Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от Калоферската дружба в София в памет на личността и делото на Иван Вазов, Христо Ботев и Васил Левски през 1935 г.
Да се върнем няколко години по-назад във времето, когато през 1929 г. няколко инженери, начело с Георги Вълков построяват 60-ватов радиопредавател в Инженерната работилница в София и осъществяват първите радиопредавания в България. Първите предавания излъчват грамофонни записи на народна музика по 6 часа. През май 1930 година „Родно радио“ започва редовни емисии, а през 1934 година то се преименува на Радио „София“.
Цар Борис III бил запален радиолюбител и радиотехник, собственоръчно си направил свой апарат. Оценил огромните възможности на радиоразпръскването, той издал указ на 25 януари 1935 г. , с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Панайот Тодоров Христов - поет, художник и театрален критик, известен като Сирак Скитник, е първият главен ръководител на Радио „София“ от 18.06.1935 г. В началото на 1936 г. са инсталирани три антени, произведени от фирмата Блау Нокс, доставени от унгарската фирма „Стандарт“ за радиоизлъчване на средни вълни. Антените са разположени край село Вакарел – за Радио „София", край село Могила – за Радио Стара Загора и край разклона за Шумен – за Радио Варна.
„Интересният факт, че още в самото си начало Радио „София“ има свой репортер на мястото на събитията, се съдържа в малка статия, поместена във вестник, издаван от Калоферската дружба в София. Закупих от частен колекционер брой на неизвестния за българската периодика вестник „Заветите на Ботьов“ от 1.06.1935 г. В него, наред с информация за живота на поета-революционер и съпругата му, за пламенната му поезия и публицистика, е публикувана статия за поход-поклонение до родните места на Иван Вазов, Христо Ботев и Васил Левски и до скромния паметник на Хаджи Димитър, над с. Аджар /дн. С. Свежен/.“ , разказа за Радио Стара Загора колекционерът на исторически документи, оръжие и факти, Георги Радулов.
През 1935 г. още няма гражданска железница от София до града на Апостола, и цар Борис III организира пътническия влак за поклонението, на което присъства лично и той. „Царят реже лентата на къщата-музей на семейството на патриарха на българската литература в присъствието на брат му ген. Владимир Вазов и произнася пламенна патриотична реч“, припомня събитията Георги Радулов.
Участниците в похода се покланят пред мястото, където се е родил воеводата революционер в Калофер,/ къщата му още не е била музей /, след което походът се отправя към с. Аджар / днешното с. Свежен/ за поклонение на гроба на Хаджи Димитър.
Националният поход завършва в Карлово за да почете паметта на Апостола на свободата.
Сред участниците в похода е имало и радиотехник, който е записвал и предавал поклонението. „Много по-късно Радио „София“ започнало да излъчва от външни студия. В статията във в. „Заветите на Ботьов“ пише: „Тържествата ще се предават чрез радиопредавател, за което ще се води специален механик“ , цитира събеседникът ни.
От същата статия е и цитатът: „Същия ден вечерта гостите се връщат в Карлово, където ще има народно увеселение, хорово пеене и предаване по радиото , специална пиеса, рецензирана от Икономов.“ По това разбираме, че благодарение на този г-н Икономов, репортажите от местата на поклоненията са стигнали до хиляди слушатели във всички кътчета на страната.
Георги Радулов е намерил по свои пътища потвърждение, че г-н Икономов дълги години се е посветил на Радио „София“, Българското национално радио, което навършва 90 години…
Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..
Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net