Изследването трябва да обхваща поне 200 години назад във времето (от 1825 до 2025 г.), но участниците могат да проучат и по-ранни периоди, ако разполагат с информация. Изрично условие е родовете да имат трайна връзка с днешна Стара Загора, която датира преди 1900-та година - в случаите, когато даден род не е изначално местен. Към всяко изследване задължително трябва да бъде приложено родословно дърво.
Целта на конкурса е да се направи генеалогична карта на Стара Загора, основана на лични проучвания, родови истории и съхранена памет.
Експертна комисия, съставена от представители на различни институции, ще прегледа и анализира получените разработки. Оценяването ще се извършва по ясни критерии, включително историческа достоверност и задълбоченост на проучването. Резултатите ще бъдат обявени в навечерието на Празника на Стара Загора - 5 октомври, а победителите ще бъдат отличени на специална церемония.
Организаторите обмислят издаването на родовите истории в книга - ценен принос към съхраняването на колективната памет и усилията на съвременниците да я популяризират и предадат на бъдещите поколения.
Заявления за участие могат да се подават на адрес: ombudsman@starazagora.bg или в офиса на Обществения посредник, намиращ се на бул. „Митрополит Методий Кусев” № 34-А, ет. 1.
Днес до 18 ч. движението в платното за Бургас в два участъка с дължина 300 и 110 метра - съответно при 307-и и 308-и км, на магистрала „Тракия“ ще се осъществява само в изпреварващата лента поради ремонти на настилката, съобщават от Агенция „Пътна..
Заради масовото използване и продължително гледане на мобилни устройства и дисплеи се забелязва увеличение на случаите на късогледство при децата. Това съобщи в интервю за Радио Стара Загора офталмологът д-р Станимир Трошев по повод Световния ден на..
Днес 9.10.2025 год. четвъртък, ултракъсовълновият предавател на Радио Стара Загора за района на град Сливен с честота 97.2 МHz е възможно да има прекъсване на излъчването за времето от 09.00 до 17.00 часа, поради редовна годишна техническа..
От днес започва ремонт в платното за Бургас на общо 10 км от автомагистрала „Тракия“ в област Стара Загора, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“. Строително-монтажните работи ще са в участъка между 208-и и 218-и км. Трафикът ще преминава..
Днес над източната половина от страната облачността ще остане значителна. В сутрешните часове на много места все още ще има валежи от дъжд, които през деня ще отслабват и спират. В западната половина вероятността за валежи е малка, а облачността ще..
ГДБОП и ЕВРОПОЛ, разбиха престъпна мрежа за трафик на мигранти през България и Сърбия към Западна Южна Европа. Операцията е проведена на 7 октомври на територията на София, Стара Загора, и Враца. Задържани са седем човека. От тях шестима са българи а..
Международен младежки център обявява конкурс за младежки инициативи за 2025/2026 г. под надслов "Смисъл за младите!". Конкурсът дава възможност младежи да предложат и реализират събития и инициативи с обществена и социална значимост за свои връстници..
Първа среща на клуб „Приятели на Япония и източноазиатската култура“ ще се състои в Международния младежки център тази вечер от 19,00 часа. Инициатор е ученичката от ГПЧЕ „Ромен Ролан“ Маргрет Андонова. „Имам много приятели и съученици,..
КНСБ отправя две предложения до правителството, свързани с трансформацията и енергийния преход. Това обяви в рамките на среща, посветена на резултатите от картографирането на заетите в комплекс „Марица изток“ президентът на синдикалната организация..
Изтече двумесечният гратисен период, в който на търговците, неспазващи изискванията на Закона за въвеждане на еврото, не се налагаха глоби. От утре започват засилени проверки на Комисията за защита на потребителите и Националната агенция по приходите...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net