Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват паметна плоча на Недялка Керанова в Татарево, Хасковско

Обмисляме това честване да премине в голямо музикално събитие, казва Катя Филипова.

Недялка Керанова
Снимка: Личен архив

Паметна плоча в чест на известната тракийска певица Недялка Керанова (1941-1996) ще бъде открита тази вечер, от 18:00 часа, в родното й село Татарево, Хасковско.

"Идеята се роди сред младите хора в селото, някои от тях живеят от скоро в Татарево. Създадохме читалището в края на миналата година и се обединихме около идеята то да носи името на Недялка Керанова. Успяхме за няколко месеца, но не намираме подкрепа от общината и до момента срещаме доста трудности в нашата дейност" съобщи за Радио Стара Загора секретарят на НЧ "Недялка Керанова-2024" в Татарево Катя Филипова

"Като първа стъпка предприехме честването на рождената дата на Недялка Керанова - 24 април и съответно откриването на паметната плоча. Тя е от гранит и ще бъде поставена в близост до нейната родна къща, която за съжаление вече е продадена. Целта е да запазим за поколенията паметта на хората, които са прославили страната ни и нашето наследство.

Въпреки трудностите имаме много последователи, които помнят Недялка Керанова. Започваме да работим и по установяване на най-близките й родственици. Имаме връзка с дъщеря й, внуците, които са в Пловдив и се надяваме да уважат събитието. Обмисляме в годините това честване да премине в по-голямо музикално събитие", информира Катя Филипова.

Цялото интервю с Катя Филипова можете да чуете от звуковия файл.

Недялка Керанова на събора-надпяване в Хасково, 1966 г.

Недялка Керанова е родена на 24 април 1941 г. в село Татарево, Хасковско. Произхожда от бедно семейство, чийто поминък е земеделието. Баща ѝ Тодор Керанов бил прочут сватбарски музикант, цигулар в оркестъра на Рамадан Лолов. След участие в преглед на художествената самодейност в Хасково започва нейната активна певческа дейност. Изявява се с най-популярните сватбарски групи в Тракия – Първомайската, Садовската, Леновската. През 1956 г. е приета в Пловдивския окръжен ансамбъл, а от 1960 до 1968 г. е солистка на Държавния ансамбъл „Филип Кутев” – период, който тя определя като „най-фаталната грешка” в живота си. След напускането на състава пресата излиза със заглавие „Птичка в клетка не стои”.

Певицата се отдава изцяло на участия с тракийски оркестри, основно в Пловдивския край. Развива звукозаписна дейност в БНР и „Балкантон”, записва с оркестрите на Коста Колев, Петко Радев, Емил Колев, с Леновската и Садовската група, съпровождат ѝ музиканти като Атанас Вълчев, Хари Асенов, Тодор Пращаков, пее с оркестър „Канарите” и Конушенския оркестър. 

Има издадени три дългосвирещи плочи с милионен тираж. Награждавана е със златни медали от фестивали в чужбина, от надсвирванията в Дълбок извор и Стамболово. Най-голямата награда за Недялка Керанова е признанието на публиката и многобройните слушателски отзиви. Песните ѝ продължават да се пеят и записват от млади изпълнители, подражатели на този певчески стил.

Голямата тракийска певица умира на 22 юни 1996 г. в Пловдив на 55 години, преживяла звездна певческа кариера и тежка житейска съдба.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Д-р Иван Добринов

Има нужда от корекции в проекта за медицински стандарт „Психиатрия“

Приключи срока за общественото обсъждане на Проекта на наредба за утвърждаване на медицински стандарт „Психиатрия“. Според много психиатри има много пропуски в така предложена наредба. Надяваме се на адекватни корекции в стандарта, коментира Д-р..

публикувано на 28.10.25 в 16:25
Акад. Георги Марков в студиото на Радио Стара Загора

Академик Георги Марков: У нас партийното разделение е внос от Западна Европа

Модерният консерватизъм и европейската перспектива се пресичат исторически. „Това е един своеобразен политически внос. Отначало у нас не е имало разбиране що е консерватор, що е либерал. И още в начало споровете между партиите се изострят. Тогава..

публикувано на 28.10.25 в 15:45

При среща с мечка – за да са в безопасност и хората, и защитеният от закона вид

WWF започва информационна кампания в социалните мрежи, за да информира хората как да намалят конфликта човек-мечка. Поводът за кампанията са зачестилите случаи на навлизане на мечки в населени места. Основна цел на кампанията е да се информира..

публикувано на 28.10.25 в 14:55

За меда и жилото на 2025 през погледа на строителния бранш

Несигурната и непридвидима обстановка, инфлационни процеси, които  водят до постоянно повишаване цените на материалите, увеличаващите се разходи за труд, но и липсата на работна ръка, са сред осовните предизвикателства пред строителния бранш. Това каза в..

публикувано на 24.10.25 в 14:44
Владимир Иванов

Потребителската кошница през тази седмица е поскъпнала с два лева

97 лева е цената на основните хранителни стоки, които формират малката потребителска кошница през тази седмица. Няма драстично поскъпване, разликата с миналата седмица е на стойност 2 лева.  Забавя се есенното поскъпване, съобщи за радио Стара Загора..

публикувано на 24.10.25 в 09:54
Адриан Николов

Над 50-годишните все повече се реализират на пазара на труда

Хората на над 50 години се реализират все-повече на пазара на труда у нас. Нещо повече, заетостта на онези в предпенсионна възраст е над 70%.  Причината се крие освен в повишаването на пенсионната възраст, но и в положителната динамика на..

публикувано на 24.10.25 в 09:12

Георги Вулджев, икономист: Манията по златото е сигнал за надценка

През последните седмици златото бележи рекорден ръст в цената си, а по света се извиват буквално опашки за покупка на благородния метал. Според икономиста Георги Вулджев това е тревожен сигнал, който показва, че на пазара се формира краткосрочна..

обновено на 21.10.25 в 08:20

Корнелия Нинова: Управляващите загубиха времето на обществото с този театър

Сцената на Бойко Борисов, довела до политическа криза, нямаше никакъв смисъл и единствено загуби времето на обществото. Това заяви за Радио Стара Загора по повод събитията през последната седмица у нас лидерът на партия „Непокорна България“..

публикувано на 20.10.25 в 15:05
Тракийско светилище край с.Ракитница, общ.Стара Загора

Нови находки от светилището край Ракитница разкриват още данни за живота в Августа Траяна

Приключи археологическият сезон за проучване на хълма Аламура край старозагорското село Ракитница. За втора година в местността се извършват спасителни археологически разкопки на откритото там тракийско светилище, свързано с култа към Аполон. Ценният..

публикувано на 20.10.25 в 14:15
Кристиан Конов- председател на Студентски съвет към Аграрен факултет

Ще дам шанс на всяка идея да бъде реализирана

Основната ми цел като председател на съвета е дейността да бъде реална, а не формална, да правим неща за факултета и като цяло за университета, заяви в студиото на Радио Стара Загора новоизбраният председател на Студентския съвет към Аграрния..

публикувано на 20.10.25 в 10:53