Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиците изостриха разговора за еврото, търсейки политически дивидент

Този коментар по повод обществените нагласи на прага на влизането на България в еврозоната направи социологът Евелина Славкова

Цончо Ганев(Възраждане) изблъска Явор Божанков(ПП-ДБ) в рамките на вчерашното парламентарно заседание
Снимка: dnes.dir.bg

"Политическите последици от смяната на лева с евро ще се проявят едва след като българите усетят ефекта от промяната в ежедневието си." Това заяви в коментар по темата за влизането на България в еврозоната в предаването „60 минути повече политика“ социологът от агенция „Тренд“ Евелина Славкова. По думите й липсата на доверие в институциите, неуспешната битка с деинзформацията, както и изострянето на политическия разговор за еврото са основните причини за общественото недоверие и несигурност. Политическият анализатор обърна внимание, че част от страховете в известна степен са преекспонирани. По думите й най-сериозно притеснение темата предизвиква сред по-възрастните хора, тези от малки населени места и ниско образовани. Славкова подчерта, че именно тези групи в най-голяма степен приемат безкритично дезинформацията и фалшивите новини, които съпътстват темата със смяната на лева с евро. Според социолога от 2009г., когато на преден план излезе финансовата криза в Гърция, повдигнала въпроса за съществуването на еврозоната, редица правителства в България са пропуснали възможността да комуникират по правилния начин с хората въпросите за ползите и рисковете от смяната на валутата. Тя обърна внимание, че задлъжнялостта на някои държави, както и последните новини след влизането в еврозоната на Хърватия са допринесли значително за подхранване на страховете. 

Евелина Славкова беше категорична, че политиците целенасочено са ескалирали разговора за еврото, който изостри разделението в българското общество. 

Въпреки че България направи решаваща крачка към присъединяване към еврозоната, политическите дивиденти от това решение ще се усетят в бъдеще, смята социологът от агенция "Тренд". Славкова подчерта, че темата с еврото не носи моментна политическа изгода и може да се окаже след около година ключов фактор за преформулиране на обществената подкрепа за различни политически сили – както проевропейски, така и евроскептични. „Когато хората започнат да усещат дали животът им е станал по-добър или не, дали цените са се повишили и каква е реалната полза, едва тогава може да определим политическия бонус-малус за партиите. Ако резултатите са положителни, проевропейските партии ще бъдат укрепени. Но ако промяната бъде възприета негативно, това ще даде допълнителна легитимност на евроскетичните сили", заяви анализаторът. 

Според Славкова, към момента единствено коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ би могла да извлече умерени ползи от процеса поради силната подкрепа за еврото сред електората ѝ – над 50%. Подобна е и ситуацията в ГЕРБ. Въпреки наличието на известни притеснения сред симпатизантите, партията от години залага в програмата си приоритети като Шенген и еврозоната, което изгражда дългосрочна последователност в позицията ѝ. „Техният електорат е чувал този разказ многократно и го възприема по-лесно, макар и не без резерви“, коментира Славкова.

За БСП и ИТН обаче политическият риск е по-сериозен. Техният по-възрастен и социално по-уязвим електорат е много по-скептичен към приемането на еврото, което прави трудно извличането на политически ползи. Допълнително напрежение се създава от инициативи за референдум, подкрепяни от част от левицата.

Евроскептичните формации – „Възраждане“, „Величие“ и „Меч“ – вече използват темата като централна част от политическата си реторика. Според Славкова тяхната стратегия ще се съсредоточи върху разказа „какво не е направено, за да бъде спрян процесът“, като се стремят да консолидират анти-евро настроенията.

