Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Името на св. Георги Победоносец е чест и задължение

5
Снимка: Личен архив на Георги Радулов

 На големия празник Гергьовден ще Ви срещнем с един именик, който с чест и достойнство носи името си – Георги Радулов. Той е един от онези хора, на които името им е дадено неслучайно или казваме, че напълно заслужават и отговарят на името си.  Един пост в модерната медия в последно време Фейсбук, ме накара да го  потърся  за да разговаряме за неговото патриотично и благородно дело. Колко са онези от нас, които ще дадат обет да откупят българска светиня, каквото да им струва и да вярват, че дарявайки го на другите – те ще подкрепят доброто и то ще се множи на ползу роду? За да гори пламъчето на обичта към рода и родното място, за да гори пламъка на предците ни, запалили огъня на онова чувство за принадлежност към род, родина и вяра, които са ни съхранили до днес през векове на възходи и падения, бури и тъми, пратили ни векове на изпитания и страдания, но и векове на тържество и висини?

  Авторът на публикацията от ФБ по-долу - Георги Радулов създава със свои приятели и съмишленици, отдадени на майка България сдружението „Български завет“, заради една къща светиня...Устояла  на времето и на турските погроми през Април 1876 и след Освободителната за нас руско-турската война от 1877-1878 г., е обявена за продажба и може да изчезне веднъж завинаги от това красиво, възрожденско и непокорно с. Свежен. То се е разположило в полите на Средна гора, а къщата е на видния аджарец / турското име на селото преди Освобождението е с. Аджар/  чорбаджи Вълко Стайков. Заможен, образован, отдаден на търговията с аби, животни и розово масло из пазарищата на империята, чорбаджи Вълко е уважаван сред своите съселяни и от турските власти. Избиран е за кмет преди и след освобождението. Къщата му пази спомена за  някои от най-светлите имена и героични синове на Отечеството  - Хаджи Димитър Асенов, Васил Левски, Панайот Волов и др. знайни и незнайни апостоли и революционери…

   И когато едно дело е започнато с чисти помисли и добри намерения, когато е в името на другите – то и Господ помага то да се увенчае с успех!!!

 Да пожелаем успех на дарителската кампания, с която Сдружение „Български съвет“ скоро ще обяви за да бъде направен ремонта на къщата на чорбаджи Вълко и да бъде превърната в още един музей, посветен на великите личности и на  хилядите неизвестни герои от Възраждането до днес, в олтар  на българщината с открити и дарени ценни вещи, документи, снимки, оръжия, книги, накити и др.

Публикацията на Георги Радулов:

 „В един свят, който забравя идентичността си, ние направихме крачка назад – към корените на България!

Купихме къщата на чорбаджи Вълко в Свежен! Не просто къща, а олтар на българския дух! Този  дом е приютявал великите синове на отечеството като Васил Левски, Панайот Волов и други!

Костите на войводата Хаджи Димитър преди тяхното препогребване от Кадрафил в двора на църквата Свети Свети Петър и Павел в Аджар през 1880г., също са пренощували в нея, заедно с Гервасий Левкийски (викарен епископ на пловдивският митрополит Панарет),  доверен човек на Апостола и голям деец в борбите за национално освобождение!

Тези стени са били свидетели на заветни клетви за свобода, на съзаклятия, на мечти за чиста и свята република.

Днес, с дълбоко уважение и преклонение, поемаме честта и отговорността да пазим този свят дом жив! Мисията ни  от тук нататък е да реставрираме къщата и да я превърнем в културен център, в който да разказваме славната ни история!

Нека бъдем достойни за Българския завет!

Да пребъде България!"

  Чуйте какво сподели за Радио Стара Загора за благородното си дело Георги Радулов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20