Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдебната медиация се завръща

Снимка: БТА

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена квота, но някои останаха незапълнени. Промени бяха направени и в ГПК- добавен беше чл.140а, който урежда по какви дела съдът ще препраща към медиация. 

След несъстоялите се промени темата отново е на дневен ред и до 5 май тече обществено обсъждане. В новите предложения влиза задължителна информационна среща между страните в спора и медиатор. По време на нея ще се разясняват принципите и същността на процедурата, ролята на медиатора и последиците. Тя ще се осъществява задължително в рамките на започнало съдебно производство. По този начин способът ще се популяризира и хората ще се възползват от него още преди да влязат в съда, което ще увеличи процентът на постигнатите споразумения.

Споровете, при които съдът ще насочва страните: имотни (делби и вещни); развод и раздяла при фактическо съжителство; трудови спорове; граждански спорове от всякакви договори със стойност до 25 000 лв. и търговски за парични и непарични вземания без оглед стойността. 

Очаква се отново да бъде извършен подбор във всички 28 Окръжни съдилища. Изискванията към тях няма да включва юридическо образование, а само да са преминали сертифициращо обучение и да са вписани е Единния регистър на медиаторите. Избраните миналата година ще останат. 

"Медиаторите, които не са юристи, имат също толкова добри умения да разрешават конфликти. Медиацията е едно омекотяване на общуването."- обяснява Севдалина Александрова, която е първият регистриран медиатор в България. 

Тенденциите в страната за използването на алтернативния сподоб за разрешаване на спрове е различно и има зависимост в кой град е. В София и Варна е по-развит, докато в Бургас нетолкова. В по-малките съдебни райони като Враца, Ловеч и Пазарджик също се развива добре. Целта на въвеждането на задължителната медиация е да се облекчи натовареността на съдилищата.

Принципите на медиацията са: доброволност, равнопоставеност на страните, неутралност на медиатора, безпристрастност от негова страна и поверителност. 

Повече за предстоящите промени чуйте в прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29

Патриотичен дух в ателието на старозагорката Ваня Борисова

Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..

публикувано на 22.06.25 в 17:36