Доскоро се знаеше, че във въздушната отбрана на София по време на Втората Световна война участие вземат четирима летци от Стара Загора. Истината обаче е, че те са били петима.
Името на забравения, пети герой, е Михаил Койчев Банов. Роден е на 13 октомври 1919 година. По време на Втората Световна война участва във въздушните боеве за небето над София. Включително и в битката, останала в историята под името "Черния Никулден". Самолетът на Банов е улучен, но той успява да го приземи с изключен двигател, като така спасява не само себе си, но и скъпата машина. Взема участие и във втората фаза на Втората Световна война – когато е издадена заповед за бомбардирането на летището в Прищина, където се намират изтеглените от Гърция и от островите немски изтребители. Успешно изпълнява възложената задача. Произведен е в чин "поручик", награден е с орден за храброст, а по-късно е преценен за "враг на народа" и изпратен в концлагер в Белене.
"Михаил Банов отрано остава сирак – бащата участва във войните за национално обединение, ранен е на фронта и малко след завръщането си, умира. Така грижите за Михаил и неговата сестра падат изцяло на плещите на майката - Анастасия, Анасташа или както я помнят внучките - баба Ташка", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел " Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора.
"За да може да издържа невръстните си син и дъщеря, баба Ташка се вижда принудена да отдава под наем част от къщата си на ученички от Девическата гимназия. Тя е будна и любознателна жена, обича книгите, а любимият й автор е Жулн Верн и неговият герой царски куриер Михаил Строгов. На когото, според семейната история е кръстен и синът й", разказва още Райна Антонова.
До десети клас Михаил учи в Мъжката гимназия в Стара Загора.
"Изключителен атлет, впечатлява съучениците си като ходи на ръце. Близките му разказват, че е обикалял така цялата гимназия", разказва Райна Антонова
Едно младежко събиране бележи живота на Михаил - когато е в десети клас група ученици организират "жур" - както наричали забавите по онова време. "Учителите обаче ги изхващат, всички се разбягват, но не и Михаил, който остава на място и честно си признава, че е участвал в събирането", разказва Райна Антонова.
И в онези години смелостта е имала цена - заради участието си във веселието, младежът е изключен от Мъжката гимназия в Стара Загора и завършва средното си образование в Сливен. Продължава да учи в София - първоначално записва в държавното железопътно училище, което по онова време и се спазват всички устави на българската армия. Година по-късно младият Михаил решава да продължи във Военното училище на Негово Величество, и то - в класа на летците. Завършва го през 1942 година, произведен е в чин "подпоручик" и е изпратен да служи във втори изтребителен орляк на летище Враждебна.
През 1943 заедно с поручик Димитър Списаревски е изпратен на обучение на Западния фронт, край Ламанша, където двамата изучават опита на немската армия в отразяване на англо-американските нападения. След прибирането си в България и Михаил Банов и Димитър Списаревски преминават на служби в трети шести изтребителен орляк в Божурище. Това е орлякът, който защитава небето над столицата.
"Михаил Банов взема участие и във втората фаза на Втората световна война. На 12 ноември на 6 изтребителен полк е възложена задача – да атакува летището в Прищина, където се намират изтеглените от Гърция и островите немски изтребители", разказва Райна Антонова.
През януари 1945 година Михаил Банов е произведен в чин "поручик", награден е и с орден за храброст. През същата година в Банкя той среща любовта в лицето на красивата софиянка Мария, наследничка на стар македонски род от Крушево. Двамата създават семейство и заживяват в къщата на бащата в столицата. Година по-късно се ражда първата им дъщеря Юлияна, а три години след това и втората – Антония. Времената на политическите промени след 1944 не са никак леки за младото семейство. Част от къщата им в столицата е дадена на други хора, а младото семейство живее последователно на различни места в страната. Малко преди да се роди втората му дъщеря летецът герой, защитник на небето над София, е обявен за враг на народа. И изпратен в Белене, където престоява две години.
След излизането на свобода Михаил Банов и семейството му остават в София, а Банов работи първоначално като стругар в асансьорната фабрика в столицата.
"По-късно успява да се премести в Центъра по промишлена естетика, който работи за повишаване качеството на промишлената продукция в НР България. Там се разработват нови машини - радиоапарати, телевизори, монетните телефони, електрически калкулатори. Банов се отличава със своите технически познания и умения, но е преследван от партийните секретари в центъра като бивш царски офицер", разказва Райна Антонова.
Едва в средата на 60 те години новата власт разрешава на Михаил Банов да започне да следва по специалността "машинен инженер".
Героят, бранил небето над София по време на Втората световна война, преживял и ужаса на лагера в Белене, си отива от света само на 62 години, след продължително боледуване. Днес родната му къща на кръстовището на улиците "Граф Игнатиев" и "Христо Смирненски" не съществува – на нейно място е изградена кооперация.
Но благодарение на спомените на двете му дъщери Юлияна и Антония, които се свързаха с Регионалния исторически музей успяхме да разкажем неговата история.
Повече чуйте в репортажа.През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net