Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станислав Стоянов: България е избрала неподходящо време за влизане в еврозоната

За пълно изясняване на обстоятелствата около задържането на кмета на Варна Благомир Коцев призова евродепутатът от „Възраждане“ Станислав Стоянов. Той е в Стара Загора по покана на местната структура. Стоянов, който е заместник-председател на групата „Европа на суверенните нации“ в ЕП, коментира състоялият се миналата седмица дебат по темата в Брюксел. Той бе категоричен, че групата не е съгласна институциите у нас да се използват като бухалка.

"Категорично по този случай трябва да се разбере каква е истината. Ние сме против това българските институции да се използват като бухалка от властимащите. Струва си да отбележа, че преди два месеца ние бяхме в подобна ситуация. Вследствие на протестите срещу отмяната на правото на референдум, бяха арестувани хора, четирима от които прекараха 30 дни от живота си в ареста, без да им бъдат повдигани обвинения. Тогава нашата делегация и нашата група инициирахме резолюция и от "Обнови Европа" тогава никой не се подписа в подрепа. Два месеца по-късно, когато те са пряко засегнати инциират дебат. Необяснимо за мен остава как така преди 2 месеца те не намериха проблем в нивото на демокрация и във върховенството на закона в България", каза той. 

Евродепутатът коментира и неуспешния вот на недоверие срещу председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. Според него причината за това е разделението на "леви" и "десни".

Сред акцентите в работата на ЕП Станислав Стоянов отличи дискусиите по новата 7-годишна финансова рамка. Секторът, сред който тя предизвиква голяма тревога е селското стопанство

"ЕК прави предложение да мали този бюджет за обща селскостопанска политика с 20 процента , ние ще се борим срещу него, защото като сложим и инфлацията, то ще стане повече. Европйските земеделци са изключително недоволни и ще следват протести. На този фон се отваря еропейския пазар за продукция от трети страни, което поставя на още по-с,ложно ниво конкуребнтоспособността на европеските производители"

По думите на евродепутата България е избрала неподходящо време за влизане в еврозоната. 

"Когато водещите страни в еврозоната са изключително задлъжнели, Франция е пред фалит и всяка седмица сменя министър-председателите. Белгия е с огромна задлъжнялост, без да изброявам останалите страни от южното направление, дори Германия се задъхва. Точно в този момент, когато ще се вземат и много нови колективни дългове, за да се финансира Украйна, България влиза в клуба на фалиращите държави. Видяхме какво се случи в Гърция, това ще се случва и с други държави през следващите години"

Тази вечер Станислав Стоянов ще се срещне с граждани в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“. Дискусията започва в 18:30 часа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Община Болярово с проект за предотвратяване на щети от горски пожари и природни бедствия

Общинският съвет на Болярово ще проведе редовното си заседание на 29 октомври (сряда) от 9:30 часа. Сред основните точки в предварителния дневен ред е докладна записка от кмета на общината Христо Христов, свързана с кандидатстването на Община Болярово с..

публикувано на 27.10.25 в 17:11

Представят филм за създаването на анимационната работилница на кинофестивала „Златната липа“

Кратък документален филм за създаването на Анимационна работилница за деца в неравностойно положение ще бъде представен в Стара Загора на 29 октомври 2025 г. (сряда). Събитието ще започне в 14.00 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“,..

публикувано на 27.10.25 в 16:57

Община Братя Даскалови представи отчета за изпълнение на бюджета за 2024 г.

Председателят на Общинския съвет на Братя Даскалови Веселин Калчев проведе обществено обсъждане на отчета за изпълнение на бюджета за 2024 година. Представителите на общинското ръководство поднесоха информация по перата на бюджетния отчет, който се..

публикувано на 27.10.25 в 15:58

Ремонтът на Художествената галерия в Стара Загора ще започне в началото на следващата година

Сградата на Художествената галерия в Стара Загора ще бъде изцяло реставрирана по проект на стойност милион и половина лева. Мерките за енергийна ефективност включват цялостна обработка на фасадата със съответните реставрационни дейности, защото..

публикувано на 27.10.25 в 15:43

Обявиха победителите в Националния конкурс за авторска приказка `2025

Седмият Национален конкурс за авторска приказка`2025 е организиран от Община Стара Загора и Народно читалище „Родина-1860“. Целта на конкурса е да провокира творческата мисъл и емоция у авторите и да търси и открива млади творци, които не са..

публикувано на 27.10.25 в 15:01

Над 170 000 лв спечели община Николаево за опазване на нематериалното си културно наследство

Малката  община Николаево  получи  над 178 000 лв. за реализиране на проекта  „Живата памет на Николаево: Съхраняване и развитие на културните ценности“. Средствата са отпуснати  по Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектът ще..

публикувано на 27.10.25 в 14:55

КАТ-Стара Загора приема заявления за регистрационен номер по избор

От  днес  започва прием на заявления за регистрационен номер по избор от СТ 6001 ТН до СТ 7000 ТН, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Стара Загора. В сектор „Пътна полиция“ гражданите могат да подават заявления за предоставяне на право за ползване на..

публикувано на 27.10.25 в 14:54

Над 20 работодатели ще се включат в трудова борса в Стара Загора

Над 20 работодатели ще се включат в организираната във вторник, 28 октомври, трудова борса в IT гимназията в Стара Загора. Сред тях са компании, работещи в  производството, услугите, търговията и строителството . Това  съобщи в предаването „60..

обновено на 27.10.25 в 14:42

ЕП обсъжда повече права за пътуващите с авиотранспорт

Европейският парламент (ЕП) ще разгледа законопроект, който предвижда повече права за пътуващите с авиотранспорт. Това каза в предаването „60 минути повече бизнес“ еврoдепутатът от ЕНП Андрей Новаков , вносител и съавтор на предложенията. По..

публикувано на 27.10.25 в 13:50

Пияни шофьори след празничния Димитровден

Трима шофьори бяха задържани през вчерашния ден след употреба на алкохол или наркотични вещества. При единия са отчетени над 3,3 промила,  съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Стара Загора   В сектор "Пътна полиция" е образувано бързо производство по..

публикувано на 27.10.25 в 12:28