Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60 минути повече здраве:

В България на практика няма палиативни грижи

Няма приет стандарт по палиативна медицина, няма специалисти, няма статистика за нуждаещите се и акредитация на специалност „палиативна медицина“

Проф. Любима Деспотова-Толева
Снимка: Личен архив

В България няма статистика колко хора реално се нуждаят от продължителни и палиативни грижи нито за възрастни, нито за деца. Това каза в интервю за Радио Стара Загора проф. Любима Деспотова - председател на Българското дружество по продължителни грижи и палиативна медицина.

У нас няма и приет стандарт по палиативна медицина, за да се акредитира клиничната специалност „палиативна медицина“, да се обучават лекари специалисти и такива, които вече имат придобита специалност да получат допълнителна специализация за оказване на такива грижи. От дружеството са разработили и актуализират такъв стандарт и програми на всички нива: обучение на студенти-медици, обучение на специалисти и обучение в системата на следдипломното образование и обучение. Предложенията им остават обаче без внимание от страна на здравните власти, уточни проф. Деспотова.

Относно клиничните пътеки, в които са заложени палиативните грижи и за какви заболявания са, проф. Деспотова подчертава, че в редки случаи се използва една клинична пътека и то само в тези здравни заведения, които са я заявили, като става дума за онкоболни пациенти. „Ограничаването на палиативната грижа само за онкоболни е дискриминация по отношение на всички останали пациенти с тежки, хронични животоограничаващи заболявания или с епизодична нужда от палиативни грижи“, допълни експертът.

За хосписите и доколко те са алтернатива проф. Деспотова уточни, че през годините са публикувани две поредни карти на такива заведения, регистрирани по закона за лечебните заведения в България. „Има много области, в които такива хосписи липсват. Съществен проблем е и че някои частни домове за възрастни се рекламират като хосписи, без да са такива и без да са регистрирани в съответствие с изискванията на закона за лечебните заведения. В тях липсва обучен персонал и съответно, грижите са далеч от изискваните", каза още експертът. 

В звуковия файл можете да чуете целия разговор.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Добрата интуиция - в основата на успеха

Успелите хора са тези, които знаят кога е точният момент за всичко, те имат добра интуиция и не се страхуват да взимат трудни решения. Учат се от грешките си и осъзнават, че те ще им помогнат за в бъдеще. Замисляли ли сте се защо едни хора..

публикувано на 09.08.25 в 12:05

Стара Загора се включва в Световната седмица на кърменето

За поредна година в Стара Загора ще се отбележи Световната седмица на кърменето, в дните от 1 до 7 август. Седмицата се провежда за 3 3-ти път, а тази година минава под мотото „Кърменето като приоритет: да създадем устойчива подкрепяща среда".  По..

публикувано на 04.08.25 в 11:00

Д-р Неделчо Тотев: Връщането на лимитите е удар по пациентите в малките населени места

Връщането на лимитите за болниците отново разпали дебата за бъдещето на здравната система у нас. Според председателя на Сдружението на общинските болници в България д-р Неделчо Тотев, проблемът далеч не е само финансов, а засяга основни конституционни..

публикувано на 04.08.25 в 09:00

23-ма първокурсници по Кинезитерапия

23-ма студенти вече са записани и ще учат специалност Кинезитерапия в Медицинския факултет на Тракийския университет през новата учебна година. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ ръководителят на катедра..

публикувано на 02.08.25 в 12:05

България е първа по брой болнични легла и последна в дългосрочните грижи

По последни данни на Евростат България е първа по брой болнични легла и последна в дългосрочните грижи. Анализ на Института по пазарна икономика показва, че у нас има средно 864,4 болнични легла на 100 хиляди души от населението – около 5 пъти над..

публикувано на 29.07.25 в 10:02

Деменцията води до разпад на личността

Деменцията е състояние, в което човек губи паметта, мисловната си способност и възможностите да се справя с ежедневните си дейности. Терминът „деменция“ обхваща няколко медицински състояния, сред които и болестта на Алцхаймер. Нарушенията,..

публикувано на 26.07.25 в 12:05

По-малък брой жертви на водния травматизъм отчитат от БЧК Ямбол

16 жертви на водния травматизъм от началото на годината до първи юни посочват данните на БЧК Ямбол.  " 3 са от море, а останалите 13 - от други водоеми в страната. Статистиката  отчита спад, в сравнение със същия период на миналата 2024 г, а..

публикувано на 25.07.25 в 09:37

Кратките срокове за двойното етикетиране на лекарствата създава хаос сред фармацефтите

Софтуерът, с който аптеките трябва да преминат от лева към евро вече е готов, като касовите апарати автоматично ще бъдат обновени. От 8 август се очаква всички касови бележки да бъдат изписвани освен в левова стойност, така и в евро. Кратките..

публикувано на 24.07.25 в 09:10

Безплатни тестове за хепатит В и С, ХИВ и сифилис ще извършват в РЗИ-Стара Загора

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции стартира информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация, е „Да го разбием! Запознай се с..

публикувано на 21.07.25 в 09:33

България – домакин на Европейското по футбол за диабетици

България беше домакин на Европейското първенство по мини футбол за хора с диабет. Състезанието се проведе от 6 до 10 юли във Варна. В него взеха участие 9 национални отбора –  Великобритания, Ирландия, Полша, Португалия, Хърватия, Словения,..

публикувано на 19.07.25 в 12:28