Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата ще компенсира загубите на земеделските производители, причинени от студа

Телеграф

Държавата ще компенсира земеделските производители заради измръзналата продукция, заяви министър Георги Тахов. Условието за покриване на загубите е за 100% пропаднали площи. Компенсацията ще е за 80% от извършените разходи, съгласно технологичните карти на Министерство на земеделието и храните, обяви Тахов по време на брифинг в Министерски съвет. „Средствата са предвидени в бюджета на Министерството и Държавен фонд „Земеделие“. Обезщетения ще се изплащат след подаване на заявления за подпомагане от страна на стопаните и извършване на проверки на място от специализирани комисии“, обясни министърът. По думите му, след обследване на терените и доказване на загубите, изплащането на средствата ще се извърши в едномесечен срок. 

Падналият сняг и минусовите температури създават сериозни рискове за развитието на есенните и пролетни култури в Старозагорска област. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора Цветан Берберов от Тракийския съюз на зърнопроизводителите. По думите му загубите при някои от културите могат да достигнат до 30%. Той все пак отбеляза, че в Старозагорско климатичните аномалии не са били толкова изразени, колкото в района на Айтос и Карнобат, където стопани публикуваха видеа със замръзнала рапица, чийто стебла се чупят при всеки досег. 


По публикацията работи: Живко Иванов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна.

Кражба на метални части прерасна в нападение над полицай в Хасковско

Полицай от Хасково пострада след нападение от група мъже, които демонтирали част от влаковата композиция, дерайлирала край симеоновградското село Пясъчево.   Възстановено е движението на влаковете в участъка Любеново-Симеоновград Районна..

публикувано на 20.08.25 в 18:57

Общинското ръководство оттегли предложението за по-висок данък сгради

Няма да има повишаване на данък сгради в Стара Загора, стана ясно от пресконференция на общинското ръководство.  Кметът Живко Тодоров обяви, че ще оттегли предложението си за увеличение с 30% размера на ставката за данъка върху недвижимите имоти  - от..

публикувано на 20.08.25 в 17:36
Делян Иванов

Регистрация на тротинетките в общините от февруари

Промените в Закона за движение по пътищата влизат в сила поетапно - на 7 септември, февруари и май догодина. Те обаче трябва да бъдат отразени в наредбите и правилниците на общините. Делян Иванов , директор на Дирекция „Правни дейности, обществен ред и..

обновено на 20.08.25 в 16:54

Горя покрив с фотоволтаици в Сливен

Два екипа на пожарната в Сливен ликвидираха за минути пожар, възникнал на покрив с фотоволтаици на производствен цех във фабрика в индустриалната зона край града. Сигналът е получен малко след 14 часа. Към мястото незабавно са изпратени 2 екипа. Пожарът е..

публикувано на 20.08.25 в 16:07

Багеристът, пострадал днес по време на работа в "Арсенал"-Казанлък, е в критично състояние

Пострадалият по-рано днес работник на територията на оръжейното предприятие „Арсенал“ - Казанлък е в критично състояние и има опасност за живота му. Това съобщиха от Университетската болница в“ Свети Георги“, където мъжът е приет с тежки изгаряния...

публикувано на 20.08.25 в 15:59
Снимката е илюстративна.

Кражба на метални части прерасна в нападение над полицай

Полицай от Хасково пострада след нападение от група мъже, които демонтирали част от влаковата композиция, дерайлирала край симеоновградското село Пясъчево.   Районна прокуратура-Стара Загора съобщи, че извършва разследване по случай в..

публикувано на 20.08.25 в 15:48

Пострадалият в "Арсенал" е с изгаряния, транспортират го към болницата

Пострадалият по-рано днес работник на територията на „Арсенал“ Казанлък е получил повърхностни изгаряния, оказана му е своевременна и адекватна медицинска помощ и пътува с медицински екип към специализирана клиника в Пловдив. Това съобщиха от..

публикувано на 20.08.25 в 14:03

В Хасково заработи нов линеен ускорител

В Хасково заработи нов линеен ускорител за онкоболни за 7 млн лв. Апаратурата е от най-ново поколение и с него ще се лекуват пациенти от областите Хасково и Кърджали. По данни на болницта на отчет се водят над 13 000 души. Зам.-директорът на МБАЛ..

публикувано на 20.08.25 в 13:57

Работник е ранен по време на работа в "Арсенал" Казанлък

Инцидент с тежко пострадал работник е станал днес преди обед в "Арсенал" Казанлък. "В 11:15 часа днес е получен сигнал за пострадал водач на транспортно средство на територията на стопански обект в Казанлък. Същият се транспортира към болнично..

публикувано на 20.08.25 в 12:59

Непълнолетни пребиха и ограбиха мъж в Казанлък

На 18 август, малко преди полунощ, в РУ-Казанлък е получен сигнал от 38-годишен мъж за нанесен побой над съседа му – 50-годишен мъж в Казанлък. На място е изпратен полицейски екип, установено е, че около 23.40 ч., в дома му са влезли две лица и са му..

публикувано на 20.08.25 в 11:21