Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

Снимка: БТА

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време.

Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за разпространение на кърлежи, се оказва, че поради затоплянето на климата атаки от кърлежи върху хора и животни стават дори и през зимата. Това коментира доц. д-р Борислава Чакърова – специалист по Медицинска паразитология и тропически болести.

„Кърлежите имат много дълъг период в околната среда. Те стоят и чакат в растителността, не търсят активно своя гостоприемник. Той активно отива при тях и сам ги намира“, обясни д-р Чакърова.

Кърлежите могат да предават различни заболявания, особено ако са заразени. Най-разпространените болести в България от тези паразити са Лаймска болест и Марсилска треска. Д-р Борислава Чакърова, отбелязва че през 2024 година има 50% увеличение на заболелите лица от Лаймска болест спрямо предната година.

„Ако заболяването започне като грипоподобно състояние и кърлежът не бъде отстранен и не бъде проведено лечение, той предава болестта. Затова е важно кърлежите да бъдат отстранени своевременно“, каза специалистът.

Съществуват няколко превантивни мерки, които могат да се прилагат за опазване от кърлежи, които са определени като "невидима заплаха", отбелязва докторът:

„Избягване на места с гъста тревна растителност. Ексодовите (твърдите, пасищните) кърлежи живеят точно в такава влажна среда. Въпреки че е трудно да се каже на туристите да ходят само по отъпкани пътеки, избягването на гъстата растителност е превенция.“ Подходящо облекло при ходене сред природата. Дрехите трябва да покриват повърхностите на тялото, да се затварят плътно около глезените и китките и да са светли, за да могат кърлежите да се видят по-лесно.Задължително оглеждане за наличие на кърлежи след завръщане от разходки."

Другата защита срещу кърлежите е използването на препарати. Такива са репелентите, които прогонват кърлежите.

„Те се продават в аптеки под формата на спрейове, кремове или лосиони. Активното вещество в тях трябва да бъде над 30%. С репеленти се обработват външно дрехите и кожата. Действието им продължава пет-шест часа.“

Използват се и препарати, които директно убиват кърлежите, споделя д-р Борислава Чакърова. Това са т. нар. акароциди.

Подробности, чуйте в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Ивелина Катанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30

Ден на здравословното хранене в Тракийския университет

Тракийският университет организира мащабно събитие, посветено на здравословния начин на живот, базиран на добрата физическа активност и балансираното хранене. Срещата е част от международен проект и ще се проведе точно след седмица – на..

публикувано на 19.04.25 в 12:05

Обичайна заболеваемост от варицела в областта, отчитат от РЗИ Стара Загора

Общо 339 са случаите на варицела за първите три месеца на тази година в област Стара Загора. Това съобщи д-р Светла Петрова от Регионалната здравна инспекция. Тя уточни, че инфекцията е характерна за студените месеци на разпространение и е нормално..

публикувано на 16.04.25 в 09:20

Ваксината срещу HPV е много ефективна

Безплатно ще се поставя ваксина против човешки папилома вирус (HPV). Това стана в резултат на приетата от Министерският съвет Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания. Решението разширява достъпа до ваксинация – включени..

публикувано на 15.04.25 в 14:41

Почти всеки се среща с HPV, но малцина се изследват

Заразата с човешки папилома вирус (HPV) често остава незабелязана и безсимптомна, което води до късна диагностика на раковите заболявания. Това заяви в ефира на Радио Стара Загора онкологът д-р Божидара Костова от КОЦ – Стара Загора. „..

публикувано на 15.04.25 в 14:11

Вдигат заплатите в психиатриите с 50 %

С 50% ще бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май. Необходимите 12,5 милиона лева ще се осигурят Министерство на финансите. Средната брутна заплата в психиатриите в момента е 1983..

публикувано на 12.04.25 в 12:05

Зависимостите не са индивидуален, а социален проблем

Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да..

публикувано на 08.04.25 в 15:19

„Намери своето лекарство“ показва лекарства с преустановени доставки

Над 300 лекарства изчезват от българския пазар за последните две години като точната бройка само за 2024 е 152 медикамента, до които вече нямаме достъп. И нито един от тези медикаментите не е с преустановена доставка поради причини, свързани с..

публикувано на 08.04.25 в 15:06