Синдромът на Гилен-Баре е рядко неврологично заболяване, за което има ефикасно лечение. Медикаментът обаче е скъп и се прилага спрямо теглото на пациента. Здравната каса е изчислила стойността на клиничната пътека, която покрива разходите, ако болният е до 70 – 80 килограма. Във всички останали случаи лечението е за сметка на болницата или на близките.
Венета Гичева е на 36 години, когато се разболява от синдрома на Гилен–Баре през септември 2023 г. Тя се лекува в Клиниката по неврология в Университетската болница в Стара Загора. Проблемите й започват с намалена чувствителност на пръстите на ръцете и краката и стигат до пълна парализа на крайниците.
След 15 дни в болница и още 40 дни рехабилитация, Венета вече е в състояние да разхожда децата си в парка. Приложено й е лечение с големи дози имуноглобулин – единственото лечение, с което може да се предотврати инвалидизация, раказва началничката на Клиниката д-р Теодора Манолова:
Парадоксът е, че лечението финансово се покрива донякъде. Така е измислено в България - изчислили сме, че пациентът не трябва да надхвърля 70 – 80 килограма, защото след това количеството на лекарството става огромно и много скъпо.
Клиничната пътека за лечение на синдрома Гилен-Баре е 12 хиляди лева. Една кутия с 10 ампули от лекарството струва около 360 лева. По време на петдневното лечение с медикамента, на Венета са й поставяни по 140 ампули на ден. Сметката сочи, че пътеката е изчерпана още на третия ден.
В 90% от случаите цената на клиничната пътека се надхвърля и ти оставаш в ситуацията да помогнеш или да не помогнеш. Ние решихме да приложим лечението такова каквото е, казва д-р Теодора Манолова.
А случаите нарастват. При средно два на година, през 2022 пациентите, лекувани от синдрома са били петима, през 2023 – седем, а през 2024 – четирима. По това време Клиниката по неврология в Университетската болница в Стара Загора се е утвърдила като място за ефективно лечение на Гилен-Баре. В повечето случаи – за сметка на болницата, а не на Здравната каса или на пациентите и техните близки.
7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 година по инициатива на Световната здравна организация, а в България се чества и като Ден..
На 4 април празнуват психолозите в България. Датата е обявена за техен празник от 1995 година. По думите на Марина Грънчарова, председател на Управителния съвет на Сдружението на младите психолози в България "4 април", специалистите у нас са търсени..
Донорството на органи е жизненоважно за спасяването на човешки животи, но в България процесът среща предизвикателства. Според проучване на агенция „ТРЕНД“ 62% от българите одобряват донорството, но липсата на информираност и недоверието към..
Продължителната употреба на капки за нос води до привикване, предупреждава доц. д-р Петър Руев - специалист УНГ. Назалните спрейове помагат при хрема, но ако се използват повече от 10 дни, могат да причинят зависимост. „ Капките..
До 2070 г. хората ще страдат от по две алергични заболявания едновременно, прогнозираалерголога д-р Пламен Яковлиев. Според него, 21-ви век ще бъде „векът на алергиите“ заради нарастващото замърсяване и изкуствените вещества в околната среда...
Скринингът и ранната диагностика на рака на дебелото черво (колоректален карцином) могат да предотвратят заболяването, да овладеят развитието му. България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак...
Смяната на времето от зимно към лятно през 2025 година е в нощта на събота срещу неделя, 30 март в 3:00 часа през нощта, когато стрелките се превъртат с един час напред, тоест от 3:00 часа става 4:00 часа. Всяка смяна на времето влияе на изградения от..
11-месечно бебе и млад мъж починаха след заразяване с менингит, лекарите се борят за живота на други две деца, съобщиха вчера от Министерство на здравеопазването. Случаите са от София и Пловдив. По данни на ведомството от началото на настоящата година в..
Сред заболяванията, който многократно по-често се срещат при жените са свързаните с щитовидната жлеза, автоимунни заболявания и рак на гърдата. Това посочи д-р Жулиета Здравкова, директор на Регионалната здравно осигурителна каса в Стара Загора...
Гражданско сдружение "Алтернатива 55" Стара Загора се включва в проект "Заедно срещу насилието над деца с увреждания" . Срокът за изпълнението му е 24 месеца . По време на реализирането му ще се проведат множество обучения в образователни институции. Ще..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net