Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорски лекари присадиха тъкан, създадена чрез биопринтиране

В Старозагорската университетска болница "Проф. д-р Ст. Киркович" специалисти от Клиниката по съдова хирургия извършиха уникална за региона операция. С помощта на изкуствен интелект и 3D биопринтиране беше създадена и присадена нова „кожа“ върху незарастваща с месеци рана. Пациентката е диабетичка и заради заболяването преди време се е наложило премахване на стъпалото на десния крак. Чрез извършената нова операция с присаждане на „кожа“ лекарите се надяват да успеят  да възстановят кръвообращението на крайника и да го спасят от заплашваща го втора ампутация.

Жената все още се възстановява в болницата, но се очаква до 2-3 седмици да бъде изписана.  

Това е изцяло нов подход за лечение на тежки хронични рани при диабетно стъпало, онкодерматология, изгаряния, декубитални рани и други видове тъканни нарушения.  България е една от първите европейски страни въвели пилотно тази иновативна технология, която се използва успешно в САЩ, Турция, Южна Корея, Испания, Италия и други държави.


В Югоизточна България иновативната методология за персонализирана кожна регенерация се прилага за първи път, уточниха от ръководството на болницата.  С помощта на тази технология от пациентката са извлечени мастни клетки от коремната област, които се използват за създаването на персонализиран пластир с желеобразна структура, отпечатана от 3D биопринтер.

Система от вграден изкуствен интелект сканира и анализира точните анатомични очертания на раната, като тези данни се изпращат към биопринтер за изпълнение на посочените данни. Следвайки инструкциите на компютърната програма, биопринтирането предоставя възможност да се създаде в реална среда пластир, който се поставя върху раната, стимулирайки естествените регенеративни процеси на организма.

По литературни данни в 87% от случаите се постига оздравяване на раните. Технологията представлява революционен подход в лечението на трудно зарастващи рани, особено при пациенти с диабетно стъпало, което е причина за над 50% от ампутациите на долни крайници в България. 

Успешната операция в УМБАЛ "Проф. Д-р Стоян Киркович" е доказателство за възможностите на съвременната медицина и екипите работещи в Клиниката по съдова хирургия, което осигурява нови възможности за пациенти, страдащи от хронични и трудно зарастващи рани.

Повече за иновативния метод чуйте от д-р Христо Абрашев, ръководител на екипа, извършил операцията:

  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..

публикувано на 29.04.25 в 11:44

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30

Ден на здравословното хранене в Тракийския университет

Тракийският университет организира мащабно събитие, посветено на здравословния начин на живот, базиран на добрата физическа активност и балансираното хранене. Срещата е част от международен проект и ще се проведе точно след седмица – на..

публикувано на 19.04.25 в 12:05

Обичайна заболеваемост от варицела в областта, отчитат от РЗИ Стара Загора

Общо 339 са случаите на варицела за първите три месеца на тази година в област Стара Загора. Това съобщи д-р Светла Петрова от Регионалната здравна инспекция. Тя уточни, че инфекцията е характерна за студените месеци на разпространение и е нормално..

публикувано на 16.04.25 в 09:20

Ваксината срещу HPV е много ефективна

Безплатно ще се поставя ваксина против човешки папилома вирус (HPV). Това стана в резултат на приетата от Министерският съвет Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания. Решението разширява достъпа до ваксинация – включени..

публикувано на 15.04.25 в 14:41

Почти всеки се среща с HPV, но малцина се изследват

Заразата с човешки папилома вирус (HPV) често остава незабелязана и безсимптомна, което води до късна диагностика на раковите заболявания. Това заяви в ефира на Радио Стара Загора онкологът д-р Божидара Костова от КОЦ – Стара Загора. „..

публикувано на 15.04.25 в 14:11