Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Либерализацията на пазара на електроенергия не се отлага, а влиза в сила от 1 юли

Около това се обединиха старозагорските депутати Искра Михайлова(„Възраждане“) и Радослав Рибарски(ПП-ДБ)

Снимка: архив

Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време. Този анонс в различни медийни публикации беляза приетите от Народното събрание в петък, 16 май, промени в Закона за енергетиката, гласувани от управляващото мнозинство. Противно на това твърдение, обаче, старозагорските депутати на „Възраждане“ Искра Михайлова и на „Продължаваме промяната-Демократична България“ Радослав Рибарски единодушно подчертаха, че на практика окончателните изменения правят именно това – либерализират пазара на електроенергия за битовите абонати. Промяна влиза в сила още от 1 юли.

Темата за възприетите промени беше коментирана от двамата опозиционни депутати в ефира на Радио Стара Загора.

Според Радослав Рибарски с промените в Закона за енергетиката се пристъпва към либерализация на пазара на едно за бита. Противно на публикациите в медиите и анонсът, направен от управляващите, народният представител подчерта, че с измененията се променя модела, по който до момента се образуваше регулираната цена на тока за бита. Рибарски уточни, че след реформата НЕК престава да изпълнява функцията на обществен доставчик, а електроразпределителните дружества ще трябва да закупуват нужната електроенергия от борсата.

„От 1 юли ще заработи нов сегмент за предлагане на електроенергия, от който електроразпределителните дружества ще закупуват такава, за да доставят на всички домакинства. Наред с това ще заработи и механизъм за компенсации, с който ще бъде натоварен Фонд сигурност на електроенергийната система“, допълни още Искра Михайлова. „Целият модел, направен за две седмици, зависи от средствата, които са на разположение във Фонд сигурност на електроенергийната система“, отбеляза по темата Радослав Рибарски.

С промените се въвежда и базова цена на тока за битка, която КЕВР ще определя съобразно съществуващите и до момента критерии. За разлика от регулираната, която беше със срок от една година за съответния период, при базовата промени ще могат да се правят по-често.

Според народните представители от „Възраждане“ и ПП-ДБ новият хибриден модел на либерализация има редица неясноти и крие определени рискове. Основният от тях е свързан с наличието на средства във Фонд сигурност на електроенергийната система, който в последните години е натоварен с компенсирането на бизнеса за скъпия ток. В резултат на това Фондът има натрупан дефицит, за който вече бяха взети решения за покриване през бюджета.

По думите на Рибарски и Михайлова новият модел залага и политически елемент по веригата.

„Този либерализационен модел е за партийно ползване. Той може да се превърне в политическо оръжие при евентуална смяна на управление, невъзможност на бюджета да се справи с дефицита във Фонда, натрупан в резултат на високите цени на електроенергията“, обърна внимание старозагорският депутат на ПП-ДБ. „ Това са политически ходове, с които управляващите целя да получат одобрение от ЕК, за да могат да бъдат получени парите по Плана за възстановяване и устойчивост, в който така или иначе беше заложена либерализацията на пазара на електроенергия за битовите абонати“, коментира Искра Михайлова.

Двамата старозагорски депутати изразиха опасения, че подходът, който управляващите са избрали, може да не получи „зелена светлина“ от ЕК, тъй като в него се предвижда Фондът да получава средства от бюджета, в случай че е натрупал дефицит.

Радослав Рибарски и Искра Михайлова коментираха и отражението, което промените биха имали върху натовареността на държавната ТЕЦ „Марица изток 2“ след 1 юли, когато те влизат в сила. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

снимка: Фейсбук

Откриха изчезнало момиче

Обявената за издирване Янка от Стара Загора е открита, съобщават от пресцентъра на полицията.  Тя е в добро състояние, уточняват властите без да съобщават подробности.  Последната информация за контакт с 20-годишната млада жена беше от 27-и септември..

публикувано на 03.10.25 в 20:15

Започна надпреварата за избор на 29-ия кмет на Млада Загора

В този час в Културен център Стара Загора се провежда надпреварата за 29-ия Млад кмет на града.  Тази година кандидатите са от шест училища: ПГКНМА „Проф. Минко Балкански“; ПГЕ „Джон Атанасов“; СУ „Максим Горки“; СУ „Иван Вазов“; ППМГ „Гео Милев“ и..

публикувано на 03.10.25 в 16:59
Снимка: Facebook

Нивото на р.Бедечка в района на село Могила се е повишило, няма опасност за населението

Нивото на река Бедечка в района на село Могила е повишено. Засега няма опасност за хората в населеното място. Паднали дървета са компрометирали водопреносната мрежа, но се работи бързо за отстраняване на аварията. На място бяхме с кмета на Могила Злати..

публикувано на 03.10.25 в 16:54

Пуснаха движението през Прохода на републиката

Възстановено е движението по път II-55 през Прохода на Републиката в района на Пчелиново, информират от Агенция "Пътна инфраструктура".  По-рано движението беше спряно заради аварирал камион. 

публикувано на 03.10.25 в 16:30

Заради аварирал тир движението през Прохода на Републиката е ограничено

Движението в Прохода на Републиката (Хаинбоаз) е ограничено, като трафикът е пренасочен към прохода Шипка, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Движението е ограничено в района на село Пчелиново поради аварирал тежкотоварен автомобил...

публикувано на 03.10.25 в 15:21
Мюмюн Искендер в съдебната зала

И днес не тръгна делото срещу кмета на хасковската община Минерални бани

За втори път съдът в Хасково не даде ход на делото срещу кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер, който вече е обвиняем от прокуратурата за организирана престъпна група за източване на евросредства. От софийска градска прокуратура искат..

публикувано на 03.10.25 в 15:07
Свиленград

Велоалеи ще свързват кварталите на Свиленград

Община Свиленград има концепция за изграждане на пръстен от велоалеи като част от цялостното благоустрояване на града големите квартали. "Ще свържем кв. "Гарата" с кв. "Гебран" и Свиленград с велоалеи. По този начин искаме да дадем възможност на хората..

публикувано на 03.10.25 в 15:07

С кулинарно шоу, фолклорни концерти, диджей шоу под небето, започват празненствата за Празника на Стара Загора

Празничните  прояви посветени на празника на Стара Загора, започват още в събота, 4 октомври 2025 г. Жителите и гостите на град ще могат да стоплят сърцата си с веселите ритми на фолклорен концерт. Неговото начало е в 12.00 часа утре, а мястото - площада..

публикувано на 03.10.25 в 15:05

Спокойна е обстановката в Старозагорско, валежите спират

Сравнително спокойна е обстановката в област Стара Загора. В различните части на региона количеството на валежите е между 20 и 60 литра на кв.м., съобщи областният управител на Стара Загора Неделчо Маринов.  За кратко без електрозахранване са останали..

публикувано на 03.10.25 в 14:59

Сребърният медалист от СП по волейбол Руси Желев се срещна с ученици в Стара Загора

Волейболният национал Руси Желев бе приветстван от ръководството и учениците на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Лубор Байер". Срещата със сребърния медалист от СП по волейбол за мъже във Филипините се проведе в..

публикувано на 03.10.25 в 14:58