Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

Снимка: интернет

    Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от Калоферската дружба в София в памет на личността и делото на Иван Вазов, Христо Ботев и Васил Левски през 1935 г.

  Да се върнем няколко години по-назад във времето, когато през 1929 г. няколко инженери, начело с Георги Вълков построяват 60-ватов радиопредавател в Инженерната работилница в София и осъществяват първите радиопредавания в България.  Първите  предавания излъчват грамофонни записи на народна музика по 6 часа. През май 1930 година „Родно радио“  започва редовни емисии, а  през 1934 година то се преименува на Радио „София“.

   Цар Борис III  бил запален радиолюбител и радиотехник, собственоръчно си направил свой апарат.  Оценил огромните възможности на радиоразпръскването, той издал указ на 25 януари 1935 г. , с който  радиоразпръскването в България става държавна собственост. Панайот Тодоров Христов - поет, художник и театрален критик, известен като Сирак Скитник,  е първият главен ръководител на Радио „София“ от  18.06.1935 г.  В началото на 1936 г. са инсталирани три антени, произведени от фирмата Блау Нокс, доставени от унгарската фирма „Стандарт“ за радиоизлъчване на средни вълни. Антените са разположени край село Вакарел – за Радио „София", край село Могила – за Радио Стара Загора и край разклона за Шумен – за Радио Варна.

   „Интересният факт, че още в самото си начало Радио „София“ има свой репортер на мястото на събитията, се съдържа в малка статия, поместена във вестник, издаван от Калоферската дружба в София. Закупих от частен колекционер  брой на неизвестния за българската периодика вестник „Заветите на Ботьов“ от 1.06.1935 г. В него, наред с информация за живота на поета-революционер и съпругата му, за пламенната му поезия и публицистика, е публикувана статия за поход-поклонение до родните места на Иван Вазов, Христо Ботев и Васил Левски и до скромния паметник на Хаджи Димитър, над с. Аджар /дн. С. Свежен/.“ , разказа за Радио Стара Загора колекционерът на исторически документи, оръжие и  факти,  Георги Радулов.

  През 1935 г. още няма гражданска железница от София до  града на Апостола, и цар Борис III организира пътническия влак за поклонението, на което присъства лично и той.  „Царят реже лентата на къщата-музей на семейството на патриарха на българската литература в присъствието на брат му ген. Владимир Вазов и произнася пламенна патриотична реч“, припомня събитията Георги Радулов.

  Участниците в похода се покланят пред мястото, където се е родил воеводата революционер в Калофер,/ къщата му още не е била музей /, след което походът се отправя към с. Аджар / днешното с. Свежен/ за поклонение на гроба на Хаджи Димитър.

  Националният поход завършва в Карлово за да почете паметта на Апостола на свободата.

Сред участниците в похода е имало и радиотехник, който е записвал и предавал поклонението. „Много по-късно Радио „София“ започнало да излъчва от  външни студия. В статията във в. „Заветите на Ботьов“ пише: „Тържествата ще се предават чрез радиопредавател, за което ще се води специален механик“ , цитира събеседникът ни.

  От същата статия е и цитатът: „Същия ден вечерта гостите се връщат в Карлово, където ще има народно увеселение, хорово пеене и предаване по радиото  , специална пиеса, рецензирана от Икономов.“  По това разбираме, че благодарение на този г-н Икономов,  репортажите от местата на поклоненията са стигнали до хиляди слушатели във всички кътчета на страната.

  Георги Радулов е намерил по свои пътища потвърждение, че г-н Икономов дълги години се е посветил на  Радио „София“,  Българското национално радио, което навършва 90 години…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В „60 минути повече Lifestyle“: Капсулната колекция "Моето френско аз"

Този петък в предаването „60 минути повече Lifestyle“ избрахме темата за капсулните колекции -какво означава това и как преди седмица дизайнерът Соня Карпов представи свои проект с името "Моето френско аз", вдихновен от стила на журналиста Кристина..

публикувано на 04.04.25 в 16:16

Ивелина Недкова от "Анимал хоуп": Има надежда за по-добър свят, тя е в децата и доброволците

На днешния 4 април светът поглежда към онези, които са безмълвни,  но са плътно покрай нас, хората. Радват ни се, когато се приберем у дома, дори и да били самички и без храна през целия ден.  Правят и пакости, а понякога техните господари решават, че..

публикувано на 04.04.25 в 07:35

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Млекарево пази жив спомена за спасителката на местната църква баба Еленка

Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/  смирена и добра жена от..

публикувано на 21.03.25 в 16:49