Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сливен почита видния възрожденец Добри Чинтулов

2
Снимка: интернет

 Видният възрожденец Добри Чинтулов е роден през септември 1822 година в град Сливен в бедното семейство на Петър Миндов Чинтула и жена му Стоянка. Бащата бил занаятчия, а майката била изкусна тъкачка, като всяка сливналийка. Въпреки, че бил много ученолюбив, напуснал на 13 години училище за да помага на баща си. Будният юноша се интересувал от младежите, които се връщали след обучение в странство, възхищавал се на дрехите и познанията им за страните в които са живели.  Жаден за образование, през 1838 г. заминал за Търново, където учел и слугувал за да се издържа. След няколко месеца заминал за Букурещ и Браила. По препоръка на Захари Княжески решава да учи в Одеса, където разбрал, че руското правителство отпуска стипендии на умни български младежи. В Браила богатият му съгражданин Димитър Диамандиев му помага със средства и препоръка и през 1839 година той пристига в Одеса. Учи в Одеското околийско училище, поддържан от Васил Априлов и Никола Палаузив постъпва в Одеската Херсонска духовна семинария. Негови съученици са Ботьо Петков, Иван Богоров, Найден Геров и др. българи. В Одеса е силно повлиян от руските писатели и поети и прави първите опити с перо.  През 1850 г. се връща в родния Сливен.

 Ако трябва да разделим поезията му, тя включва три етапа, свързани с характера на творчеството му – интимна, революционна и историческа тематика.

 Автор е на около 20 стихотворения, но само три от тях са подписани с неговото име. Най-голяма популярност добиват патриотичните му стихотворения, които палят искрите на копнежа за свобода и независимост у българските младежи в страната и зад граница.  Най-известни стават „Стани, стани, Юнак балкански!, „Вятър ечи“, , Къде си вярна ти, любов народна?“, „Българи – юнаци“. „ Изучавал цигулка и флейта в Одеса, Добри Чинтулов сам написал мелодиите на своите бунтовни стихове. Понякога дори мелодията се раждала, преди да е написал словата.“, разказва Виктория Михнева, уредник в отдел „Българско възраждане“ в Регионалния исторически музей в Сливен.  Приживе е публикувал само три свои стихотворения – в „Цариградски вестник“ през 1849 година: „Стара майка се прощава със сина си“, „Китка от Балкана“, „Изпроводяк на едного българина из Одеса“.

 „ Любопитен факт е, че част от неговото стихотворение „Възпоменание“  намираме на страничките на тефтерчето на Левски. В спомените на негови съвременници четем сведения, как често привечер от притихналите прозорчета на къщички в българските квартали се чували революционни песни по негови стихове“, разказва Виктория Михнева.

  Работил като учител 25 години  в Ямбол, където бил  настоятел на в. „Дунавски лебед“ на Раковски и в Сливен, участвал в борбата за църковна независимост. Той е сред избраните делегати на Първия национален църковен събор в Цариград след обявяването на независимата Българска екзархия, като представител на Ямбол, Сливен и Айтос. И взима активно участие в изработването на устава на самостоятелната българска православна църква.  Знае отлично руски и френски език, автор е на учебници по литература, риторика и математика, нотно пеене, които са съставени като учебни тетрадки с информация от чужди учебници, но са съставени от него в ръкописен вариант за улеснение на учениците…

  До края на живота си Добри Чинтулов е бил активен  в борбата за новобългарска просвета, за изхвърляне на гръцкия език от църковното служение и за независима българска църква, бил основател и  настоятел на едно от сливенските читалища и др.

Макар и полусляп и болен, той е един от хората, които посрещат руските войски при идването им в Сливен на 5 / 17 януари 1878 г., където изнася пламенна реч на руски. Умира на 27.III.1886 Г. Дълги години след това името и дейността му остават забравени. Едва през 1922 . е направено първото по-обстойно изследване на живота му .

