Климатичните промени вече не са теория – те са факт, който води до все по-чести и разрушителни природни бедствия. Загубите са както материални, така и човешки. Докато в световен мащаб около 40% от щетите при бедствия се покриват от застраховки, в България под 10% от имотите са застраховани. Това ни поставя в уязвима позиция – и като домакинства, и като общество. Това каза за Радио Стара Загора Нина Колчакова -генерален сектетар на Асоциалцията за застрахователите в България.
Национално проучване на Асоциацията на българските застрахователи показва, че основната причина е очакването, че държавата ще помогне. Този мит, подкрепян от политически изказвания след бедствия, създава фалшиво усещане за сигурност. В действителност помощта е закъсняла, ограничена и често недостатъчна. За разлика от нея, застрахователят изплаща договореното по полицата – бързо и прозрачно, коментира Нина Колчакова.
Нина Колчакова обясни, че в България стандартните полици покриват природни бедствия като наводнения и бури. "Земетресенията са изключение и трябва да се включат допълнително. Също така, за да бъдат покрити уреди, мебели или кражба, е нужно клиентът да поиска допълнителни покрития. Всичко е въпрос на избор – и на информираност."
На въпроса дали се очаква поскъпване на полиците, Колчакова отговори: „Засега – не." и допълни, чe въпреки нарастващия риск и инфлацията, цените на застраховките за имущество остават стабилни. Застрахователният сектор е насочен към това да предлага достъпни решения, които да бъдат по джоба на всяко домакинство.
В други европейски държави има различни модели за насърчаване на застраховането – данъчни облекчения, задължителни полици за жилища, дори публично-частни схеми. В България разговорът с институциите тепърва започва. А междувременно бедствията стават по-чести и по-скъпи, подчерта Нина Колчакова.
"Предстоящото влизане на България в Еврозоната ще има големи ползи за страната ни по теми, свързани с организираната престъпност, а и на всички компоненти, които се възползват от липсата на добра регулация във финансовия сектор и..
Стъкленица с въглищен прах подариха активисти от "Грийнпийс - България" на министъра на енергетиката Жечо Станков. Акцията се проведе тази сутрин пред Министерството на енергетиката, а участниците в нея отправиха покана към министър Станков да..
39 произведения на български и чуждестранни художници, създадени в периода от края на XIX до средата на 50-те години на ХХ век са подредени в изложбата „Една непозната колекция. Творби от резиденцията на Вълко Червенков“. Тя ще гостува в..
В предаването „60 минути повече Лайфстайл“ по Радио Стара Загора ви срещаме с вдъхновяващи личности и полезни идеи за по-добър живот. Този път наш специален гост беше Сребрина Зефирова – треньор по кръгови тренировки, собственик на зала и консултант по..
От доста време обсъждаме с Община Стара Загора какви са възможностите за оптимизиране дейността на Комплексния онкологичен център. Основната цел е да се задържи медицинския персонал, да бъде мотивиран и съответно пациентите да се чувстват комфортно и..
Обществено обсъждане на промени в Закона за предучилищното и училищното възпитание стартира от 23 юни просветното министерство. Сред предложенията са пълна забрана на мобилните телефони в часовете, повече правомощия за учителите при налагане на..
Фондация "Мисия Криле" започва дейност по група програми , които са насочени към ромските общности на територията на община Стара Загора. В началото на м. юни започва Програма за превенция на ранните бракове, а до края на м. юни - и работата по..
Като поредна демонстрация на сила и влияние от страна на Делян Пеевски вижда случващото се в ДПС политологът Христо Панчугов. По думите му оставката на Джевдет Чакъров от поста съпредседател на ДПС и съобщението от "ДПС-Ново начало" за край на..
Весела Паскалева, директорка на Средно училище „Константин Константинов“ в Сливен е тазгодишният носител наградата „Аргира Жечкова“.Отличията се връчват по традиция в навечерието на 24 май, като церемонията е тази вечер от 18 часа в зала „Сливен“...
"Към българската територия принадлежат пет черноморски острова, а именно: Света Анастасия, Свети Иван, Свети Петър, Свети Кирик и Юлита и Свети Тома, наричан още Змийския остров. Общо погледнато биоразнообразието на българското черноморие е доста..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net