Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музиката на Джордж Гершуин завладява публиката

На 31 януари, от 19.00 часа, Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора, под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев, ще представи първия за юбилейната 2025 концерт с избрани творби на Джордж Гершуин. В програмата са включени „Кубинска увертюра”, „Рапсодия в синьо” и Симфоничната картина „Порги и Бес”. Специален гост-солист е известният джаз-пианист Константин Костов, носител на наградата на Съюза на българските музикални и танцови дейци "Кристална лира" 2024 година, за високи постижения в областта на джаза. Концертмайстор Анна Иванова.

Независимо дали става въпрос за песни за Бродуей или повлияни от джаза произведения за концертната зала, Джордж Гершуин е смятан за един от най-великите мелодисти на XX-ти век.

Джордж Гершуин

Rhapsody in Blue/Рапсодия в синьо е музикална композиция от 1924 година за соло пиано и джаз група написана от Джордж Гершуин. Поръчано от лидера на джаз групата Пол Уайтман, произведението съчетава елементи от класическата музика с ефекти, повлияни от джаза и е представено премиерно на концерт, озаглавен „Експеримент в модерната музика“ на 12 февруари 1924 година в Aeolian Hall, Ню Йорк. Групата на Уайтман изпълнява рапсодията с Гершуин, който свири на пианото. Аранжорът на Уайтман Ферд Грофе/Ferde Grofé оркестрира рапсодията няколко пъти, включително оригиналната музика от 1924 година, партитурата на оркестъра от 1926 година и симфоничната музика от 1942 година.

Рапсодията е едно от най-разпознаваемите творения на Гершуин и ключова композиция, която определя ерата на джаза. Пиесата открива нов етап в музикалната история на Америка, утвърждава репутацията му на виден композитор и се превръща в едно от най-популярните концертни произведения. В списание American Heritage, Фредерик Д. Шварц твърди, че прочутото начално кларинетно глисандо е станало толкова разпознаваемо от публиката, колкото и началото на Петата симфония на Бетовен.

Вдъхновен от музиката, която чува по време на ваканция през 1932 година в Хавана Гершуин създава кратка, импресионистична пиеса, с вкус на кубинските ритми за американската публика. Премиерата на произведението под заглавието Rumba е на вече разрушения стадион Lewisohn в Ню Йорк на 16 август 1932 година, като част от програмата на Гершуин с  Нюйоркската филхармония, дирижирана от Албърт Коутс. Концертът има огромен успех. Както Гершуин пише: „Наистина вярвам, че това беше най-вълнуващата нощ, която някога съм имал… 17 845 души платиха, за да влязат, а около 5 000 бяха пред затворените порти, опитвайки се да си пробият път.”

Композицията е посрещната благосклонно от критиците. Тя е преименувана на „Кубинска увертюра” три месеца по-късно на благотворителен концерт, дирижиран от Гершуин в Метрополитън опера.

Яркостта, значимостта и комбинацията от класически и „черен” джаз отличават стила на Гершуин. Периодът на зрялото творчество на музиканта е през 30-те години на миналия век, когато се ражда най-известната му опера „Порги и Бес“. Операта е поставена за първи път в Бостън през 1935 година с голямо одобрение от публиката. На представлението присъстват хора от различни раси и това донася признание на автора. През 1936 година Гершуин оформя откъси от операта в оркестровата сюита „Порги и Бес”, изпълнена за първи път от Филаделфийския симфоничен оркестър на 21 януари същата година с участието на автора в клавирната партия. Гершуин дирижира всички следващи изпълнения на Сюитата до смъртта си през 1937. Но след това творбата била забравена и едва през 1958 я намира секретарят на Айра Гершуин, който тогава я озаглавява „Catfish Row“, за да не се обърква със създадената междувременно през 1942 сюита „Порги и Бес – симфонична картина” от Робърт Ръсел Бенет, приятел и сътрудник на композитора.

В интервю главният диригент на Държавна опера Стара Загора Ивайло Кринчев подчерта, че Джордж Гершуин е автор на много песни останали встрани от вниманието на публиката. В тях ясно личи мелодиката на този стил, характерен за 20-те години на XX век. Там са застъпени темите, приети за джаз стандарти, които се ползват и днес. 

По публикацията работи: Мила Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Павел Поппандов ще получи „Златната липа“ 2025 за цялостен принос в киното“

Обичаният български актьор Павел Поппандов ще бъде специалният гост на 12-ото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“, което ще се проведе в Стара Загора от 31 май до 4 юни. Той ще получи наградата „Златна липа“ за..

публикувано на 05.05.25 в 16:15

Приказка за Златното петле разказват на децата на Хасково Симфониета Враца и Камерен оркестър Хасково

В два последователни дни виртуозите от Симфониета Враца и Камерен оркестър Хасково ще разказват музикално-театрална приказка на децата на Хасково. На 8 и 9 май, по повод Деня на Европа , най-малките почитатели на музикалното изкуство, техните родители..

публикувано на 05.05.25 в 16:10

Старозагорският куклен театър представя „Малкият мук“ на 7 май

В Старозагорския куклен театър на 7 май от 18 ч. предстои премиерата на най-новото заглавие в  репертоара – „Малкият Мук“ по Вилхелм Хауф – история за едно добро, чистосърдечно, но необикновено момче, което открива магически предмети и се впуска във..

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора"

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора" За периода 05.05 – 11.05.2025 г. /понеделник – неделя/ База Културен център „Стара Загора" 05.05 /понеделник/ 17. 00 часа Концерт – промоция „Хайде ела, да..

публикувано на 05.05.25 в 13:35

35 творби ще бъдат представени в традиционния Пленер по живопис в Нова Загора

От 8 до 30 май в Художествена галерия „Руси Карабиберов“ в Нова Загора ще се проведе поредното издание на традиционния Пленер по живопис. Събитието води началото си от 2004 г., като за този период са били представени 238 творби от 113 автори,..

публикувано на 05.05.25 в 11:30

Ученици от СУ "Максим Горки" впечатлиха с театралната постановка "Якото бобче"

Театралната трупа на Средно училище „Максим Горки“ представи своята куклена постановка – „Якото бобче “ пред публика в залата на Държавен куклен театър – Стара Загора. Представлението е част от дейностите по Националната програма „Заедно в..

публикувано на 30.04.25 в 14:09

Юбилеен концерт събра поколения изпълнители на вокална студия „Траяна глас" и вокална група „Траяна"

С тържествен концерт в Културен център „Стара Загора" бяха отбелязани две значими годишнини – 20 години от създаването на вокална студия „Траяна глас" и 40 години от основаването на вокална група „Траяна" . Концертната програма проследи пътя на двете..

публикувано на 29.04.25 в 13:31

Два премиерни спектакъла през май представя Народно читалище „Родина – 1860"

На 4 май от 17:00 и от 19:00 часа в Регионална библиотека „Захарий Княжески" Театрална студия „Фантазио" ще представи драматизацията по романа „Бабата бандит" на Дейвид Уолямс , който е любим автор на децата. Неговите романи съчетават хумор с емоционални..

публикувано на 29.04.25 в 11:07

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

обновено на 26.04.25 в 11:22

Таня Шивачева оставя скрити кодове в творбите си

В залата за временни експозиции на Х удожествена галерия - Стара Загора се откри изложбата "Невидима нишка" на Таня Шивачева . В експозицията са включени 42 творби - живопис, керамика и текстил, създадени през последните няколко години.  Срещаме се..

публикувано на 25.04.25 в 19:30