Глаголицата се отнася до един период, който не можем да чуем, уточнява проф. Андрей Бояджиев:
Никой не може да бъде сигурен как е звучала глаголицата, но по реда на буквите можем да се досетим.
Звученето на старобългарския се установява приблизително чрез сложни съпоставки между писмени паметници, съвременния български език и неговите диалекти, обяснява проф. Андрей Бояджиев и разказва още:
Ние не познаваме най-старинната част на глаголическата азбука. Между паметниците, които са запазени, и времето на възникването на глаголическата писменост са минали между 30 и 40 години. През това време глаголицата се е развивала. Един такъв етап виждаме запазен в „За буквите“ на Черноризец Храбър. Освен като литературно произведение текстът е много важен защото ни представя глаголическата азбука от края на IX век, сравнително ранен период.
От глаголическата система знаем, че в старобългарския е имало носови гласни, че най-старите българи са имали произношение на „шч“, а не на „щ“. Глаголицата е конструирана върху тогавашната гръцка система, към която се добавят още букви за звучни съгласни, например „Ж“ и „ДЗ“. Буквата „Щ“ вероятно произлиза от глаголицата.
И до днес тя си остава „загадъчната азбука“.
В нея има няколко важни неща, които и до ден днешен не можем да обясним. Например има две букви за „Х“ – защо са били необходими – ние не знаем. Има буква „ПЯ“ тя се употребява в думата „песен“ – защо е било нужно да възникне – има много догадки и хипотези.
В различните етапи на глаголицата има различен брой букви. Според Черноризец Храбър те са 38.
Големият спор е кои са тези 38 букви. Това е труден въпрос.
Глаголицата е позната и се използва на българска територия от началото на славянската писменост поне до XIV век, казва още проф. Бояджиев.
В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с проф. Андрей Бояджиев. В него ще научите още защо глаголицата се запазва най-дълго в Хърватия и как през Средновековието е използвана като тайнопис, как глаголицата и кирилицата съществуват паралелно и как глаголицата „живее“ днес. Обръщаме поглед към нея, защото през 2025 г. се навършват 1170 години от създаването й.
Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..
Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..
Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..
Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека "Захарий Княжески". Входът е свободен...
Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..
Аегония е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..
Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..
Представителство на Съюза на българските художници – Стара Загора и Художествена галерия – Стара Загора канят старозагорската публика и гостите на града на 5 април 2025 г. (събота), от 17.30 ч. за откриването на изложбата „Взаимодействия“. Експозицията..
Тази вечер, от 19.00 часа, на сцената Държавна опера Стара Загора се завръща впечатляващата продукция на операта „Фауст”. В настоящата 2025 година първият извънстоличен оперен театър празнува вековен юбилей, представяйки най-успешните заглавия от..
Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net