Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От утре започва приемът на заявления за обезщетения на стопаните в Новозагорско

Държавата ще компенсира до 80% от разходите за унищожената реколта

3
Снимка: Община Севлиево

При 100% унищожени площи, в резултат на падналата в Новозагорско градушка, ще бъдат изплатени 80% от средствата, които са вложени. Това обяви пред земеделските производители лично министърът на земеделието Георги Тахов, който проведе среща със пострадали стопани от региона. Дискусията се състоя в залата на общинския съвет в Нова Загора и продължи повече от един час.

В рамките на срещата стана ясно, че засегнатите от градушката площи в землищата на новозагорските села Бял кладенец, Новоселец, Пет могили и Млекарево възлизат на 60хил. декара, а за 15хил. от тях се смята, че са на 100% унищожени. Природната стихия връхлетя региона в следобедните часове на 24 май. 

От 28 май стартира приемът на заявления за обезщетения от страна на пострадалите. Процедурата ще продължи в рамките на 10 дни - до 9 юни включително. Министър Тахов призова земеделците възможно най-бързо да подават заявления за обезщетения, за да може администрацията да ги обработи и да си получат средствата. 

От Агенцията за борба с градушките обявиха в рамките на срещата в Нова Загора, че само тази година са изстреляли 5722 противоградни ракети, с 2300 повече спрямо същия период на миналата година. Въздействията до момента са със 100 повече спрямо 2024г.. От своя страна кметът на Нова Загора Галя Захариева поиска изграждането на нова площадка за противоградова защита в землището на село Любенова махала. 


По повод защитата от градушки земеделският министър обяви, че са проектирани над 27 нови площадки в страната. Той, обаче, посочи, че нито ракетният, нито самолетният способи дават 100% защита. Тахов разкри, че държавата е в напреднали разговори с френска компания за засилване на противоградовата отбрана в активния сезон от април до септември. 

По публикацията работи: Стоян Радев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Община Котел изгражда дренажна система на Пантеона на Раковски

Община Котел изгражда дренажна система на Пантеона на Георги Стойков Раковски за отвежда подпочвените и дъждовни води. Ремонтът се очаква да приключи до дни, съобщават от общината. Проектът е насочен към дългосрочното опазване на..

публикувано на 06.06.25 в 17:20

Катастрофа затвори магистрала "Тракия" край Нова Загора

Заради катастрофа временно е ограничено движението по магистрала „Тракия“ при км 240 в посока Бургас, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Инцидентът е станал в района на Нова Загора. Трафикът се пренасочва по обходен маршрут: Нова Загора – Сливен..

публикувано на 06.06.25 в 17:16

Прокуратурата в Стара Загора разследва мащабна схема за измами с кредити

Районната прокуратура в Стара Загора ръководи разследване по две досъдебни производства , по които са установени като извършители една и съща група лица , изпълняващи различни роли по схеми за измами . Т ова заявяват от държавното обвинение в..

публикувано на 06.06.25 в 16:31

В срок върви ремонта на Основно училище „Христо Смирненски“ в Нова Загора

По график и в срок върви ремонта на Основно училище „Христо Смирненски“ в Нова Загора. Това стана ясно след извършена проверка на място на строително-монтажните дейности от кмета на общината Галя Захариева, заедно със заместник-кмета Ивайло Енев...

публикувано на 06.06.25 в 15:50

Започва ремонт на спортните зали в стадион "Берое"

Днес бе направена първата копка за ремонт и обновяване на сградата от северната страна на стадион „Берое“, в която се помещават залите за тренировки по спортна гимнастика, скокове на батут и тенис на маса. Дейностите включват прилагане на..

публикувано на 06.06.25 в 15:47

Община Болярово обмисля създаване на собствено звено „Общински транспорт“

Община Болярово възнамерява да създаде свое собствено транспортно звено, което да осигури редовен обществен превоз до населените места в общината. Инициативата се разглежда като възможна мярка за справяне с дългогодишния проблем с липсата на транспорт в..

публикувано на 06.06.25 в 15:05

Продажбата на въглища от „Мини Марица-изток“ спада с 60% за три години

Продажбите на въглища от държавните „Мини Марица-изток“ отчита спад с 60% спрямо нивата от 2022г.. Това посочват от Министерството на енергетиката в отговор на въпроси, поставени от Радио Стара Загора. От ведомството допълват, че драстичният спад на..

публикувано на 06.06.25 в 14:58

Безплатна йога на открито в Стара Загора

Безплатни йога занятия на открито започват от 6 юни в Стара Загора по повод международния ден на йогата 21 юни, съобщиха от хуманитарната организация „Изкуството да живееш“. През целия месец в дните петък, събота и неделя в парк „Артирелийски“..

публикувано на 06.06.25 в 14:38

Отличиха видни казанлъчани за празника на града

С тържествен водосвет, отслужен от старозагорския митрополит Киприан и издигане на националното знаме започна честването на Деня на Казанлък. На церемонията на площад „Севтополис“ кметът на общината Галина Стоянова поздрави съгражданите си за..

публикувано на 06.06.25 в 14:21

Пробите за шарка по животновъдни обекти в Старозагорско са отрицателни

Всички проби за шарка, взети от животновъдни обекти на територията на Старозагорска област, попадащи в десеткилометровата надзорна зона около тополовградското село Орлов дол, са отрицателни. Това обяви директорът на Областната дирекция „Безопасност на..

публикувано на 06.06.25 в 14:06