Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният ден на ръкописното писмо. Всъщност, то - ръкописното писмо, има свои привърженици във всяка възраст - като започнем от децата, преминем към по-големите, през майките и татковците и стигнем до най- достолепните членове на семейството.
Защо не на клавиатура, а след това - на електронен адрес, а - на хартия, с химикал или молив, а след това - по пощата - ами защото ръкописното писмо ти дава много повече от онова, което неговото - електронно "дете" може да ти даде - повече време, повече възможност да чуеш себе си, да подредиш мислите си, а и повече емоция.
Това е мнението на колегата ни от Казанлък Деляна Бобева, която продължава да изпраща писма - било то като поздравителни картички за празниците или пък по друг повод. А освен че изпраща, Деляна обича и да получава писма. Споделя, че по отношение на писмата има две истории, които няма как да забрави.
Първата е от детските й години, когато по време на лагер в Горна баня се запознава с ученическата любов. Той е от Перник, тя - от Казанлък, разменят адреси. В онези години нямало нито мобилни телефони, нито Интернет, кореспонденцията се водела по пощата. А едно от писмата на момчето от Перник Деляна получава четири години след неговото изпращане, разказва самата тя.
Втората история е свързана с далечна Германия, където живее приятелката на Деляна, Мария. По традиция още през февруари, казанлъчанката изпраща по пощата поздравителна картичка за Баба Марта, придружена с червено-белите символи на пролетта. Преди седем години към писмото прибавя и пакетче джоджен. Заради ухаещата подправка пратката пропътува половината свят, стига и зад Океана, преди да бъде получена от адресата в Германия. Причината - пощенските служители заподозрели, че в писмото има наркотик заради аромата, затова и го изпратили за проверка в лаборатория в Съединените щати. Там експертите изследвали джоджена, установили, че няма нищо тревожно, препакетирали пратката и отново я върнали към Германия.
И двете истории на Деляна, свързани с писма, завършват щастливо - години по-късно тя и изпращачът на писмото, което стига до нея с четиригодишно закъснение, се срещат. Тогава той е наблюдател за първите евроизбори в България, а тя подготвя екзитпол по поръчка на социологическа агенция.
А въпреки забавянето на мартениците, те все пак пристигат в Германия. След тях до България идва и добра новина - голямото желание на Мария, приятелката на Деляна, да стане майка, се е сбъднало и днес тя отглежда своите близнаци .
Кога ще седне и ще напише ново писмо и до кого - Деляна Бобева не знае отговора на въпроса. Но знае, че сега много иска да открие писмо в бутилка. Затова и ако видите фигура, която обикаля по брега на морето, не се учудвайте - може би е тъкмо Деляна
Повече можете да чуете в прикачения звуков файл
НЧ „Отец Паисий 1906“, кметството на село Ракитница и Община Стара Загора канят на осми Празник на плодородието. На пъстрата програма ще се насладят всички посетители на 26 юли 2025 г. (събота). Празникът ще започне от 17.00 ч. в парка до чешмата на..
Инициативата „Безплатни градски турове" ще зарадва отново жителите и гостите на града на 2 и 3 август (събота и неделя), от 10.00 ч., с две от най-любимите теми на старозагорци – „Знатните фамилии на Стара Загора и техните къщи" и „Поетична разходка..
Старозагорката Илияна Семерджиева е посланик на Европейския климатичен пакт. Тя участва в различни дейности и създава активности, които да насочат вниманието на хората към климатичните промени и екоинициативи. В същността на Европейския..
Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..
Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net