Въпреки че фотографията е била позната през втората половина на 19 век, снимките не са били добри и затова военните кореспонденти и специалните пратеници от европейските, руските и американските издания са отразявали различни епизоди от бойните действия с помощта на художници-гравьори. Тези художници са рисували така, че снимките да изглеждат като съвременни фотографии. Подбрани са 100 гравюри от фонда на Националния исторически музей, които показват целия процес на Руско-турската освободителна война и предшестващите я исторически събития.
Председателят на Думата Сергей Наришкин, който откри изложбата, октрои в словото си благодарността на България и сънародниците ни, които пазят паметта за Руско-турската освободителна война:
Тази експозиция, която е представена в Думата, е в чест на руските воини и българските опълченци, които рамо до рамо са се сражавали против общия враг. Братството между народите е потвърдено в битката и сраженията, а общият подвиг е възпят от писатели, поети и хора на изкуството и той трябва да ни вдъхновява и днес. Благодарни сме на българския народ за грижливото отношение към загиналите руски войни по време на войната и за това, че днес много градове и улици носят техните имена и пазят спомена за тях.
Председателят на руският парламент Наришкин очерта развитието на историческите процеси и тяхното глобално измерение с думите, че историята се повтаря и днес:
И днес в това глобално противопоставяне между Доброто и Злото, което наблюдаваме в Близкия изток и Северна Африка, виждаме че Турция отново е на страната на злото, на страната на тези „нови варвари“ от 21 век – международните терористи. А Русия както и предишните години, оглавява битката с общия враг за цялата световна цивилизация. И навярно както и преди Доброто и неговите сили ще победят.
В доста по-умерен от обичайния си тон лидерът на Либерално-демократическата партия Владимир Жириновски припомни историческите събития и хвърли мост към настоящето:
Нашата армия освободи през 19 век напълно Балканите и особено България. Европейските държави обещаваха да освободят от рамките на Османската империя две български държави, но не изпълниха тези свой обещания. Те винаги обещават, както и на кюрдите обещаваха държава и те 100 години чакат това. Руският цар в този момент изпраща руската армия, изпълнявайки даденото от него обещание, на българите и България, че тя ще бъде освободена както и става. Много хора днес дори не осъзнават какво означава да бъдеш под робство 500 години, пет века, което е не само окупация, а страшно османско иго, което е било демонстрирано непрекъснато на този български народ
От името на българския парламент говори неговият заместник-председател Красимир Каракачанов, които е начело на делегацията от НС:
Няма българин, от малкото дете до възрастния човек, който да не знае за Руско-турската освободителна война. Няма българин, без разлика от своите политически убеждения, който да не е признателен и да не се прекланя пред саможертвата на десетките хиляди руски войни и офицери.Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.