Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 140 военнослужещи положиха клетва в Стара Загора

5
Снимка: Николета Петрова

Над 140 новоназначени военнослужещи от Втора Тунджанска механизирана бригада от гарнизоните Стара Загора, Хасково и Ямбол  положиха днес тържествена военна клетва на Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“

Под звуците на военни маршове, изпълнени от военния духов оркестър, командирът на формированието бригаден генерал Мирослав Костадинов приветства младите войници и им напомни, че военната клетва е свята традиция, символизираща дълг, вярност, чест и обещание към предците.

„Целувайки бойното знаме и произнасяйки думите „Заклех се“ ще отдадете себе си, вашите способности, дори живота си в служба на нашата родина Република България. Бойното знаме е един символ на нашите поделения, който символизира кръвта, която са дали нашите предци. Те са воювали под него и са рискували живота си по време на войните за обединение и независимост на страната. Целувайки бойното знаме, вие давате обет, че ще следваме техния пример и няма да ги посрамим. Скъпи военнослужещи приветствам ви затова, че сте приели военната служба като ваше поприще. Една достойна служба, необходима за родината"

На церемонията присъстваха областният управител на Област Стара Загора Неделчо Маринов, представители на Община Стара Загора, на Министерството на вътрешните работи, командири на формирования. Водосвет извършиха  Негово Преосвещенство Маркианополският епископ Богослов в съслужение със старозагорски свещеници. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Четирима задържани в Старозагорско заради шофиране след употреба на алкохол

Четирима души са били задържани през изминалия уикенд в област Стара Загора, след като са управлявали автомобил под въздействието на алкохол. За това информираха от ОД на МВР-Стара Загора. Най-фрапантен е случаят с 44-годишна жена, за която е..

публикувано на 15.09.25 в 11:51

Близо 70 първокласници прекрачват прага на СУ "Васил Левски" в Стара Загора

69 първокласници ще прекрачат прага на старозагорското Средно  училище „Васил Левски“ в първия учебен ден.  На тържественото откриване ще присъства и кметът на Стара Загора Живко Тодоров, който ще открие ремонтирания училищен двор.  Една от..

публикувано на 15.09.25 в 10:02

20 777 ученици влизат в клас в област Хасково

Общо 20 777 учениците, които ще започнат новата учебна година в област Хасково. С близо 120 по-малко са първокласниците в сравнение с миналата година. Те са общо 1682 деца, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) Силвия..

публикувано на 15.09.25 в 09:43

От Асоциация "Родители" искат модерно образование за децата

От Асоциация "Родители" настояват за модерно образование, което развива критичното мислене, социално-емоционални умения и дигитална грамотност на децата, като родителите са активни партньори в процеса. Това съобщи за Радио Стара Загора Зорница..

публикувано на 15.09.25 в 09:43

Майсторски клас по оперно дирижиране в Държавна опера-Стара Загора

От 15 до 24 септември 2025 г. Държавна опера-Стара Загора организира за 13-ти пореден път  Международен майсторски клас по оперно дирижиране. Организацията и провеждането на майсторски класове на изтъкнати певци, музиканти и балетмайстори е неизменна..

публикувано на 15.09.25 в 08:55

Безплатен градски транспорт за учениците в Стара Загора в първия учебен ден

По повод първия учебен ден и тази година градският транспорт в Стара Загора ще бъде безплатен за всички ученици. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора управителят на „Автобусни и тролейбусни превози“ – Стара Загора инж. Георги Станчев...

публикувано на 15.09.25 в 08:47

Засилено полицейско присъствие около училищата в първия учебен ден

От сектор „Пътна полиция“ в Стара Загора и от Районните управления ще бъдат ангажирани значителен брой служители около училищата в цялата област. Те ще следят за безопасното придвижване и на пешеходците и на водачите, съобщи гл. инсп. Димитър..

публикувано на 15.09.25 в 08:41

2151 са първокласниците в област Стара Загора

Всички 119 училища в Старозагорска област са готови за старта на новата учебна година. Това заяви началникът на РУО-Стара Загора Милена Йолдова. 32 737 са учениците в областта, които на 15 септември ще чуят училищния звънец. 2151 са..

публикувано на 15.09.25 в 07:00

Катастрофа с двама загинали затвори Прохода на републиката

Тежка катастрофа временно затвори Прохода на Републиката. Между селата Въглевци и Вонеща вода са се ударили три леки автомобила с румънска регистрация и камион. Има двама загинали, съобщиха от полицията във Велико Търново. Леките автомобили се..

публикувано на 14.09.25 в 16:56

Катастрофа затруднява движението в село Тракия

Трима души са пострадали при пътен инцидент с три автомобила в района на село Тракия по пътя Стара Загора-Димитровград, информират от областната дирекция на МВР в Стара Загора. Сигнал за инцидента е подаден малко преди 12 часа. Водачите са тествани за..

публикувано на 14.09.25 в 12:33