Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лечение на килограм

2
Венета Гичева

Синдромът на Гилен-Баре е рядко неврологично заболяване, за което има ефикасно лечение. Медикаментът обаче е скъп и се прилага спрямо теглото на пациента. Здравната каса е изчислила стойността на клиничната пътека, която покрива разходите, ако болният е до 70 – 80 килограма. Във всички останали случаи лечението е за сметка на болницата или на близките.

Венета Гичева е на 36 години, когато се разболява от синдрома на Гилен–Баре през септември 2023 г. Тя се лекува в Клиниката по неврология в Университетската болница в Стара Загора. Проблемите й започват с намалена чувствителност на пръстите на ръцете и краката и стигат до пълна парализа на крайниците.

След 15 дни в болница и още 40 дни рехабилитация, Венета вече е в състояние да разхожда децата си в парка. Приложено й е лечение с големи дози имуноглобулин – единственото лечение, с което може да се предотврати инвалидизация, раказва началничката на Клиниката д-р Теодора Манолова: 

Парадоксът е, че лечението финансово се покрива донякъде. Така е измислено в България - изчислили сме, че пациентът не трябва да надхвърля 70 – 80 килограма, защото след това количеството на лекарството става огромно и много скъпо.

Клиничната пътека за лечение на синдрома Гилен-Баре е 12 хиляди лева. Една кутия с 10 ампули от лекарството струва около 360 лева. По време на петдневното лечение с медикамента, на Венета са й поставяни по 140 ампули на ден. Сметката сочи, че пътеката е изчерпана още на третия ден.

В  90% от случаите цената на клиничната пътека се надхвърля и ти оставаш в ситуацията да помогнеш или да не помогнеш. Ние решихме да приложим лечението такова каквото е, казва д-р Теодора Манолова.

А случаите нарастват. При средно два на година, през 2022 пациентите, лекувани от синдрома са били петима, през 2023 – седем, а през 2024 – четирима. По това време  Клиниката по неврология в Университетската болница в Стара Загора се е утвърдила като място за ефективно лечение на Гилен-Баре. В повечето случаи – за сметка на болницата, а не на Здравната каса или на пациентите и техните близки.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Електронното здравно досие: Ползва ли го лекарят, разбира ли го пациентът

От началото на 2025 година, всички общопрактикуващи лекари в България получават достъп до електронните здравни досиета на пациентите, записани в техните пациентски листи. Това значително улеснява тяхната работа, като предоставя бърз и..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Живот с диагноза: Болестта на Бехтерев

Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете...

публикувано на 13.05.25 в 14:16

Студенти по медицина се събират в Стара Загора

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 10.05.25 в 12:23

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..

публикувано на 29.04.25 в 11:44

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30

Ден на здравословното хранене в Тракийския университет

Тракийският университет организира мащабно събитие, посветено на здравословния начин на живот, базиран на добрата физическа активност и балансираното хранене. Срещата е част от международен проект и ще се проведе точно след седмица – на..

публикувано на 19.04.25 в 12:05