Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от Калоферската дружба в София в памет на личността и делото на Иван Вазов, Христо Ботев и Васил Левски през 1935 г.
Да се върнем няколко години по-назад във времето, когато през 1929 г. няколко инженери, начело с Георги Вълков построяват 60-ватов радиопредавател в Инженерната работилница в София и осъществяват първите радиопредавания в България. Първите предавания излъчват грамофонни записи на народна музика по 6 часа. През май 1930 година „Родно радио“ започва редовни емисии, а през 1934 година то се преименува на Радио „София“.
Цар Борис III бил запален радиолюбител и радиотехник, собственоръчно си направил свой апарат. Оценил огромните възможности на радиоразпръскването, той издал указ на 25 януари 1935 г. , с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Панайот Тодоров Христов - поет, художник и театрален критик, известен като Сирак Скитник, е първият главен ръководител на Радио „София“ от 18.06.1935 г. В началото на 1936 г. са инсталирани три антени, произведени от фирмата Блау Нокс, доставени от унгарската фирма „Стандарт“ за радиоизлъчване на средни вълни. Антените са разположени край село Вакарел – за Радио „София", край село Могила – за Радио Стара Загора и край разклона за Шумен – за Радио Варна.
„Интересният факт, че още в самото си начало Радио „София“ има свой репортер на мястото на събитията, се съдържа в малка статия, поместена във вестник, издаван от Калоферската дружба в София. Закупих от частен колекционер брой на неизвестния за българската периодика вестник „Заветите на Ботьов“ от 1.06.1935 г. В него, наред с информация за живота на поета-революционер и съпругата му, за пламенната му поезия и публицистика, е публикувана статия за поход-поклонение до родните места на Иван Вазов, Христо Ботев и Васил Левски и до скромния паметник на Хаджи Димитър, над с. Аджар /дн. С. Свежен/.“ , разказа за Радио Стара Загора колекционерът на исторически документи, оръжие и факти, Георги Радулов.
През 1935 г. още няма гражданска железница от София до града на Апостола, и цар Борис III организира пътническия влак за поклонението, на което присъства лично и той. „Царят реже лентата на къщата-музей на семейството на патриарха на българската литература в присъствието на брат му ген. Владимир Вазов и произнася пламенна патриотична реч“, припомня събитията Георги Радулов.
Участниците в похода се покланят пред мястото, където се е родил воеводата революционер в Калофер,/ къщата му още не е била музей /, след което походът се отправя към с. Аджар / днешното с. Свежен/ за поклонение на гроба на Хаджи Димитър.
Националният поход завършва в Карлово за да почете паметта на Апостола на свободата.
Сред участниците в похода е имало и радиотехник, който е записвал и предавал поклонението. „Много по-късно Радио „София“ започнало да излъчва от външни студия. В статията във в. „Заветите на Ботьов“ пише: „Тържествата ще се предават чрез радиопредавател, за което ще се води специален механик“ , цитира събеседникът ни.
От същата статия е и цитатът: „Същия ден вечерта гостите се връщат в Карлово, където ще има народно увеселение, хорово пеене и предаване по радиото , специална пиеса, рецензирана от Икономов.“ По това разбираме, че благодарение на този г-н Икономов, репортажите от местата на поклоненията са стигнали до хиляди слушатели във всички кътчета на страната.
Георги Радулов е намерил по свои пътища потвърждение, че г-н Икономов дълги години се е посветил на Радио „София“, Българското национално радио, което навършва 90 години…
Този петък в предаването „60 минути повече Lifestyle“ избрахме темата за капсулните колекции -какво означава това и как преди седмица дизайнерът Соня Карпов представи свои проект с името "Моето френско аз", вдихновен от стила на журналиста Кристина..
На днешния 4 април светът поглежда към онези, които са безмълвни, но са плътно покрай нас, хората. Радват ни се, когато се приберем у дома, дори и да били самички и без храна през целия ден. Правят и пакости, а понякога техните господари решават, че..
Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината. Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..
Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..
Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..
В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато Ученолюбивото дружество организира първото театрално представление в града..
Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..
"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..
Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...
Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/ смирена и добра жена от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net