Управляващото мнозинство и стабилността на кабинета:
Темата за еврото се оказва и един от елементите, които „спояват“ настоящата управленска коалиция. Според Славкова, макар обществото да е разделено, в момента липсва натиск за нови избори. „Хората искат стабилност, писна им от избори, от липса на отговорност и от хаос“, коментира тя. Социологът обърна внимание също, че след като техническата подготовка за еврозоната приключи, кабинетът ще трябва да намери нов политически разказ, с който да легитимира управлението си

Евелина Славкова беше категорична, че инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум по въпроса за еврото е 

По отношение на президента Румен Радев и неговата инициатива за референдум, Славкова беше категорична, че с действията си държавният глава е целял трупане на политически дивидент. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

снимка: Фейсбук

Откриха изчезнало момиче

Обявената за издирване Янка от Стара Загора е открита, съобщават от пресцентъра на полицията.  Тя е в добро състояние, уточняват властите без да съобщават подробности.  Последната информация за контакт с 20-годишната млада жена беше от 27-и септември..

публикувано на 03.10.25 в 20:15

Започна надпреварата за избор на 29-ия кмет на Млада Загора

В този час в Културен център Стара Загора се провежда надпреварата за 29-ия Млад кмет на града.  Тази година кандидатите са от шест училища: ПГКНМА „Проф. Минко Балкански“; ПГЕ „Джон Атанасов“; СУ „Максим Горки“; СУ „Иван Вазов“; ППМГ „Гео Милев“ и..

публикувано на 03.10.25 в 16:59
Снимка: Facebook

Нивото на р.Бедечка в района на село Могила се е повишило, няма опасност за населението

Нивото на река Бедечка в района на село Могила е повишено. Засега няма опасност за хората в населеното място. Паднали дървета са компрометирали водопреносната мрежа, но се работи бързо за отстраняване на аварията. На място бяхме с кмета на Могила Злати..

публикувано на 03.10.25 в 16:54

Пуснаха движението през Прохода на републиката

Възстановено е движението по път II-55 през Прохода на Републиката в района на Пчелиново, информират от Агенция "Пътна инфраструктура".  По-рано движението беше спряно заради аварирал камион. 

публикувано на 03.10.25 в 16:30

Заради аварирал тир движението през Прохода на Републиката е ограничено

Движението в Прохода на Републиката (Хаинбоаз) е ограничено, като трафикът е пренасочен към прохода Шипка, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Движението е ограничено в района на село Пчелиново поради аварирал тежкотоварен автомобил...

публикувано на 03.10.25 в 15:21
Мюмюн Искендер в съдебната зала

И днес не тръгна делото срещу кмета на хасковската община Минерални бани

За втори път съдът в Хасково не даде ход на делото срещу кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер, който вече е обвиняем от прокуратурата за организирана престъпна група за източване на евросредства. От софийска градска прокуратура искат..

публикувано на 03.10.25 в 15:07
Свиленград

Велоалеи ще свързват кварталите на Свиленград

Община Свиленград има концепция за изграждане на пръстен от велоалеи като част от цялостното благоустрояване на града големите квартали. "Ще свържем кв. "Гарата" с кв. "Гебран" и Свиленград с велоалеи. По този начин искаме да дадем възможност на хората..

публикувано на 03.10.25 в 15:07

С кулинарно шоу, фолклорни концерти, диджей шоу под небето, започват празненствата за Празника на Стара Загора

Празничните  прояви посветени на празника на Стара Загора, започват още в събота, 4 октомври 2025 г. Жителите и гостите на град ще могат да стоплят сърцата си с веселите ритми на фолклорен концерт. Неговото начало е в 12.00 часа утре, а мястото - площада..

публикувано на 03.10.25 в 15:05

Спокойна е обстановката в Старозагорско, валежите спират

Сравнително спокойна е обстановката в област Стара Загора. В различните части на региона количеството на валежите е между 20 и 60 литра на кв.м., съобщи областният управител на Стара Загора Неделчо Маринов.  За кратко без електрозахранване са останали..

публикувано на 03.10.25 в 14:59

Сребърният медалист от СП по волейбол Руси Желев се срещна с ученици в Стара Загора

Волейболният национал Руси Желев бе приветстван от ръководството и учениците на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Лубор Байер". Срещата със сребърния медалист от СП по волейбол за мъже във Филипините се проведе в..

публикувано на 03.10.25 в 14:58