Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60 минути повече здраве:

Зависимостите не са индивидуален, а социален проблем

Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да се справя със ситуацията.

Зависимостите е тема в предаването „60 минути повече здраве“.

Доказано е и от изследвания, че повечето хора, опитвали алкохол или психоактивно вещество, не развиват зависимост. Около 10% от употребяващите алкохол стигат до нуждата от терапевтични интервенции, за да излязат от това състояние, уточни Виолина Аита – психолог и психотерапевт.

Причините да се отключи пристрастяване са разстройство на психичното здраве, разстройство на личността, травми от детството, културните особености и средата, в която живее човек, не на последно място са и физическите здравословни състояния, които са свързани със сериозна хронична болка, допълни специалистът.

Виолина Аита подчерта, че схващането, че отказването от зависимост е въпрос на воля, е остаряло, тъй като тя се поражда в подкоровата част на мозъка, а там няма съзнателен контрол. Става въпрос за дисфункция на мозъка, която причинява нарушен контрол.

Зависимостите не са индивидуален, а социален проблем каза още психотерапевтът. Те се появяват най-често във фрагментираните общества.

Сред новите зависимости са хранителните, зависимост от интернет, от социалните мрежи, от видео игри, компулсивно пазаруване, работохолизъм, зависимост от медикаменти и хранителни добавки, от порнография, от власт и контрол.

Виолина Аита препоръча сайтът Национален фокусен център за наркотици и наркомани за пълна информация в България и Европа.

Още за зависимостите чуйте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вдигат заплатите в психиатриите с 50 %

С 50% ще бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май. Необходимите 12,5 милиона лева ще се осигурят Министерство на финансите. Средната брутна заплата в психиатриите в момента е 1983..

публикувано на 12.04.25 в 12:05

„Намери своето лекарство“ показва лекарства с преустановени доставки

Над 300 лекарства изчезват от българския пазар за последните две години като точната бройка само за 2024 е 152 медикамента, до които вече нямаме достъп. И нито един от тези медикаментите не е с преустановена доставка поради причини, свързани с..

публикувано на 08.04.25 в 15:06

Организация се бори с насилието над онкоболни

Насилие и дискриминация усещат ежедневно онкоболните хорат в България. Затова Българска асоциация на хора с онкологични и други заболявания „Живот" в Хасково ще насочи работата си към превенция и информираност по темата.  Дискриминацията може и да бъде..

публикувано на 09.04.25 в 14:00

7 април- Ден на здравния работник

Световният ден на здравето също се отбелязва на днешния 7 април . "Пожелавам на колегите си да бъдат все така ценени и вдъхновени от това, което правят и най-вече да бъдат мотивирани." - каза д-р Елена Стайкова- председател на Регионалната лекарска..

публикувано на 07.04.25 в 13:36

На 7 април ще отбележим Деня на здравния работник

7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 година по инициатива на Световната здравна организация, а в България се чества и като Ден..

публикувано на 05.04.25 в 12:05

От деца до 80-годишни хора търсят съвет от психолог

На 4 април празнуват психолозите в България. Датата е обявена за техен празник от 1995 година.  По думите на Марина Грънчарова, председател на Управителния съвет на Сдружението на младите психолози в България "4 април",  специалистите у нас са търсени..

публикувано на 04.04.25 в 08:40

62% от българите подкрепят донорството, но недоверието към лекарите остава проблем

Донорството на органи е жизненоважно за спасяването на човешки животи, но в България процесът среща предизвикателства. Според проучване на агенция „ТРЕНД“ 62% от българите одобряват донорството, но липсата на информираност и недоверието към..

публикувано на 03.04.25 в 12:32
доц. д-р Петър Руев, д.м.

Капките за нос могат да доведат до зависимост

Продължителната употреба на капки за нос води до привикване, предупреждава доц. д-р Петър Руев - специалист УНГ. Назалните спрейове помагат при хрема, но ако се използват повече от 10 дни, могат да причинят зависимост. „ Капките..

публикувано на 01.04.25 в 13:32

Алергиите – болестта на 21-ви век, която няма да отмине

До 2070 г. хората ще страдат от по две алергични заболявания едновременно, прогнозираалерголога д-р Пламен Яковлиев. Според него, 21-ви век ще бъде „векът на алергиите“ заради нарастващото замърсяване и изкуствените вещества в околната среда...

публикувано на 01.04.25 в 13:24

Открит навреме, ракът на дебелото черво е лечим

Скринингът и ранната диагностика на рака на дебелото черво (колоректален карцином) могат да предотвратят заболяването, да овладеят развитието му. България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак...

публикувано на 29.03.25 в 12:05