Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

| Интервю
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него участваха учениците от IV„Б“ клас на НУ „Димитър Благоев“ и техните учители. Специално за тях проф. Андрей Бояджиев прочете на старобългарски „Азбучната молитва“ на Константин Преславски. Така децата чуха езика, за който е създадена глаголицата. Използвахме възможността да поговорим с него за първата българска писменост.

Глаголицата се отнася до един период, който не можем да чуем, уточнява проф. Андрей Бояджиев:

Никой не може да бъде сигурен как е звучала глаголицата, но по реда на буквите можем да се досетим.

Звученето на старобългарския се установява приблизително чрез сложни съпоставки между писмени паметници, съвременния български език и неговите диалекти, обяснява проф. Андрей Бояджиев и разказва още:

Ние не познаваме най-старинната част на глаголическата азбука. Между паметниците, които са запазени, и времето на възникването на глаголическата писменост са минали между 30 и 40 години. През това време глаголицата се е развивала. Един такъв етап виждаме запазен в  „За буквите“ на Черноризец Храбър. Освен като литературно произведение текстът е  много важен защото ни представя глаголическата азбука от края на IX век, сравнително ранен период.

От глаголическата система знаем, че в старобългарския е имало носови гласни, че най-старите българи са имали произношение на „шч“, а не на „щ“. Глаголицата е конструирана върху тогавашната гръцка система, към която се добавят още букви за звучни съгласни, например „Ж“ и „ДЗ“. Буквата „Щ“ вероятно произлиза от глаголицата.

И до днес тя си остава „загадъчната азбука“.

В нея има няколко важни неща, които и до ден днешен не можем да обясним. Например има две букви за „Х“ – защо са били необходими – ние не знаем. Има буква „ПЯ“ тя се употребява в думата „песен“ – защо е било нужно да възникне – има много догадки и хипотези.

В различните етапи на глаголицата има различен брой букви. Според Черноризец Храбър те са 38.

Големият спор е кои са тези 38 букви. Това е труден въпрос.

Глаголицата е позната и се използва на българска територия от началото на славянската писменост поне до XIV век, казва още проф. Бояджиев.

В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с проф. Андрей Бояджиев. В него ще научите още защо глаголицата се запазва най-дълго в Хърватия и как през Средновековието е използвана като тайнопис, как глаголицата и кирилицата съществуват паралелно и как глаголицата „живее“ днес. Обръщаме поглед към нея, защото през 2025 г. се навършват 1170 години от създаването й. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04

"Пос(в)ещение на картина" - нова творческа инициатива от Художествена галерия Казанлък

Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..

публикувано на 04.04.25 в 18:07
Снимки: Художествена галерия - Стара Загора

Откриват изложба с подбрани творби от Пленер "Дружба"

Представителство на Съюза на българските художници – Стара Загора и Художествена галерия – Стара Загора канят старозагорската публика и гостите на града на 5 април 2025 г. (събота), от 17.30 ч. за откриването на изложбата „Взаимодействия“. Експозицията..

публикувано на 04.04.25 в 16:08

"Фауст" се завръща на старозагорска сцена

Тази вечер, от 19.00 часа, на сцената Държавна опера Стара Загора се завръща впечатляващата продукция на операта „Фауст”. В настоящата 2025 година първият извънстоличен оперен театър празнува вековен юбилей, представяйки най-успешните заглавия от..

публикувано на 04.04.25 в 16:05
Петър Тепсизов

Откриха пролетната изложба на ямболските художници

Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят..

публикувано на 03.04.25 в 20:35