Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

д-р Аспарух Илиев - специалист по безопасност на ваксините:

Ваксината срещу HPV е много ефективна

| Интервю
Снимка: Pixabay

Безплатно ще се поставя ваксина против човешки папилома вирус (HPV). Това стана в резултат на приетата от Министерският съвет Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания. Решението разширява достъпа до ваксинация – включени са момичета и момчета на възраст между 10 и 14 години.

Ваксината срещу HPV е една от най-успешните в историята на медицината, коментира в предаването „60 минути повече здраве“ по Радио Стара Загора д-р Аспарух Илиев – специалист по безопасност на ваксините. Той определи новата кампания като „крайно необходима, макар и закъсняла“.

Вече има държави, в които ракът на шийката на матката е почти елиминиран – благодарение на системна ваксинация. Това е рак, който можем да предотвратим“, подчерта д-р Илиев.

Данните показват висока ефективност и минимални странични ефекти, включително никакво влияние върху репродуктивното здраве, което често е тема на безпочвени притеснения.

В заключение – ваксината срещу HPV не е просто инжекция, тя е шанс за бъдеще без рак. И този шанс вече е в ръцете на всяко българско семейство.

Цялото интервю, чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лято и здраве: Какво трябва да знаем, ако се наложи медицинска помощ по време на почивка?

Здравноосигурените лица могат да се обърнат към всеки общопрактикуващ лекар в района, в който временно пребивават. Това заяви д-р Жулиета Здравкова, директор на РЗОК Стара Загора, припомняйки на гражданите какви са правата при нужда от медицинска..

публикувано на 29.06.25 в 11:30

60 % от българчетата са с наднормено тегло

Затлъстяването при децата е проблем навсякъде по света. В Европа, включително в България, едно от три деца е с наднормено тегло. Данните за страната показват, че 60 % от българчетата на възраст между 7 и 9 години са с наднормено тегло и..

публикувано на 28.06.25 в 12:05

Нова кръводарителска акция в Стара Загора

Районен център по трансфузионна хематология в Стара Загора подготвя нова акция по кръводаряване в центъра на града. Тя е предвидена за 2 юли, сряда. Тогава новата кръводарителска линейка ще бъде разположена пред общината и ще посрещне всички..

публикувано на 21.06.25 в 12:05

Храненето през летния сезон

Летният период изисква специално внимание към храненето, за да се поддържа добро здраве и лекота на организма. Има някои храни и напитки, които трябва да се избягват или ограничат през летните месеци, обясни диетологът Николина Димитрова. На..

публикувано на 17.06.25 в 14:49

Как да разпознаем летните вируси

Летните вируси, често атакуващи през този сезон, са разнообразни, но протичат по сходен начин. Обикновено най-често разпространени са ентеровирусите. Най-добрите условия за тяхното развитие са високите температури и наличието на вода, обясни за..

публикувано на 17.06.25 в 14:29

Ден на физическата активност в Стара Загора

Регионалната здравна инспекция в Стара Загора организира инициативата „Семейни стъпки към здравето“. Тя започна в 10 часа тази сутрин в парк „Артилерийски“. Събитието цели да обедини деца, родители, студенти и приятели в духа на физическата..

публикувано на 14.06.25 в 12:05

Първият в България мастърклас за ултразвукова диагностика и хирургично лечение на възпалителни кожни заболявания, събира водещи световни и български експерти в Стара Загора

Първият в България мастърклас, посветен на ултразвуковата диагностика и хирургично лечение на възпалителни кожни заболявания, събира водещи световни и български експерти в Стара Загора от 13 до 17 юни. Ръководителите на курса ще бъдат проф. д-р..

публикувано на 10.06.25 в 15:45
Проф. Любима Деспотова-Толева

В България на практика няма палиативни грижи

В България няма статистика колко хора реално се нуждаят от продължителни и палиативни грижи нито за възрастни, нито за деца. Това каза в интервю за Радио Стара Загора проф. Любима Деспотова - председател на Българското дружество по продължителни грижи..

публикувано на 10.06.25 в 14:19

Стартира кандидатстудентската кампания в Медицински колеж

От 2 до 20 юни ще се приемат документи за кандидатстване в Медицинския колеж към Тракийския университет. Подаването може да бъде и онлайн. Тестът по биология ще се проведе на 26 юни. Това съобщи в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на..

публикувано на 07.06.25 в 12:34

Същност и симптоми на сколиозата

Сколиозата е най-честото заболяване в детската възраст. Въпреки това, тя често е неглижирана от родители и учители, защото децата обикновено нямат оплаквания. Болките идват по-късно, след няколко години. Заболяването представлява изкривяване на..

публикувано на 03.06.25 в 14:29