  Днес неговите наследници отдават почит и уважение към живота и делото му с построяването на паметник в негова чест в центъра на Сливен, в монумента на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци също е споменато неговото свято име. Природо-математическата гимназия в Сливен носи името на видния възрожденец, а часовникът на сградата на Община Сливен възвестява 12-тия час на обед под звуците на „Стани, стани, юнак балкански!", завърши историчката.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Отличиха млади математици с постижения от национални и международни състезания

За четвърта година фондация „Математика без граници“ и фондация „Миню Балкански“ връчиха грамоти и отличия на ученици от областта, участвали в национални и международни математически състезания през учебната 2024-2025 година. На награждаването,..

публикувано на 11.05.25 в 16:51

В Николаево отбелязаха 145 години от основаването на Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“

С тържествена церемония в Николаево отбелязаха 145 години от основаването на Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в общинския център и на Деня на светите равноапостоли. „С делото на светите братя Кирил и Методий отбелязваме приноса на..

публикувано на 11.05.25 в 16:09
Цветка Бойчева, председател на Регионалната колегия на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи

Недостигът на специалисти по здравни грижи може да затвори болнични отделения в Ямболско

Недостигът на специалисти по здравни грижи в Ямболска област може да доведе до затваряне на цели болнични отделения. Млади кадри липсват, а броят на напусналите системата акушерки и медицински сестри се увеличава, предупреждават от Асоциацията на..

публикувано на 11.05.25 в 12:47

Спортен празник с благотворителна цел организират в Стара Загора

Спортен празник с благотовротиелна цел започва в този час в Парк „Артилерийски" в Стара Загора. Под мотото  „Спортувай с Ротарианското семейство – дари здраве!" , Ротари клуб Стара Загора с подкрепата на Община Стара Загора обединяват усилия в подкрепа..

публикувано на 11.05.25 в 09:50

ПП-ДБ с десет предложения за общинския бюджет в Стара Загора

Общинските съветници от „Продължаваме промяната Демократична България“ ще направят 10 предложения за развитието на Стара Загора на предстоящата сесия на местния парламент, на която ще бъде обсъден бюджета на общината за годината. Това обявиха от..

публикувано на 10.05.25 в 16:44

Математическо състезание се организира в Хасково

Първо математическо състезание "Млад математик на Хасково" организира Съюзът на математиците в България- секция Хасково. Домакин на състезанието е ПМГ "Акад. Боян Петканчин". Математическата надпревара ще се проведе на 17 май 2025г. (събота) от 9:00..

публикувано на 10.05.25 в 11:12

Наталия Киселова: Така представен въпросът за референдума за еврото е спорен

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова определи като спорен така поставеният въпрос за референдум за еврото от президента Румен Радев. Тя добави, че трябва да станат ясни и мотивите, тъй като Конституционният съд вече се е произнесъл по..

публикувано на 10.05.25 в 10:31

Проливните дъждове промениха програмата на мотосъбора край Ямбол

Лошите метеорологични условия са причина за промяна в програмата на Националния мотосъбор, който се провежда край Ямбол. Заради проливните дъждове, няма да бъдат проведени игрите и състезанията в скоростната отсечка до село Чарган,..

публикувано на 10.05.25 в 10:03

В Хасково осигуряват водоноски заради малки превишения на нормите за радиоктивност

Заради незначително превишение на индикативна норма във водата на Хасково Регионалната здравна инспекция налага ограничение за ползването на вода, съобщават от областната администрация в Хасково. Незначително превишение на индикативната норма за..

публикувано на 10.05.25 в 09:35

Автобус с военнослужещи е катастрофирал в Прохода на републиката, няма пострадали

Автобус с военни катастрофира на Прохода на Републиката тази нощ. За щастие, няма жертви и пострадали, съобщава БГНЕС. Инцидентът е станал на завой при мокър от дъжда пътен участък в района на Мишеморков хан в област Велико Търново. Автобусът е пътувал в..

публикувано на 10.05.25 в 08:55