята на семейството, предава и фотографски плаки на Марио Цветков, тогава уредник "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора. Марийка предава на Музея над 2500 фотографски плаки, запечатали бита, поминъка, радостите и животът на старозагорци от онова време.
Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...
Виниловите плочи са носител на звук без конкуренция в продължение на много години. Производството им започва да се развива от началото на 20 век. Първите са направени от глина и крехък материал шеллак и са събирали само няколко минути запис...
Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..
За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г. Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..
През изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net