Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Сливен проиграха авария в предприятие с висок риск

Снимка: Стоян Радев

В Сливен беше направена тренировка за готовността на институциите при авария в предприятие с висок рисков потенциал – Петролната база, която е близост до града. Целта на тренировката беше да се провери готовността на Общината за защита здравето и живота на населението, опазване целостта на инфраструктурата и опазване на околната среда. Друга задача на проиграването беше да се провери нивото на координация на отговорните институции.
Учението симулираше пожар или възможен взрив в базата, при който институциите трябва да вземат бързи и адекватни мерки за потушаването му, уведомяването и евакуацията хората от близките фирми и жилищни сгради. На място пристигнаха пожарни коли, а полицията отцепи района и спря движението на автомобили по булевард „Бургаско шосе". 
Снежана Кънева ръководител на общинския кризисен отдел даде оценка на учението:
"Ние днес проверяваме нашата готовност. Плана е добре разписан. Плана се проиграва в тази му част и доказваме, че е добре планиран, структуриран и приложим."
Към настоящия план за действие не е включен BG Alert. Решението за издаване на такова уведомление към хората се взема на междуведомствено ниво по предложение на общината.
"Ние трябва да изпратим сигнал, ако преценим , че обстановката, която е възникнала и има нужда да бъдат оповестени хората в този район. Преди това трябва да имаме утвърждаването от Главната дирекция, че правилно сме мотивирали искането за BG Alert."
Предстои учението да се разиграе и в по-сложна ситуация, каза още Кънева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Окръжен съд – Стара Загора взе мярка за неотклонение „Задържане под стража“ за двамата мъже, обвинени за разпространение на марихуана

Окръжен съд – Стара Загора взе мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на двама мъже, обвинени за държане с цел разпространение на марихуана на стойност 2 900 000 лева и участие в организирана престъпна група. На двамата е..

публикувано на 07.05.25 в 18:45

Паднали дървета и нанесени материални щети след силна градушка в област Хасково

В следствие на интензивна градушка и придружаващите я силни ветрове, в различни населени места от област Хасково са отчетени сигнали за паднали дървета и нанесени материални щети. Същите са на територията на град Хасково, град Димитровград и община..

публикувано на 07.05.25 в 18:35

Младите умове на Стара Загора представят технологиите на утрешния ден на „Фестивала на иновациите“

Първото издание на „Фестивала на иновациите“ ще се проведе в Стара Загора на 8 май от 14. 00 ч. в Регионална библиотека „Захарий Княжески“. Форумът е посветен на младежкото творчество, технологичния напредък и сътрудничеството между образование, наука и..

публикувано на 07.05.25 в 16:49
Община Стара Загора

Ремонт на НКЖИ променя организацията на движението в кв. „Индустриален“ в Стара Загора

Община Стара Загора информира гражданите и гостите на града за временна промяна в организацията на движение, валидна за 8 и 9 май 2025 г. Причината е предстоящ ремонт на жп мостовите съоръжения в участъка между ул. „Калояновско шосе“ и ул. „Михаил..

публикувано на 07.05.25 в 16:41

Mарихуана за близо 3 милиона лева разкриха антимафиоти

Марихуана за около 3 милиона лева разкриха антимафиоти при  специализирана операция, проведена в   Габрово, Хасково и Стара Загора, в дните между 4-ти и 6-ти май. Първоначално задържани са 4 лица.  В автомобил, който е спрян за проверка край град..

публикувано на 07.05.25 в 14:07

Панорама на професионалното образование се провежда в Стара Загора

13-тото издание на панорамата на професионалното образование и кариерното развитие е организирано от местната власт и неправителствени организации. Инициативата цели да информира кандидат-гимназистите, зрелостниците и техните родители за професиите..

публикувано на 07.05.25 в 14:04

Задържаха злато за 215 хиляди лева на "Лесово"

Митническите служители на Митнически пункт "Лесово" задържаха над 2 кг контрабандни златни отливки , укрити по тялото на пътничка в лек автомобил. Превозното средство пристига на пункта 2 май, на изходящо трасе от България към Турция. В зоната за..

публикувано на 07.05.25 в 13:15

Момче пострада при инцидент с капсул-детонатор в Мъглиж

10-годишно момче пострада при инцидент в Мъглиж. Детето  намерило предмети, след като ги е ударило в земята, единият от тях гръмнал и го наранил. Настанено е в болнично заведение с повърхностни наранявания , без опасност за живота. Местопроизшествието..

публикувано на 07.05.25 в 12:36
Часовникът на Държавен куклен театър, Стара Загора

Актьорите от „Сцена 99“ с премиера на постановката „Под небето“ в Стара Загора

На 10 и 11 май от 19ч. на сцената на Държавен куклен театър Стара Загора ще се състои премиерата на постановката „Под небето“ по пиесата „След дъжда“ от Серджи Белбел. Представлението е дело на актьори от „Сцена 99“ с ръководител Христофор Недков...

публикувано на 07.05.25 в 10:08

Продължават проучванията на крепостта Букелон край село Маточина

Проучванията на крепостта Букелон край свиленградското гранично село Маточина трябва да продължат и през настоящата година. На този етап обаче няма яснота дали дейностите ще получат нужното финансиране. Това коментира ръководителят на..

публикувано на 07.05.25 в 09:31