Тази вечер ще пръскат с дрон срещу боровата процесионка в най-големия старозагорски парк „Митрополит Методий Кусев“ (Аязмото), съобщи Радостин Танев, зам.-кмет по “Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“. Това ще се случи за втора поредна година, припомни той и постави акцент, че препаратите, които се използват, не са опасни за хората. Те са биологични с по-удължено действие:
Вече има ефект от третирането и популацията на вредителя бавно, но трайно намалява, отбеляза началникът на отдел „Екология, озеленяване и гори“ в община Стара Загора Пламен Йорданов:
През следващия период се предвижда да се поставят и съвсем нов вид капани, които да не са феромонни, а се поставят около стъблото на дървото, съобщиха от отдел “Екология“.
Община Стара Загора е единствената у нас, която извършва всички дейности срещу разпространението на вредителя - механично премахване, поставяне на феромонни капани и пръскане в съответните периоди.От края на 2023 година тя се бори с боровата процеионка целенасочено.
Припомняме, че през месец юни бяха поставени над 350 феромонни капана за борба с вредителя в най-големия парк „Митрополит Методий Кусев“ (Аязмото), както и по пътя за квартал „Дъбрава“ и квартал „Три чучура-север“.
Зам.-кметът Радостин Танев коментира още, че се работи с Лесотехническия университет и със Съюза на ландшафтните архитекти и Съюза на арбористите за създаване на комисия, която да обследва дърветата в Аязмото. Тази комисия ще изготви доклад за състоянието им и за последващите действия по озеленяване на парка.
Само за два дни полицията в Сливенска област регистрира няколко случая на управление под въздействие на наркотици, притежание на наркотични вещества и използване на фалшива шофьорска книжка. В Нова Загора 19-годишен шофьор е представил фалшива..
Ръстът на минималната работна заплата представлява финансов натиск за бизнеса. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора по темата председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България(КРИБ)-Стара Загора Венцеслав Славов. Проектът..
За шести пореден мандат Радка Желева бе избрана за кмет на кметство село Хрищени, община Стара Загора. Тя бе издигната от Политическа партия ГЕРБ и спечели гласовете на хората на първия тур. Частичните извънредни избори в най-голямото старозагорско..
Етнографско-археологически музей – Елхово започна изпълнението на проект по Трансгранично сътрудничество България-Турция, насочен към развитие на туризма в региона. Проектът е озаглавен „Жива Тракия“ и продължителността му е 24 месеца, от 25 юни..
От днес по графици за отделните общини в страната Българският червен кръст ще раздава пакети с хигиенни материали и основни храни. Те ще стигнат до над 640 хиляди нуждаещи се българи. Закупени са от Агенцията за социално подпомагане по европейската..
В Ямбол завършва ремонтът на съоръжението, което регулира нивото на Тунджа в градския ръкав на реката. В продължение на няколко години изравнителят е в аварийно състояние, а заради опасност от срутване мостът, който е част от него, близо 10 години..
От понеделник, 13-и октомври до четвъртък се променя организацията на движение в участъка в ремонт на АМ „Тракия“ между 24-и и 33-и километър на автомагистралата, съобщават от Агенция пътна инфраструктура. На четири пъти в следобедните..
Избирателната активност на частичните местни избори в старозагорското село Хрищени към 16:00 часа е 19%. Това съобщи за Радио Стара Загора Теодора Крумова, председател на Общинската избирателна комисия в 27-и Многомандатен избирателен район (МИР)...
В Стара Загора, на Античната улица и форум, днес продължават събитията включени в осмото издание на фестивала "Здравей, здраве". Лого е българската шевица, а ф окусът е към младите хора и приобщаването им към българските традиции. В зоната за..
Нормално започна изборният ден на частичните местни избори за кмет в старозагорското село Хрищени, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Стара Загора. Общо 1484 избиратели ще имат възможност да упражнят правото си на глас в една от двете..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net