Гръбначните изкривявания представляват значим медико-социален проблем, който започва още в детството. Те могат да се проявят още от пет-шестгодишна възраст, когато децата започват да придобиват навици за стоене на стол, участват в подвижни игри и развиват двигателна активност, обясни специалист кинезитерапевт проф. Руска Паскалева.
Основните причини за гръбначни изкривявания могат да се разделят на няколко групи: Генетична компонента, метаболитни причини, свързани с калциево-фосфорната обмяна и правилното хранене. Рахитът, въпреки че в момента не е толкова често срещан, също може да повлияе на формирането на детския скелет и цялостната скелетно-мускулна система. Други фактори за гръбначно изкривяване са вродени аномалии, хормонални причини, възпалителни заболявания в детството.
Неправилната стойка и нарушената двигателна активност са други важни причини, допълни проф. Руска Паскалева.
Дългият престой на едно място, като например на чиновете в училище, може да окаже влияние. Липсата на достатъчно движение и спорт, както и използването на електронни устройства, са установени като фактори, свързани с нарушената стойка при деца. Наднорменото тегло също може да бъде фактор.
Нарушената стойка може да се прояви още в детската градина. Проучвания от 2014 и 2019 г. в детски градини в Стара Загора показват голям процент на деца с нарушена стойка, свързана с двигателната активност, липса на спорт и използване на електронни устройства. Изкривяванията се задълбочават в училищна възраст, особено от първи до четвърти клас, тоест при деца на възраст от седем до десет години. Тази възрастова група е смятана за най-рискова, тъй като децата прекарват доста време в училище пасивно, не всички спортуват достатъчно и в този период се установяват повече случаи на наднормено тегло.
В по-късен етап, в напреднала възраст, изкривяванията се отразяват на физическото състояние. Хората с гръбначни изкривявания трябва да избират професии, които не изискват силно физическо натоварване. Ако не спортуват и не поддържат добра двигателна активност, болките в гърба могат да ги съпътстват през целия живот. Проблемите с гръбначния стълб могат да се отразят и върху развитието на мозъка и психиката, съобщи проф. Руска Паскалева.
За да се предотвратят гръбначни изкривявания, има няколко превенции, съветва кинезитерапевтът:
„Редовни скрининги в училищата, особено за деца от първи до четвърти клас, поне веднъж годишно. Ранното установяване на промени е важно, тъй като изкривяванията, появяващи се преди половото съзряване, могат бързо да прогресират“.
Другите препоръки на проф. Руска Паскалева са правилното хранене, включващо достатъчно хранителни вещества, протеини, въглехидрати, мазнини, много плодове и зеленчуци. Спорт и достатъчно двигателна активност, достатъчно количество сън, добър баланс относно емоциите и добър микроклимат в семейството.
Подробности, чуйте в прикачения звуков файл.
България беше домакин на Европейското първенство по мини футбол за хора с диабет. Състезанието се проведе от 6 до 10 юли във Варна. В него взеха участие 9 национални отбора – Великобритания, Ирландия, Полша, Португалия, Хърватия, Словения,..
Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. Изнесеният пункт на РЗИ – Стара Загора ще бъде разположен на 22 юли 2025 г. в Гълъбово пред Общината от 17:00 до 19:30..
Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. На 15 юли изнесен пункт на Регионалната здравна инспекция в Стара Загора ще бъде разположен в Казанлък на площад..
В желанието си да останем активни и да поддържаме добра форма често спортуваме без да сме наясно с физическите си възможности, което несъмнено води до на пръв поглед безобидни, но с натрупване много сериозни травми. Точно за това специалистите..
Сезонни и плодове и зеленчуци са най-добрата и полезна храна, която можем да дадем на тялото си през горещото лято . Те осигуряват естествена хидратация, антиоксидантна защита и подпомагат терморегулацията на организма. Това каза в..
Провокирана от колебливото отношение на българите към менталното здраве и след личен сблъсък с проблем, който изисква психологическа подкрепа, Моника Николаева създава Safespace.help – платформа, предоставяща професионална и персонализирана онлайн..
Болките в гърба са едно от най-честите оплаквания. Опитът показва, че около 90% от хората са имали поне веднъж в живота си болки в гърба или шията, а при 50% тези оплаквания са периодични. Причината за болката е претоварване на мускулите,..
Положителен финансов резултат и печалба от 5,4 млн. лв. отчита за миналата 2024 година старозагорската университетска болница „Проф. д-р Стоян Киркович“. Това става ясно от годишния доклад за дейността на лечебното заведение, представен и приет на..
Летните жеги се оказват не само физическо, но и сериозно психическо предизвикателство – особено за младите хора. За това предупреди психологът Радост Овагимян, след като млад мъж от Стара Загора заплаши да скочи от шестия етаж. Инцидентът бе..
Здравноосигурените лица могат да се обърнат към всеки общопрактикуващ лекар в района, в който временно пребивават. Това заяви д-р Жулиета Здравкова, директор на РЗОК Стара Загора, припомняйки на гражданите какви са правата при нужда от медицинска..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net