Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

Снимка: интернет

    Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от Калоферската дружба в София в памет на личността и делото на Иван Вазов, Христо Ботев и Васил Левски през 1935 г.

  Да се върнем няколко години по-назад във времето, когато през 1929 г. няколко инженери, начело с Георги Вълков построяват 60-ватов радиопредавател в Инженерната работилница в София и осъществяват първите радиопредавания в България.  Първите  предавания излъчват грамофонни записи на народна музика по 6 часа. През май 1930 година „Родно радио“  започва редовни емисии, а  през 1934 година то се преименува на Радио „София“.

   Цар Борис III  бил запален радиолюбител и радиотехник, собственоръчно си направил свой апарат.  Оценил огромните възможности на радиоразпръскването, той издал указ на 25 януари 1935 г. , с който  радиоразпръскването в България става държавна собственост. Панайот Тодоров Христов - поет, художник и театрален критик, известен като Сирак Скитник,  е първият главен ръководител на Радио „София“ от  18.06.1935 г.  В началото на 1936 г. са инсталирани три антени, произведени от фирмата Блау Нокс, доставени от унгарската фирма „Стандарт“ за радиоизлъчване на средни вълни. Антените са разположени край село Вакарел – за Радио „София", край село Могила – за Радио Стара Загора и край разклона за Шумен – за Радио Варна.

   „Интересният факт, че още в самото си начало Радио „София“ има свой репортер на мястото на събитията, се съдържа в малка статия, поместена във вестник, издаван от Калоферската дружба в София. Закупих от частен колекционер  брой на неизвестния за българската периодика вестник „Заветите на Ботьов“ от 1.06.1935 г. В него, наред с информация за живота на поета-революционер и съпругата му, за пламенната му поезия и публицистика, е публикувана статия за поход-поклонение до родните места на Иван Вазов, Христо Ботев и Васил Левски и до скромния паметник на Хаджи Димитър, над с. Аджар /дн. С. Свежен/.“ , разказа за Радио Стара Загора колекционерът на исторически документи, оръжие и  факти,  Георги Радулов.

  През 1935 г. още няма гражданска железница от София до  града на Апостола, и цар Борис III организира пътническия влак за поклонението, на което присъства лично и той.  „Царят реже лентата на къщата-музей на семейството на патриарха на българската литература в присъствието на брат му ген. Владимир Вазов и произнася пламенна патриотична реч“, припомня събитията Георги Радулов.

  Участниците в похода се покланят пред мястото, където се е родил воеводата революционер в Калофер,/ къщата му още не е била музей /, след което походът се отправя към с. Аджар / днешното с. Свежен/ за поклонение на гроба на Хаджи Димитър.

  Националният поход завършва в Карлово за да почете паметта на Апостола на свободата.

Сред участниците в похода е имало и радиотехник, който е записвал и предавал поклонението. „Много по-късно Радио „София“ започнало да излъчва от  външни студия. В статията във в. „Заветите на Ботьов“ пише: „Тържествата ще се предават чрез радиопредавател, за което ще се води специален механик“ , цитира събеседникът ни.

  От същата статия е и цитатът: „Същия ден вечерта гостите се връщат в Карлово, където ще има народно увеселение, хорово пеене и предаване по радиото  , специална пиеса, рецензирана от Икономов.“  По това разбираме, че благодарение на този г-н Икономов,  репортажите от местата на поклоненията са стигнали до хиляди слушатели във всички кътчета на страната.

  Георги Радулов е намерил по свои пътища потвърждение, че г-н Икономов дълги години се е посветил на  Радио „София“,  Българското национално радио, което навършва 90 години…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54