Човек прекарва около ⅓ от живота си в сън, за да може тялото и ума да функционират правилно. Това се равнява на приблизително 25 години;
Доказано е научно, че без храна човекът и животните могат да издържи много повече време, но не и без сън;
На 14 март е Световният ден на съня тази година. Самият месец март – първият пролетен месец – е посветен на ролята, която сънят играе за нашето здраве, благополучие и нормално всекидневно функциониране. От 2002 г. насам това е Денят за информиране за здравето на съня, болестите и нарушенията на съня.
Тази година Световният ден на съня ще се проведе под мотото „Нека здравето на съня бъде приоритет“ с ключови послания – значимостта на съня за здравето на всеки човек, както и необходимостта от създаване на план за приоритизиране здравето на съня.
Едно от заболяванията на съня, макар и рядко е нарколепсията.
Нарколепсията е от групата на редките болести, хронично неврологично заболяване свързано с нарушената способност на мозъка да регулира цикъла сън – будност. Диагностицира се трудно и бавно.
Най-категоричните му симптоми са прекомерна дневна и безконтролна сънливост, катаплексията – специфично отпускане на тялото и мускулите при силна емоция, което също не може да се контролира от пациента. Сред симптомите още са сънната парализа и халюцинациите, а заради неправилно диагностициране съпътстващи случаи са бързо натрупване на килограми и т.нар. автоматично поведение.
Нарколепсията се диагностицира с поредица от изследвания в специализирани клиники.
Към невролог трябва д асе обърнем непременно, ако неконтролираното заспиване през деня започва да се случва все по-често и повече – 10-12 пъти на ден, уточни за предаването „60 минути повече“ Адриана Димитрова.
Заболяването е нелечимо, терапията е само поддържаща и по НЗОК само за деца до 18 години.
Фондация „Българска асоциация на пациентите с нарколепсия“ оказва съдействие, насоки и информация за изследванията в страната и други страни в Европа, както и подпомагане на пациенти над 18-годишна възраст в терапията, допълни Адриана Димитрова.
Разговора с Адриана Димитрова можете да чуете в звуковия файл.Безплатно ще се поставя ваксина против човешки папилома вирус (HPV). Това стана в резултат на приетата от Министерският съвет Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания. Решението разширява достъпа до ваксинация – включени..
Заразата с човешки папилома вирус (HPV) често остава незабелязана и безсимптомна, което води до късна диагностика на раковите заболявания. Това заяви в ефира на Радио Стара Загора онкологът д-р Божидара Костова от КОЦ – Стара Загора. „..
С 50% ще бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май. Необходимите 12,5 милиона лева ще се осигурят Министерство на финансите. Средната брутна заплата в психиатриите в момента е 1983..
Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да..
Над 300 лекарства изчезват от българския пазар за последните две години като точната бройка само за 2024 е 152 медикамента, до които вече нямаме достъп. И нито един от тези медикаментите не е с преустановена доставка поради причини, свързани с..
Насилие и дискриминация усещат ежедневно онкоболните хорат в България. Затова Българска асоциация на хора с онкологични и други заболявания „Живот" в Хасково ще насочи работата си към превенция и информираност по темата. Дискриминацията може и да бъде..
Световният ден на здравето също се отбелязва на днешния 7 април . "Пожелавам на колегите си да бъдат все така ценени и вдъхновени от това, което правят и най-вече да бъдат мотивирани." - каза д-р Елена Стайкова- председател на Регионалната лекарска..
7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 година по инициатива на Световната здравна организация, а в България се чества и като Ден..
На 4 април празнуват психолозите в България. Датата е обявена за техен празник от 1995 година. По думите на Марина Грънчарова, председател на Управителния съвет на Сдружението на младите психолози в България "4 април", специалистите у нас са търсени..
Донорството на органи е жизненоважно за спасяването на човешки животи, но в България процесът среща предизвикателства. Според проучване на агенция „ТРЕНД“ 62% от българите одобряват донорството, но липсата на информираност и недоверието към..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net